veronikamatus
29.09.20,09:25
Zdravim, aktualne som zamestnana v zahranici, zaroven som spolocnickou v sro na Slovensku. Chcela by som odist z prace v AT, avsak ako spolocnik nemam narok ziadat o podporu v nezamestnanosti. Ak by som sa dala ako spolocnik vymazat z sro az po ukonceni TPP v AT vznikne mi narok na podporu z AT?Ako spolocnik nemam mzdu ani ziadne poistne. Dakujem

Z tohto som zmatena: V prípade, že posledné obdobie poistenia v nezamestnanosti bolo dosiahnuté na území Slovenskej republiky, k tomuto obdobiu poistenia v nezamestnanosti potrebnému na nárok na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike sa v súlade s pravidlom úhrnu období poistenia pripočítajú aj obdobia poistenia nadobudnuté v inom členskom štáte. Ak takejto osobe vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti v Slovenskej republike, jej výška sa vypočíta z platu alebo príjmu, ktorý daná osoba dosiahla v súvislosti so svojou činnosťou ako zamestnanec v Slovenskej republike.
ivka70
29.09.20,07:38
Ak sa zaevisujes na UP, a nasledne poziadas o podporu v SP, budu skumat tvoje vazby na SK.
Ak preukazes vazby (napr. mas tu rodinu, vlastnis nehnutelnost), tak ti SP zapocitsa aj potrebny cas z AT a prizna ti podporu.
Ak vsak vazby nepreukazes, podporu nedostanes.

Vseobecne v ramci EU sa odporuca poziadat o priznanie podpory v nezamestnanost v krajine, kde si odvadzala odvody a nasledne poziadat o transfer na SK.

https://www.socpoist.sk/navrat-z-prace-v-zahranici--ako-ziadat-o-davku-v-nezamestnanosti-/67801s
veronikamatus
29.09.20,07:54
jasne, som ako pendler kazdy den tam a spat...mam tu rodinu aj nehnutelnost...o podporu mozem teda ziadat az po odpisani z sro a teda ratat mi budu tu podporu z rakuska, kedze tu poistne neplatim vsak?
ivka70
29.09.20,08:12
O podporu mozes ziadat az po zaevidovani na UP a tam ta zaeviduju, az ked uz nebudes figurovat v OR.

Nebudu ti ratat podporu z AT, z AT ti zapocitaju potrebne dni a budes musiet dodat formular s odovdmi PD U1, pripadne si to vyziadaju oni a podporu vypocitaju podla nasich pravidiel.
Kazdopadne, bude to trvat, naposledy priznali podporu pri praci v CZ znamemu asi po 2,5 mesiaci. ale ist to ide.

Preto je mozno dobre si zistit, ci by si v AT nemala vyhodnejsie podmienky a potom ziadat o ten transport davky.
veronikamatus
29.09.20,08:31
dakujem za tip, este si to prezistim, ci by to nebolo lepsie...kazdopadne vymeriavaci zaklad budem mat zrejme na tom formulari a podla toho to budu pocitat vsak?ak to aj bude cosi trvat, to mi nevadi