PowerFull
29.09.20,17:45
Ahojte ,rád by som sa spýtal. Ako správne postupovať v prípade ak už nechcem byť viac spoločníkom,konateľom v s.r.o. . So spoločníkom sme sa rozišli v názoroch a on si chce firmu nechať.Ja stým nemám problém aby si ju ponechal,keďže sme boli ešte len na úplnom začiatku. Problém ale nastal v tom že je som vložil na účet firmy prostriedky z ktorých sa platili drobné výdavky ( hlavne réžia prenajatého objektu,pár platieb sročky a nákupov pre údržbu objektu ) . Keďže sa nejedná o veľké peniaze a spoločník chce pokračovať tak som súhlasil s odpredajom podielu ak mi vyrovná vklad na účet ktorý som tam vložil. Ten to však odmieta s tým,že sa to má prerátať na adekvátnu časť,teda podľa neho na polovicu... Keďže firma bola len na úplnom začiatku,boli len výdavky ,zisky žiadne,on chce pokračovať v podnikaní ( všetko bolo použité na ten objekt )mám za to že by sme sa mali vyrovnať v plnej výške môjho vkladu,keďže by som takto " za sponzoroval" firmu ktorú nebudem vlastniť a mať s nej prospech... Je táto moja požiadavka oprávnená alebo má sa to adekvátne prepočítať ? aj napriek tomu že nevložil na účet tejto spoločnosti žiadne finančné prostriedky ...

Ďakujem za každý názor.
pavol54
29.09.20,16:59
tie výdavky sú výdavky firmy ktoré boli použité v prospech firmy, ak boli použité pre tvoju osobnú spotrebu tak to sa účtuje inak. Príklad Vložil si prachy kúpil sa za ne stôl, odchádzaš z firmy berieš si pol stola alebo ostáva vo firme? Prečo by ti nemal uznať tie výdavky?
Onko
29.09.20,17:31
Už máte účtovníka, alebo toho ste chceli riešiť až pri podávaní daňového priznania, alebo ani potom? Lebo ten by vám to vysvetlil.

Ale tak v skratke: Spoločník obchodnej spoločnosti pri jej zakladaní dáva do nej počiatočný vklad - základné imanie. To je majetkom spoločnosti a spoločník nemá žiadny nárok na jeho vrátenie. Ak ste do firmy vložili niečo navyše nad rámec základného imania - pôžička firme, na tú máte nárok na vrátenie v plnej výške + úroky, a to bez ohľadu či sa podiel vo firme odpredáva alebo nie. Pri odpredaji podielu sa podiel predáva podľa dohody, môže to byť vo výške základného imania, viac, alebo aj menej, prípadne zadarmo, niektorí sú radi, že sa podielu zbavia. Jediné, čo môže výšku nejako ohraničiť je spoločenská zmluva medzi spoločníkmi, v ktorej by mohlo byť napísané, ako sa postupuje pri predaji podielu. Ak tam niečo také ohľadom ceny podielu nie je, čo si osobne myslím, že nie je, tak je to vec dohody, resp. vyjednávania.
PowerFull
30.09.20,16:35
Jedná sa mi hlavne o ten môj vklad na účet spoločnosti ktorým sa platili výdavky spoločnosti...energie, drobné nákupy na opravu objektu,poplatky za vedenie účtu...Nebola to pôžička... keďže by musela byť nejaká zmluva ..bol to iba vklad na účet,kde som napísal,že je to vklad spoločníka a moje meno... Spoločník argumentuje že sa to má prerátať keďže to boli náklady firmy ktorú máme obaja....ja mám za to že to boli súkromné financie vložené do firmy a tie požadujem pri odpredaji vrátiť... Preto táto otázka... Aby som vedel ako sa to rieši v takýchto prípadoch...Firmu zakladal spoločník viac menej on z jeho účtovníkom ktorého služby používa v inej firme... takže na to čo tvrdia sa nemôžem spoľahnúť...
Onko
30.09.20,16:55
Nie je podstatné, čo sa tým platilo a aký text bol pri bankovom prevode, ale aké je znenie spoločenskej zmluvy, a či vklad pokrýval základné imanie alebo to bolo ešte niečo navyše. Bez týchto informácií sa nedá poradiť viac.
PowerFull
30.09.20,19:55
Pozriem si tú zmluvu...lebo na toto neviem odpovedať...
avalik
01.10.20,05:03
aky mas podiel vo firme? 50 %? zaplatil si zakladne imanie vo vyske svojho podielu - 2500 eur? to co si posielal na ucet mimo zakladmeho imania? uctovnik co ti k tomu povedal?
IvetaH
02.10.20,06:24
Sú tu dve veci, jedna vec je hodnota obchodného podielu a vklad pri zakladaní- to neriešim. Druhá vec je, že si nakupoval za svoje alebo vkladal svoje peniaze na účet firmy na prevádzku firmy, tak sa to muselo účtovať vo firme. Obvykle sa to účtuje ako pôžička spoločníka firme aj keď nie je zmluva. Tak si myslím, že ak je to účtované ako pôžička, tak pôžičky sa musia vrátiť.
Soňa K
02.10.20,06:51
Treba pozrieť v hlavnej knihe, či náhodou jeho vklad na bú nebol účtovaný ako splatenie jeho polovice ZI.