EkoMax
15.09.06,08:56
Potrebovala by som poradiť. Ideme maľovať a trápim sa s výberom farieb pre jednotlivé miestnosti. Nevie mi dať niekto typ na internetové stránky, kde by som načerpala išpiráciu. Väčšinou som natrafila na knižné vydavateľstvá v ktorých si treba knihy objednať. Kôli jednému maľovaniu, predsa nebudem kupovať celú knihu.
Vopred ďakujem. :)
Nika
15.09.06,08:02
Skús sa riadiť svojimi pocitmi. Ako na teba pôsobia farby? Sadni si do miestnosti, uvoľni sa a nechaj voľný priebeh svojim pocitom........ Určite je to zdľhavejšie, ale ty budeš v tom byte bývať, žiadny autor knihy ani bytový architekt....
durisovad
15.09.06,08:10
A oprobuj porozmyslat, ake farby sa hodia k Tvojmu nabytku, kobercom a ostatnym bytovym doplnkom.
anmary
18.09.06,10:33
Keďže mám túto dilemu čerstvo za sebou, poradím Ti ako som to riešila ja. Najskôr som navštívila predajňu s farbami kde mi ponúkli asi 5 vzorkovníkov. Každá farba mala minimálne 6 odtieňov /Asi 1000 farieb - na to sa priprav/. Keď som prišla domov, ešte s čerstvým "farbozrakom" som sa poprechádzala po byte a snažila sa zladiť ho celý farebne. Potom som sa vybrala do predajne aj s manželom, ukázala mu aké farby by som si asi predstavovala a zhodli sme sa na 99%. S konečným výsledkom sme spokojní.;)
EkoMax
18.09.06,10:51
Ja mám zhruba predstavu, aké farby by to mali byť, len sa chcem utvrdiť, či som vybrala správne, pretože viem, že pre určité miestnosti sú farby, ktoré by sa nemali používať / v spáli by mala byť farba ktorá ukľudňuje, ..../ . S manželom sa vo výbere určite zhodneme na "100%" pretože podobné rozhodnutia týkajúce bytu necháva na mňa. Takže aj keby nebol spokojný povie, že on nemá vkus a je to fajn.
Skúsim ísť do predajne, len neviem, či budem mať na taký široký výber farieb čas a nervy. Pretože čím viac možností, tým ťažšie rozhodovanie. :)
blcha
18.09.06,11:08
Vzorkovník farieb si treba požičať domov a prikladať ku kobercu, k nábytku, k vankúšiku...
Najkrajší efekt dosiahneš, keď jednu stenu v miestnosti spravíš dominantnou a na nej bude presne tá farba, ktorá sa už v miestnosti vyskytuje - napríklad v koberci.
Tiež som to nedávno absolvovala - tri steny máme smotanovobanánové a jednu terakotovú. Snaž sa aspoň nemiešať teplé a studené farby.
Červenú farbu si do kuchyne nedávaj - podporuje chuť do jedla! Šedé tóny vraj potláčajú zápach, také máme WC.
Zuzana210
18.09.06,13:01
Pri vyberaní mysli na to, že farba na veľkej ploche vyzerá oveľa tmavšie než ten kúsok vo vzorkovníku. My sme posledne vybrali len svetlé farby, izby potom vyzerajú väčšie a jasnejšie. A pri svetlej farbe je skoro jedno aký je to odtieň (napríklad marhuľová alebo mandarinková) lebo aj tak "mení farbu" podľa toho odkiaľ svieti slnko alebo či máš umelé svetlo. Ale teraz máme všetky izby iba biele a každý je spokojný.
EkoMax
18.09.06,13:44
Vzorkovník farieb si treba požičať domov a prikladať ku kobercu, k nábytku, k vankúšiku...
Najkrajší efekt dosiahneš, keď jednu stenu v miestnosti spravíš dominantnou a na nej bude presne tá farba, ktorá sa už v miestnosti vyskytuje - napríklad v koberci.
Tiež som to nedávno absolvovala - tri steny máme smotanovobanánové a jednu terakotovú. Snaž sa aspoň nemiešať teplé a studené farby.
Červenú farbu si do kuchyne nedávaj - podporuje chuť do jedla! Šedé tóny vraj potláčajú zápach, také máme WC.

Vďaka za išpiráciu, páči sa mi ten nápad s dominantonou stenou. Pouvažujem nad tým, bude to zmena.
Červenú by som do kuchyne nedala/nemám k tomu doplnky/, hoci tá chuť do jedla do kuchyne patrí.
EkoMax
18.09.06,13:50
Pri vyberaní mysli na to, že farba na veľkej ploche vyzerá oveľa tmavšie než ten kúsok vo vzorkovníku. My sme posledne vybrali len svetlé farby, izby potom vyzerajú väčšie a jasnejšie. A pri svetlej farbe je skoro jedno aký je to odtieň (napríklad marhuľová alebo mandarinková) lebo aj tak "mení farbu" podľa toho odkiaľ svieti slnko alebo či máš umelé svetlo. Ale teraz máme všetky izby iba biele a každý je spokojný.

My sme mali biele steny doteraz spätne 5 rokov, kým boli deti malé, teraz potrebujeme zmenu,/aj my a aj steny/. Ale tiež uvažujeme nad svetlejšímy odtieňmi, pretože zväčšujú priestor.
anmary
19.09.06,06:22
Ja mám zhruba predstavu, aké farby by to mali byť, len sa chcem utvrdiť, či som vybrala správne, pretože viem, že pre určité miestnosti sú farby, ktoré by sa nemali používať / v spáli by mala byť farba ktorá ukľudňuje, ..../ . S manželom sa vo výbere určite zhodneme na "100%" pretože podobné rozhodnutia týkajúce bytu necháva na mňa. Takže aj keby nebol spokojný povie, že on nemá vkus a je to fajn.
Skúsim ísť do predajne, len neviem, či budem mať na taký široký výber farieb čas a nervy. Pretože čím viac možností, tým ťažšie rozhodovanie. :)


Neber ohľad na to, aká farba by nemala byť napr. v spálni, v kuchyni atď. Riaď sa svojimi pocitmi a ak sa Ti páči do spálne napr. modrá, ktorá je vyslovene studená, tak si ju tam daj. My sme sa napríklad s manželom rozhodli dať kuchyňu oranžovú a veľmi sa nám páči. Sú však príbuzní, ktorí nemôžu v našej kuchyni vydržať kvôli tejto farbe. Myslím si, že dôležité je ako sa v tom byte budeš cíťiť ty. Moja švagriná má napríklad obyvačku bledožltú a jednu stenu má asi z 3/4 vínovo-krvavo-červenú. A musím uznať, že aj keď je to neobvyklé je to BOMBA!:rolleyes:
ALDA
19.09.06,06:42
Keďže mám túto dilemu čerstvo za sebou, poradím Ti ako som to riešila ja. Najskôr som navštívila predajňu s farbami kde mi ponúkli asi 5 vzorkovníkov. Každá farba mala minimálne 6 odtieňov /Asi 1000 farieb - na to sa priprav/. Keď som prišla domov, ešte s čerstvým "farbozrakom" som sa poprechádzala po byte a snažila sa zladiť ho celý farebne. Potom som sa vybrala do predajne aj s manželom, ukázala mu aké farby by som si asi predstavovala a zhodli sme sa na 99%. S konečným výsledkom sme spokojní.;)
Neviem odkiaľ si EkoMax, ale v niektorých predajniach Ti cez počítač ukážu možnosti.
Zadáš farbu nábytku, kobercov alebo parkiet a ukážu sa Ti možnosti. Takto je možné vybrať si aj fasádnu farbu na dom, podľa strechy, okien a pod.
jenny7
19.09.06,06:54
Ja som bola minule u kamarátky, rodičia mali nanovo namalovanú spálňu a to na zeleno, vyzeralo to super, páčilo sa mi tam. Cítila som sa tam super, keď som sa tam nachvílu ocitla.
ALDA
19.09.06,07:06
Ja som bola minule u kamarátky, rodičia mali nanovo namalovanú spálňu a to na zeleno, vyzeralo to super, páčilo sa mi tam. Cítila som sa tam super, keď som sa tam nachvílu ocitla.

Pekná je iba jedna stena na zeleno.
dana9
19.09.06,07:23
Kamoška má super vymaľovaný byt, nedá sa to ani opísať :eek: , takto na to čumím;) , a prebiehalo to tak, že prišiel ujo maliar, namiešal podľa jej prvotných pokynov farbu, namaľoval pár pruhov na stenu a potom počkali kým to zaschne (pomáhali tomu fénom), pretože farba úplne inak vyzerá na papieri, v kýbliku, kým je mokrá, a potom keď je suchá. Potom to porovnávali s okolitým nábytkom a buď ju stmavovali, alebo "zbleďovali", alebo úplne menili.

A tiež má v spálni dve menšie steny zelené a dve žlté. Teraz je celkom moderné, keď sú dve steny tmavšie a dve bledšie o stupeň, ale v tom istom odtieni, vtedy platí, že stena oproti oknu môže byť trošku tmavšia.
dana:)
EkoMax
19.09.06,09:01
Som z Rimavskej Soboty, takže sme ako dedina, kde Ti z predajne nadajú pokiaľ nemáš známeho ani vzorkovník, nie to ešte poradenstvo podľa nábytku, kobercov a doplnkov. Práve preto hľadám inšpiráciu a rady cez internet, farby si dáme namiešať v špec. predajni a manžel " keďže je šikovný" - maľovanie zvládne sám. Vidím, že máte rôzne skúsenosti, a aj tie mi pomôžu prekonať stereotyp a zvoliť si aj odvážnejšie kombinácie.
dana9
19.09.06,09:26
Na začiatok na inšpiráciu posielam nejaké linky:
http://obyvani.centrum.sk/dum-a-byt/clanek.phtml?id=1896
http://koktail.pravda.sk/sk_kbyvanie.asp?r=sk_kbyvanie&c=A050919_103337_sk_kbyvanie_p20
http://www.femme.sk/index.php?item_id=DB180ABA92ABB825C1256D4F00722A5E

prípadne skús ísť pozrieť do kníhkupectva a len tak narýchlo prelistovať pár kníh na túto tému.

dana:)
Barbora.B
19.09.06,10:20
My s priateľom sme prednedávnom riešili tiež tento problém. Prezreli sme si nejaké vzorkovníky a kúpili sme si tie farby, ktoré sa nám najviac páčili. Potom sme si jednu konkrétnu farbu namiešali v niekoľkých odtieňoch a skúšali sme ju (nechali ju vyschnúť, odstáť, aby sme videli, ako bude vyzerať za prirodzeného svetla a ako večer) v kuchyni na mieste, kam mala ísť kuchynská linka. Odskúšať farbu na väčšej ploche pokladám za dôležité, pretože potom vyzerá úplne inak, ako na vzorke. V kuchyni sme sa rozhodli pre oranžovú, obývačku a pracovňu máme bledo zelenú, takú pastelovú a všetky ostatné izby máme také smotanové (veľmi pekná farba). Ale to už sa naozaj každý rozhodne individuálne, podľa toho, aké farby má radšej). :) Držím palce, aby ste vzbrali také farby, pri ktorých sa budete cítiť spokojne a uvoľnene. :)
sonka1
20.09.06,07:36
Tiež som rešila tento problém..... Našla som dobrý článok v nejakom starom časopise - bolo to niečo ako fengshui..............
Do kuchyne som vybrala zelenú - ževraj dobre pri nej trávi - nechali nám tam čerešňovú linku, tak som dokúpila čerešnový stol a stoličky.... zelena je taka pistaciova - bleda (tažko opisat odtien). Hlavne je, že to ide krásne dokopy s tmavym drevom.
spálnu som riešila bledofialovým odtienom s bledunkým drevom postele a stolikov a komody. v spalni by nemala byt modra, ani navlečky modre - je to chladne a utlmuje sexualne tužby.... pokial možno treba ju doplnit červenými doplnkami- vankušik, ram na obraze, obrazky dvojic - zamilovaných. :)
chodbu mame taku tmavšiu(čo sa týka svetlosti), - volila som blede drevo - javor a svetlu do oranžovožlta farbu.
detská izba je podla vlastného uváženia dieťaťa - samozrejme s miernou inšpiráciou odomna, lebo bol by si dal aj čierny plafón:):). Tá je taká, že dve steny žlté, a dve zelené . sú to dosť sýte farby, také veselé.---- (zelenožlté dresy majú brazílski futbalisti) - žltú som dala na stenu, kde som umiestnila písací stolík na domáce úlohy - lebo žltá by mala podporovať inteligenciu.
obývačku sme riešili v prírodných odtienoch - v strakatej by som si ťažko odpočinula - jedna stena je tmavo hneda s bledym nabytkom, dalšie 3 steny su smotankovohnede s tmavohnedou sedačkou a bledymi vankušikmi - všetko bolo robené na mieru-

Som sa trocha rozpísala, samozrejme, každý musí uvážiť, ktorá farba mu je sympatická, alebo o aký byt ide, aj na dome farby vyniknú inak ako v byte.

Zatial sa všetkým návštevám velmi páčil takýto farebný bytík.
EkoMax
20.09.06,15:00
Je fajn, že si sa rozpísala, je to inšpirujúce. Zaujal ma opis spálne, a tvoj názor na modrú farbu v nej. Detskú sme chceli žltú, takže som rada ak podporuje inteligenciu, môjmu synátorovi sa to zíde.:)