LubkaBB
04.10.20,17:05
Prosím o radu. Zdedila som so sestrou chatu, dedičské právoplatné 16.9.2020. Dokedy treba na obecnom úrade podať priznanie k dani z nehnuteľnosti? Treba podať čiastkové do 30 dní, alebo až riadne na rok 2021 do 31.1.2021? Aký dátum vzniku daňovej povinnosti uviesť? So sestrou podáme každá zvlášť za svoj podiel. Ďakujem.
misoft
04.10.20,15:22
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_dan-z-nehnutelnosti-1
Podáš v Januári - tam uvedieš, kedy si nehnuteľnosť získala do vlastníctva. Môžete sa so sestrou ako spolupodielníkom dohodnúť, že daň bude platiť len jeden - ten druhý mu to potom môže vykompenzovať/preplatiť.
"Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada."
Keďže 1.jan.2020 si nebola majiteľom - nepodávaš za tento rok.
Kvaka
04.10.20,16:39
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_dan-z-nehnutelnosti
Špecifické prípady
1. Nadobudnutie nehnuteľnosti dedením

Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve. Daňové priznanie sa podáva do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
marjankaj
04.10.20,16:43
§ 18
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.


(2) Na vyrubenie dane z nehnuteľností je rozhodujúci stav k 1. januáru zdaňovacieho obdobia. Na zmeny skutočností rozhodujúcich pre daňovú povinnosť, ktoré nastanú v priebehu zdaňovacieho obdobia, sa neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak. V prípade nadobudnutia nehnuteľnosti vydražením21) v priebehu roka daňová povinnosť vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa vydražiteľ stal vlastníkom nehnuteľnosti alebo prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni schválenia príklepu súdom. Pri zániku vlastníckych práv vydražením daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikli vlastnícke práva k vydraženej nehnuteľnosti. Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.

§ 99a

(3) Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia daňovník nadobudne nehnuteľnosť vydražením alebo dedením, je povinný podať priznanie k dani z nehnuteľností do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
marjankaj
04.10.20,16:53
misoft netrep. Čítal si to až do konca?
Pokutu budeš za ňu platiť ty?
LubkaBB
04.10.20,16:56
Takže, ak tomu dobre rozumiem, mali by sme podať priznanie do 30 dní od 1.10. (dedičstvo právoplatné 16.9.). A teraz tam uviesť že sa jedná o priznanie na rok 2020 a uviesť začiatok daňovej povinnosti 16.9. alebo 1.10.?
marjankaj
04.10.20,17:00
Ak vieš čítať, tak 1.10.
misoft
04.10.20,18:31
Ty si asi nepochopil jeden fakt. Daň z nehnuteľnosti už bola predsa v 2020 poručiteľom ZAPLATENÁ! Takže dedič nemôže znova platiť za 2020 daň z nehnuteľnosti i keby sa jednalo len o alikvótnu časť. Pre dediča, ako majiteľa zdedenej nehnuteľnosti začína zdaňovacie obdobie na túto nehnuteľnosť 1.1. následujúceho roku. Podá DP. Tam sa tá nehnuteľnosť uvedie. A bude jej vyrúbená daň na obdobie 1.1. -31.12.2021. A tú zaplatí. Veď by sa jednalo o dupľované zdanenie.
marjankaj
04.10.20,18:44
Ty asi nevieš čítať. §99a. Hovoríme o podaní daňového priznania. Nikto sa nepýtal na platenie. Venuj sa radšej čomu rozumieš.
marjankaj
04.10.20,18:59
daňový poriadok
§ 154
Správne delikty
(1) Správneho deliktu sa dopustí ten, kto
a) nepodá daňové priznanie v
1. ustanovenej lehote
----------------------
§ 155
Pokuty
(1) Správca dane uloží pokutu
a) od 30 eur do 16 000 eur za správny delikt podľa § 154 ods. 1 písm. a) prvého a druhého bodu; ak je správcom dane obec, uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie menej ako 5 eur, najviac však do 3 000 eur,
marjankaj
04.10.20,19:19
Ale to všetko máš aj v tvojom linku. Len keby si ho prečítal.
Mila123
04.10.20,19:24
Marjankaj si koleduješ nepríjemnosti, budeš za "najlepšieho účtovníka", takéto "vyznamenanie" sú tu bežné....... viem to z osobnej skúsenosti :)
marjankaj
04.10.20,19:34
Od teba by som ani nič iné nečakal.
Mila123
05.10.20,06:31
to sú osobné skúsenosti......
Katy a R
05.10.20,08:12
Lubka - všetko o povinnostiach je tu už popísané.treba si ich splniť - aj keď som sa ešte nestretla, žeby dávali pokuty (ale jeden nikdy nevie).
Ja by som ti doporučil ísť na OU - tam to poriešiš namieste. Dokonca to za teba možno aj spravia (a nemusíš sa trápiť dátumami). A v dnešnej dobe možno stačí telefonát a mailové riešenie s referentom daní a poplatkov?:) (potrebné doklady doložíš)
v každom prípade je daň na tento rok zaplatená , platiť budeš až budúci rok .
Aj ja mám v tých termích miš-maš (už som viackrát riešila) ... lebo vlastníkom nehnuteľnosti si odo dňa úmrtia - ale právoplatné rozhodnutie býva tak po polroku, resp aj neskôr;) ?
marjankaj
05.10.20,08:16
Katy, ale či je alebo nie je dedičkou zistí až po dedičskom konaní. Toto zákonodarca celkom nedomyslel.
Katy a R
05.10.20,09:00
;) janko - keď nejde o život .... preto som to aj ja nechala na pracovníčku OU (a už ani nepamätám, aký tam dala dátum , v podstate je to jedno -aj keď to asi bude 1.10.)
marjankaj
05.10.20,09:15
Katy, veď ja s tebou súhlasím, len som poukázal na "kvalitu" niektorých zákonov.
kopretinka
05.10.20,09:44
Ja som bola na MU a vypokoklonkovali ma,že čo tam chcem,keď nemám výpis z katastra a mám prisť až po 1.1.2021..........
marjankaj
05.10.20,10:32
A potom ti dajú pokutu, lebo si zmeškala termín. Zákon platí aj pre MU.
Katy a R
05.10.20,11:38
ale že aký si ty pesimista! Nestraš ju - u vás dávajú pokuty? kopretinka tam ozaj nemala prečo ísť, kým nemá pravoplatné Rozhodnutie a LV ;) - a len tak naokraj - nič sa podľa mňa nestane, keď to porieši v januári ( veď daň je do konca roka zaplatená). Ale na upresnenie - stačí jeden telefonát, resp mail;)
marjankaj
05.10.20,11:53
Katy ja iba hovorím, čo sa píše v zákone. Správcovi to ukladá zákon. Ak to bude menej ako 5 €, tak pokutu neuloží.
§155 Pokuty
(1)
Správca dane uloží pokutu
------------------------------
Neviem či kopretinka dedila alebo kúpila.
A o liste vlastníctva sa v zákone nehovorí. Stačí rozhodnutie o dedičstve.
kopretinka
05.10.20,12:08
Dedila......polovicu izby ......
LubkaBB
05.10.20,12:37
Podám do 30.10. ďakujem za komentáre ????