maped
06.10.20,11:05
Prosím vás veľmi pekne o pomoc. Nemám skúsenosti s tým ako to chodí.

Robím sro kde pani konateľka vyrába cukrovinky. Nestíha to sama piecť.
Uvažuje zamestnať dôchodkyňu a maminu na materskej dovolenke.
Čo sa v tomto prípade s nimi uzavrie a kde sa prihlasujú pre odvodové povinnosti? Platia odvody kam? Resp. ak by si písali hodiny a pracovali iba do malej sumy ako to chodí? Nemusia sa potom nikam registrovať?
Ďakujem pekne.
Katy a R
06.10.20,09:11
Ak chce niekoho zamestnať - tak bude normálne zamestnávateľom so zamestnancami a "chodí to" podľa ZP.....;). Či už uzavrie nejaký typ dohody, alebo riadny PP, resp s menším úväzkom.
A samozrejme má povinnosti zamestnávateľa .
https://www.autora.sk/zz/2001/311
ivka70
06.10.20,09:13
Normalne sa firma registruje ako zamestnavatel v poistovniach aj na DU.
A po uzavreti pracovnej zmluvy ci dohody o vykonani prace ich do poistovni prihlasi ... a odvadza odvody.

https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-podnikatela/povinnosti-zamestnavatela-zacatie-pracovneho-pomeru
Mila123
06.10.20,09:30
Miladka, tú matku na MD, ak má iného zamestnávateľa dajte na dohodu s nepravidelným príjmom, inak bude hromžiť, ak bude chcieť ukončiť PP (alebo jej bude PP ukončený) PvN bude sa počítať aj z dohody s pravidelným príjmom.....
avalik
06.10.20,09:55
DoPC sa na nepravidelny prijem neda, iba ak by kazdy mesiac bola nova dohoda ... a v cukrarskej vyrobe si dohodu o vykonani prace ja osobne neviem predstavit, o aku ulohu by islo?
Mila123
06.10.20,14:33
Avalik, prepáčte, nerozumiem, preč reagujete na môj príspevok? moja odpoveď je správna, DoVP som nespomínala, spomínate ju Vy, nie ja,
avalik
06.10.20,16:18
Mila123, ako moze byt DOPC na nepravidelny prijem ak bude trvat dlhsie ako v ramci jedneho kalendarneho mesiaca?
veronikasad
06.10.20,16:32
Zamestnankyňa na RD sa po skončení RD vracia späť do zamestnania, alebo sa bude evidovať na Úrade práce ?
kn-alka
07.10.20,06:33
Avalik, nie je to náhodou tak, že DOPC na pravidelný príjem nemôže byť kratšia ako 1 mesiac (v rámci jedného kal.mesiaca) a vtedy sa musí prekvalifikovať na DOPC na nepravidelný príjem.
DOPC na nepravidelný príjem sa uzatvára ako všetky dohody na max. 12 mesiacov.
avalik
07.10.20,07:16
V ZP bola uz davnejsie doplnena povinnost vyplacat odmenu mesacne u DoPC aj DoBPS - preto ak takato dohoda trva viac ako v ramci jedneho kal. mesiaca, nemoze byt dohodnute nepravidelne vyplacanie (nepravidelny prijem), napr. raz za dva mesiace, pripadne na konci dohody a preto to nemoze byt RLFO na nepravidelny prijem. ... to, ak dohodar niektory mesiac neodrobi ani hodinu a teda, nebude mat prijem, nepreklasifikuje tuto dohodu na "nepravidelny prijem pre SP"