HERKO
07.10.20,21:19
Mam rok na odchod do starobneho dochodku. Chcela by som ukoncit PP, avsak nvm ci je lepsie ist do predcasneho ale na PN, nakolko mam neustale problemy s chrbticou a dolnymi koncatinami a moja praca si vyzaduje viac menej statie na nohach pocas pracovnej doby. Dakujem
Mila123
07.10.20,19:37
ostaňte zamestnaná, choďte na PN, pretože budete mať krátený dôchodok, za každých 30 dní skoršieho odchodu do D o 0.5% , čo je napr. za 24 mesiacov (24x30dní) je to 12 % čo je podľa mňa veľa.......jedne rok na PN, pol roka na podpore a potom požiadať o SD
Darina1234
07.10.20,19:52
Neviem ktorý ste rok narodenia, ale teraz sa zmenil odchod do dôchodku pre ženy od 1957 a viac, tak si to preverte, zistite si veď do dôchodku a potom sa rozhodnite, ak ste chorá tak aj PN zvážte, máte na ňu narok
veronikasad
07.10.20,19:59
doplň dátum dovršenia dôchodkového veku.
veronikasad
07.10.20,20:16
Ak dovršiš dôchodkový vek do konca roku 2021, nekonči pracovný pomer, choď na PN-ku, ideálne by bolo, keby PN začala až začiatkom roka 2021, vtedy by ti osobný mzdový bod a teda ani dôchodok vôbec neovplyvnila. V kal.roku, v ktorom požiadaš o dôchodok sa totiž do úvahy berie len doba dôchodkového poistenia, nie príjem ...

Nemocenské bude zrejme vyššie ako dávka v nezamestnanosti - 55 % denného vymer.základu = príjmu za predch.kal.rok. Dávka v nez. = 50 % z príjmu za posledných 24 kal.mesiacov.
Navyše, ak ukončíš pracovný pomer pred podaním žiadosti o SD (viac ako 10 dní), nevznikne ti nárok na odchodné ...