Ivana Ivy
09.10.20,09:15
Dobrý deň,

viete mi prosím poradiť, koho by som sa mala spýtať, ako legálne vyplácať lektorov online jazykovej školy tak, ako to robí doucma.sk alebo jaspravim.sk na slovensku, pripadne preply.com a italki.com v zahranici - bez zamestnavania a s tym, ze nezodpovedame za to, ci maju zivnost alebo nie?
Je to otazka na uctovnika- ze ako to zauctovat, alebo sa mam obratit na pravnika v oblasti pracovno-pravnych vztahov?
Kto mi vie dat odpoved, ktora obstoji pri danovej kontrole?
Mam z takychto platieb najprv strhnut dan alebo to mozem poslat lektorom cele?
kn-alka
09.10.20,07:24
mýliš si DPH a daň z príjmu
Jarka 1
09.10.20,07:38
Asi myslí §7a.
Ivana Ivy
09.10.20,08:37
ano, priznavam, som podnikatelka a nie uctovnicka... Ide o to, ci mam z toho nieco strhnut predtym ako im to poslem
ivka70
09.10.20,09:22
A ake mas s nimi uzavrete zmluvy?
Onko
09.10.20,11:41
1) V oblasti legálnosti práce existuje prezumpcia viny, teda v prípade nejakej kontroly sa predpokladá, že ide o čiernu prácu, ak ty nedokážeš opak, teda nepreukážeš pracovnú zmluvu, dohodu podľa zákonníka práce, či inú zmluvu podľa obchodného či občianskeho zákonníka, a podobne. Nie si zodpovedná za to, či niekto má alebo nemá živnosť, ale si zodpovedná za to, s kým máš akú zmluvu uzatvorenú, a mala by si vedieť, či ju uzatváraš so živnostníkom alebo niekým iným.

2) Účtovník / účtovníctvo rieši už len to, čo sa stalo a správne to zaznamená. Aj keď urobíš niečo nelegálne, aj to vie zaznamenať, a keď za to dostaneš pokutu, aj tú zaúčtuje. Takže nie je otázka, že ako účtovať lektorov, otázka je, aké zmluvné vzťahy s nimi chceš/môžeš mať, a účtovník zaúčtuje už len výsledok. Samozrejme lepší účtovník môže poskytovať aj poradenstvo, ale aby bolo jasné, už to nie je o účtovníctve.

3) Ohľadom daňovej kontroly dajú najspoľahlivejšie odpovedi asi na daňovom úrade, kam je možné sa tiež obrátiť s otázkami. Okrem toho ti tu môžeme napísať naše názory zadarmo, takže za to nikto ruku do ohňa nedá, ak chceš nejakú mieru ručenia, tak sa treba obrátiť na nejaké profesionálne služby, najať si právnika, poradcu, konzultanta.

4) Treba sa vrátiť k otázke 1), najskôr treba usporiadať zmluvné vzťahy v súlade so zákonom, a potom z toho vyplynie, koľko sa komu platí.
veronikasad
09.10.20,11:53
doucma, jaspravim... poskytuje sluzby sukromnym osobám, ty si podnikatelka, ciastku ktorú lektoromzaplatis si chces uplatniť vo vydavkoch (JU) alebo nakladoch (PU). Na teba platia ine pravidla ...
Ivana Ivy
12.10.20,10:50
Ja to nechapem, preco by mala jedna s.r.o. ine pravidla ako druha s.r.o. ked robia v podstate to iste podnikanie? doucma si predsa tiez musi uplatnit v nakladoch to, co zaplati lektorom...
kompozit
13.10.20,14:13
Asi je to tak, že doucma.sk a jaspravim.sk sluzby len sprostredkúvajú. Zákazník platí priamo tým lektorom.
avalik
13.10.20,14:30
pozri si obchodne podmienky spominanych portalov - poskytuju sluzby sprostredkovania - kupujuci bez poplatku, poskytovatel sluzby s poplatkom

ty ale pises o jazykovej skole - teda sluzbu si studenti budu objednavat u teba a ty das doklad o absolvovani - student, neuzatvara zmluvu s konkretnym lektorom ale s tebou ... ci ty si lektora zabezpecis na pracovnopravny vztah alebo na obchodny vztah studenta neazaujima
marjankaj
13.10.20,14:43
Tak na toto sa už snáď ani nedá odpovedať:eek: