legionar
09.10.20,18:48
Ako ma clovek, ktory pobera podporu v nezamestnanosti, spravne poziadat o predcasny starobny dochodok ?
Staci podat ziadost na Socialku a tym bude automaticky vyradeny k danemu dnu z UoZ, alebo najprv musi byt vyradeny, aby mohol poziadat o predcasny dochodok ?
Dakujem.
veronikasad
09.10.20,16:51
Prečo chceš žiadať o predčasný SD počas poberania dávky v nezamestnanosti ?
veronikasad
09.10.20,16:54
Nie je možný súbeh poberania dávky v nezamestnanosti a predčasného starobného dôchodku. Dober najskôr dávku a potom žiadaj o PSD - ušetríš si krátenie 0,5% za každých 30 kal.dní predčasného odchodu do SD.
veronikasad
09.10.20,16:55
Odkedy poberáš dávku v nezamestnanosti ?
legionar
09.10.20,16:59
Dakujem za rychlu odpoved. :) Pytal som sa na moznost, kedy by som to nechcel "dobrat" - aj za cenu zvyseneho kratenia. Taky "pripad" som ale popisany nikde nenasiel ...
veronikasad
09.10.20,17:02
Treba oznámiť na UP, že ideš požiadať o predčasný SD. Zrejme ťa hneď nevyradia ani nepozastavia dávku v nezamestnanosti, lebo pri PSD nie je zaručené že ti naň skutočne vznikne nárok. Ak ti PSD priznajú, započítajú ti ho s vyplatenou dávkou - môže sa stať že budeš mať aj nedoplatok, ak dávka v nez. je vyššia ako bude vyplácaný PSD. Výplatu dávky ti teda zastavia dňom priznania PSD a spätne ťa vyradia z evidencie uchádzačov o zam.
legionar
09.10.20,17:43
PSD bude nizsi, ale urcite ho splnam. :)
Este nerozumiem mechanizmu predcasneho vyplatenia 50% davky po 3 mesiacoch poberania + vyradenie z UP. Socialka neskuma dovod. Takze ak sa clovek necha vyradit, da si vyplatit zbytok a az potom poziada o PSD, moze to urobit, alebo bude musiet tie 3 mesiace vratit ? Logicky vzate nejde o subeh.
veronikasad
09.10.20,17:49
Na to zrejme pri odchode do SD nebudeš mať nárok, vyplácaju len keď si nájdeš zamestnanie a ukončíš poberanie podpory. Mne pred 6 rokmi zostali nejaké dva týždne, nežiadala som o preplatenie, ale išla som do riadneho SD.
veronikasad
09.10.20,17:52
Obísť by sa to možno dalo keby si si našiel nejaké krátkodobé zamestnanie a vyradili by ťa z toho dôvodu. A potom požiadal o predčasný SD. Len nový zamestnávatel by asi moc nadšený nebol, keby ti musel vyplatiť odchodné
legionar
09.10.20,18:03
Tak nic, vykaslem sa asi na to a po tych 3 mesiacoch pojdem na PSD. Chcem to do konca tohoto roka kvoli tomu, ze neverim sucasnej vlade, ze nejako od 1.1. nezmeni podmienky PSD pripadne vypocet PSD, alebo jeho zastropovanie. Mam to spocitane podla sucasnych zakonov. Dakujem za informacie. :)
Katy a R
09.10.20,18:12
Samozrejme, že môžeš požiadať o predčasný dôchodok - ale fakt nechápem, prečo by si to robil, ak teraz máš príjem, dávku v nezamestnanosti???? Tá by ti padla - a ten predčasný dôchodok by sa ti zbytočne krátil! (o 1,5- 2%)
A len pre info - priznanie predčasného dôchodku nie je dôvodom na vyradenie z evidencie nezamestnaných. Čiže tam môžeš ostať, ak budeš chcieť . Ale je dôvodom na skončenie dávky v nezamestnanosti
- kuk https://www.autora.sk/zz/2003/461
legionar
09.10.20,18:23
Dakujem za info. Chcem to preto, lebo mam obavu, ze sucasna vlada si v dohladnej dobe "financne pomoze" napriklad zmenou ADH, zapocitavania rokov, alebo inym "sofistikovanym" sposobom vypoctu PSD ako osekat alebo oddialit novo priznavane dochodky od 1.1. Krajniak o tom basni uz od maja ...
Katy a R
09.10.20,18:29
však si pozri - aké sú pripravované zmeny - máš už aj zverejnené časové verzie - až na r 2023 - a zase nejaký nový návrh určite neprejde za mesiac - dva. Ale - je to tvoj dôchodok;) kuk napr stránku "Zákony pre ľudí"
legionar
09.10.20,18:33
Dik za povzbudenie. Budem o tom uvazovat. Kde su tie casove verzie do roku 2023 ?
mari2x
11.10.20,07:23
SPLETANISTA :D
Nandrolon
11.10.20,08:13
Nemusíš sa predstavovať, my ťa už poznáme.
legionar
10.05.21,16:36
Dakujem za dobre rady. Vydrzal som az do konca a od 1.3.2021 mi priznali PSD. Ale nerozumiem jeho vypoctu. Kratenie 0.5%/30 dni chapem. Ale uviedli tam aj nejake dalsie specialne kratenie podla 43/2004 a 461/2003 §68 ods.5, ktoremu absolutne nerozumiem. Vedela by si mi to, prosim, nejako objasnit ?
Jana Motyčková
10.05.21,16:46
§ 68 ods. 5 je zníženie dôchodku za dobu poistenia v druhom pilieri
legionar
10.05.21,16:49
Dochodok v I. pilieri sa nepocita z realnych odvodov, ktore im prisli ?
Jana Motyčková
11.05.21,06:20
Nepočíta sa z poistného. Počíta sa z vymeriavacieho základu, a keďže percento odvodov do SP sa kráti, ak ste v II. pilieri, tak aj dôchodok sa kráti v pomere týchto percent za dobu poistenia v druhom pilieri. Zjednodušene.
legionar
11.05.21,06:53
Dakujem za vysvetlenie, budem kludnejsi. :)
Ale ten II.pilier asi nebol dobry napad.
Ponukli mi take dochodky, ze keby som bol zostal iba v I., tak mam asi o 60 Eur viac. Ale cert to ber, toto su aspon realne peniaze, ktore, aj keby som hned zajtra zomrel, zostanu v rodine. :)
Pekny den prajem.