plastikár
11.10.20,13:08
Zdravím.
Minulý týždeň som musel predčasne pre náhlu slabosť a točenie hlavy odísť z práce. nadriadený mi oznámil že sa môžem vrátiť až keď budem mať negatívne testy na Covid.
Volal som s mojim ošetrujúcim lekárom , a ten mi povedal že na covid by som mal aj iné príznaky . Ale keď si chcem byť istý nech sa dám otestovať. Tak som sa objednal ale termín mám až na budúci týždeň + 48 hod. čakať na výsledky. No moje otázka znie: či si môžem žiadať v práci o preplatenie toho testu ( 70 eur) keď to bolo na príkaz zamestnávateľa. A ešte keď sa momentálne cítim už úplne fit, či môžem zajtra riadne nastúpiť do práce - nič predsa neporušujem. nie som v karanténe. Ide mi hlavne o to, lebo ako mi oznámil ,na dni do čakania na výsledok mi odmieta uznať nadčasové hodiny ktoré už mám odrobené.
Ďakujem za Vaše rady.
buchač
11.10.20,11:34
Samozrejme, že môžeš.
Samozrejme, že zamestnávateľ môže odmietnuť.
kopretinka
11.10.20,11:55
Ty nie si povinný sa testovať na jeho príkaz.Iba ak by sa to týkalo komplet celej firmy,ale to musí vybaviť a objednať on aj zaplatiť.
buchač
11.10.20,11:58
Podľa § 5 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci je zamestnávateľ povinný uplatňovať všeobecné zásady prevencie pri vykonávaní opatrení nevyhnutných na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, pričom k všeobecným zásadám prevencie patrí aj vylúčenie nebezpečenstva a z neho vyplývajúceho rizika, ako aj posudzovanie rizika, ktoré nemožno vylúčiť. Zamestnávateľ je teda povinný posudzovať riziko na pracovisku a v prípade potreby je oprávnený prijať a vykonať vhodné opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia zamestnancov.
kopretinka
11.10.20,12:02
Nech mu vybaví termín,zaplati test a preplatí dni,ktoré mu neumožní pracovať.
Nandrolon
11.10.20,14:04
Tým pádom je to prekážka zo strany zamestnávateľa, nie z tvojej.
Zrejme sa nejaký šéfinko zas robí múdrejší ako lekár...
plastikár
11.10.20,14:25
Dopisoval som komentár k odpovedi od Kopretinky no asi som to zle odoslal lebo to tu nevidím.
Chcel som ešte vedieť, či teda zajtra môžem jednoducho nastúpiť do práce a odvolať sa na nejaký paragraf že mi nemôže len tak jednoducho prikázať ostať doma a čakať na výsledky. Inak zdravotne som už úplne Ok. Lebo poslal mi SMS že nesmiem prísť. Na ten už zaplatený test samozrejme pôjdem. V lekárni som videl že predávajú nejaké testy, neviem koľko stoja, ale má to nejakú výpovednú hodnotu pre zamestnávateľa ak mi to "dá" výsledok že som negatívny? Nechcem byť zbytočne doma , lebo šéf chce aby som si vybavil PN alebo paragrafy. Vďaka za reakciu.
Nandrolon
11.10.20,14:50
Všetko je o dohode. Ak je to nejaký tvoj priamy nadriadený "blbeček", toho by som ignoroval a išiel si pohovoriť z jeho nadriadeným, alebo kľudne aj s vedením firmy.
Nejaký vedúci ťa nemôže takto komandovať, nemá na to právo.
Akože nepáči sa mi, že kašleš, tak príď, keď ti bude dobre = áno, prídem, ale budem to mať zaplatené 100% ako keby som bol v práci.
Treba mu to normálne vysvetliť, možno je iba príliš posratý.
Každopádne takýto človek /väčšinou bez právomocí/ ti test nikdy nepreplatí, nemáš od neho žiaden "papier", že ťa na testy poslal a taký človek to jednoducho u svojich nadriadených poprie.
Ťažko radiť, keď nevieme na akej pozícii pracuješ, a akú organizačnú štruktúru má Vaša firma.
Lebo v praxi je možné, že teraz síce "vyhráš" malú vojnu, ale do budúcna si budeš hľadať druhé zamestnanie, lebo blbeček neprežije že nemal pravdu a nebolo tak, ako on chcel...
PS: každopádne COVID test nemáš dôvod podstuovať na základe že ti to povie šéf, ak sa bojí, nech ti ho zaplatí. Ako hovorím, normálne by som prišiel do práce, ale všetko záleží na komunikácii. Covid a točenie hlavy nemá žiadnu súvislosť.
Nandrolon
11.10.20,14:53
Buchač, a načo bolo toto dobré?
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))
buchač
11.10.20,15:11
Nandrolon (Dnes 17:53) Buchač, a načo bolo toto dobré?
-------------------------
Na čo ?????
Odpovedal si za mňa.

Nandrolon (Dnes 17:50)
Každopádne takýto človek /väčšinou bez právomocí/ ti test nikdy nepreplatí, nemáš od neho žiaden "papier", že ťa na testy poslal a taký človek to jednoducho u svojich nadriadených poprie.
Ťažko radiť, keď nevieme na akej pozícii pracuješ, a akú organizačnú štruktúru má Vaša firma.

Doplním ešte...
Aká otázka, taká odpoveď. Nejaké pocity sú tu vedľajšie....aj tie tvoje.
Daj zákon, vyhlášku a či nariadenie, ktoré vraví o tejto situácii. Ja som ich našiel...a ty ?
Nandrolon
11.10.20,15:37
Kua, ty si ma vlastne pochválil?
Rýchlo to edituj, lebo to som ešte nezažil od teba.
buchač
11.10.20,15:40
Zabudni...a veľmi rýchlo na nejakú pochvalu.
To bolo konštatovanie, že sa nedá odpovedať na takto položenú otázku.
Nandrolon
11.10.20,15:55
Tak som dúfal a zase nič, možno nabudúce :-))))))))
kopretinka
11.10.20,19:46
Ty už si zaplatil ten test?? Tak načo si sa tu potom pýtal,nechápem.
plastikár
12.10.20,06:37
Pýtal som sa zato , že ak do práce prinesiem faktúru ktorú mi poslali z centra kde sa budem testovať , mám nejakú šancu na preplatenie. Keďže som sa resp. dávam otestovať na príkaz zamestnávateľa. (ústny príkaz )
marjankaj
12.10.20,07:29
Možno ti povie aby si si faktúru strčil do riti. Taktiež ústnym príkazom.
kopretinka
12.10.20,08:53
Nepreplati to,najprv si sa mal pýtať,potom platiť