kvjetecko
12.10.20,07:42
Má ostať ten náš zamestnanec doma alebo môže chodiť do práce? Jeho manželka ide na testy o 3 dni. Ak musí ostať zamestnanec doma, má si vziať dovolenku alebo má nárok na karanténnu PN ? Alebo ostať doma nemusí, ale len môže ak chce on?
Ak tohto nášho zamestnanca, nekontaktoval RUVZ tak to bude "obyčajná" Pn? Vystaví ju lekár, ak tomu zamestnancovi nič nie je a len čaká , kým bude mať jeho manželka výsledok testu? ďakujem
Nandrolon
12.10.20,05:59
Dovolenku určite nie. Jedine, že by to zamestnanec tak chcel.
Tweety
12.10.20,06:23
Čo robiť, ak vás kontaktovala pozitívna osoba
A boli ste s ňou v úzkom kontakte:

zostaňte v izolácii,
kontaktujte svojho všeobecného lekára, ktorý Vás môže indikovať na vyšetrenie a vydať potvrdenie o PN,
v prípade prejavu príznakov ochorenia požiadajte o vyšetrenie,
čakajte na pokyny od príslušného RÚVZ (môže trvať aj niekoľko dní).
Celé si to preštuduj tu:
https://www.rodinka.sk/vazne-veci/stat-pre-rodinu/bol-som-v-kontakte-s-pozitivnou-osobou-na-koronavirus/
ivka70
12.10.20,07:11
ale jeho nikto nekontaktoval, v kontakte bol len rodinny prislusnik
ivka70
12.10.20,07:13
Pokial viam, aj v skolach ak maju niekoho v triede pozitivneho, ostava doma cela trieda na pozorovani v karantene, ak sa prejavia nejake symptomy, idu na test.
Rodicia ci dalsi surodenci normalne chodia do prace ci do skoly.

Firma moze mat pre tieto pripady definovany postup, napr. umozni homeoffice zamestnancovi. Na to, aby nepracoval ci mal PN, nie je dovod.
kvjetecko
12.10.20,07:50
ano, v kontakte bol len rodinny prislusnik
kvjetecko
12.10.20,07:54
ďakujem, takže na týchto rodi. príslušníkov nie je žiadny postup zatiaľ oficiálny z úradu ver. zdravotníctva. Majú chodiť do práce, a počkať na výsledok testu toho rod. príslušníka. A keď náhodou bude pozitívny, tak potom by platil postup ako dala Tweety.
Katy a R
12.10.20,08:31
Som sa stretla - že firmy majú vypracované svoje pravidlá (dcéra má na 5tich stranách pokyny) - už od marca vlastne, občas aj doplnia - samozrejme zamestnanci sú oboznámení. Aj vy si môžte stanoviť - nemusíš mať predsa na všetko zákon, resp postup od ministerstva. A oboznámiť ich, čo treba robiť. Už druhá vec je, či ozaj to všetci dodržia.
A jedna špeci situácia - (z počutia - neoverené) zamestnávateľ nariadil celej skupine ostať doma kvôli kontaktu - a potom si to vraj musia nadrobiť.
vanessa2
12.10.20,09:12
firma musí mať vypracovaný pandemický plán, aj ja mám takýto prípad v práci a riešila som to dnes s úradom verejného zdravotníctva, taja zamestnanci ostali od dnes v karanténe pre kontakt s pozitívnym človekom na COVID. Na testy idú vo štvrtok, firma normálne pracuje. po výsledku testu v prípade ak bude pozitívny čo i len jeden z týchto troch pracovníkov, okamžite hygiene zasielame pandemický plán a prijaté opatrenia v rámci firmy. Hygiena následne rozhodne čo s prevádzkou. Zatiaľ pracujeme v kontakte s menovanými sme denne všetci 35 ľudí.