Clinton
12.10.20,10:11
Vo vzdialenom ústredí inštitúcie, kde pracuje moja dcéra, sa údajne nakazil kovidom nejaký riadiaci pracovník a teraz majú ísť všetci zamestnanci na testy. Lepšie povedané, deje sa to iba z iniciatívy jednej snaživej zamestnankyne, ktorá tlačí na moju dcéru, aby sa prispôsobila, keď idú všetci z kancelárie. Ona odmietla s tým, že zamestnávateľ ju k žiadnemu invazívnemu a pochybnému zákroku nemôže prinútiť, zvlášť, keď je zdravá. Je to pravda a ak nie je, akému postihu by mohla čeliť?
veronikasad
12.10.20,08:24
Boli v kontakte s tymto riadiacim pracovnikom?
Clinton
12.10.20,08:35
nie, to prišli iba nejaké zákulisné informácie, on sedí v Bratislave, oni pracujú v Martine
Tweety
12.10.20,08:36
Zamestnáv v takom prípade nemá dôvod na príkaz testovania.
ivka70
12.10.20,08:40
Zamestnavatel musi mat vyplacovany Epidemicky plan.

Plán definuje úlohy krízového tímu vo firme a stanovuje preventívne opatrenia na ochranu zdravia zamestnancov v čase epidémie. Obsahom plánu sú presné postupy, ktorými sa má firma riadiť v prípade výskytu ochorenia u zamestnanca.

Plán popisuje zmeny v organizácii práce, ktoré v súvislosti s pandémiou vo firme môžu alebo majú nastať.

Jeho súčasťou sú pokyny na zabezpečenie individuálnej ochrany zamestnancov osobnými pracovnými prostriedkami, postupy pri dezinfekcii prostredia, dezinfekcii rúk a popisuje tiež zmeny v posudzovaní zdravotnej spôsobilosti na výkon práce.

https://www.procare.sk/pracovna-zdravotna-sluzba-pzs/epidemicky-plan/

Ak testovanie bude nariadene a nezucastni sa ho, moze byt posudena ako zdravotne nesposobila na pracu ... nasledne postihy (az moznu vypoved) definuje Zakonnik prace.

Nech si dcera ziada definovany postup v tomto plane.
Clinton
12.10.20,09:18
tiez si myslim
jslancik
12.10.20,16:14
prepáč, invazívny a pochybný zákrok? o čom to hovoríš? že ľudia majú problém podstúpiť normálny výter z nosa?
buchač
12.10.20,16:31
Lepšie povedané, deje sa to iba z iniciatívy jednej snaživej zamestnankyne, ktorá tlačí na moju dcéru, aby sa prispôsobila, keď idú všetci z kancelárie.
======================
Áno a či nie je v tomto prípade bezpredmetné.
Dám otázku.
Ak jedna iniciatívna kolegyňa - obyčajná zamestnankyňa bude tlačiť na všetkých aby skočili zo strechy budovy, tak skočí aj dcéra ?

Odpoviem za seba ?
Kolegu by som mal ja osobne v teplej diere.

Na druhej strane by som ale kľudne na test šiel, pokiaľ by ho zaplatil zamestnávateľ. Tiež by som naň šiel už aj z toho dôvodu, aby som si bol istý, že na mňa to vírusové pľuhavstvo neskočilo.
Raz darmo...čaja si myslí, že je zdravá....no rozhodne tomu tak nemusí byť. Stačí, že príde domov a pľuhavstvo skočí na teba/na iných členov rodiny...a môžeš skončiť na JISke.
ZuzanaA
15.10.20,04:37
Ivka, píšeš že zamestnávateľ MUSÍ mať vypracovaný. Nepostrehla som žeby bola takáto povinnosť niekde zo zákona? Aj v priloženom linku sa píše, že sa to len ODPORÚČA, či?
ivka70
15.10.20,05:22
Mozno to zavisi od jednotlivych regionov, u nas to ziadal tusim okresny ci krajsky urad regionalneho zdravotnictva ....
Kazdopadne ak ziada nejake opatrenia od zamestnancov, musi mat na to nejaky podklad, na zaklade coho.
Ci to bude rozhodnutie vedenia spolocnosti a vydane ako interny dokument, je to v principe plan :)
buchač
15.10.20,05:34
Nechcem byť ironický...ALE aký je tu problém ?

Link je link....a píše sa v ňom " Pracovná zdravotná služba ProCare odporúča svojim klientom, ako i každému zamestnávateľovi, aby mal zadefinovanú a prijatú jasnú stratégiu zvládania situácie, ktorá môže nastať v súvislosti so šírením vírusových infekcií. "

Čiže PRO CARE odporúča svojim klientom...a teda nemôže nariaďovať iným....či ?

Pandemický plán schválený Pandemickou komisiou vlády Slovenskej republiky je toto.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwi_x62e-7XsAhXT7eAKHccOBGEQFjAAegQIAhAC&url=https%3A%2F%2Fwww.health.gov.sk%2FZdroje%3F%2F Sources%2Fdokumenty%2Fokm%2Flegislativa%2Fpandemic ky-plan-pre-pripad-pandemie-v-slovenskej-republike.pdf&usg=AOvVaw268de5blU59VRb3r6iV6Fp

Krízové plány majú zvyčajne väčšie firmy...snáď si ich nebude robiť nejaký účtovník...či ?
BXLmiami
15.10.20,06:00
Nemá význam sa priečiť,bude sa zavádzať očkovanie a obávam sa že protesty veľmi nepomôžu.
ZuzanaA
15.10.20,06:02
Ďakujem Vám obom za názory :)