fachman
14.10.20,09:01
Prosím vás ,aké oni platia odvody,z čoho sa im vypočíta dôchodok ?Sú na volnej nohe ?...Ďakujem.
Tweety
14.10.20,07:14
Spôsob výpočtu je rovnaký ako u ostatných. Doplním: takže z toho, čo do systému odviedli. Terazky ešte platí aj to, že ak by im vyšiel nižší dôchodok( a majú odpracovaných min.30 r.) ako minimálny, majú zo zákona nárok na ten.
buchač
14.10.20,07:17
Pokiaľ viem, tak väčšina hercov sú živnostníci a či podnikatelia, ktorí majú svoje herectvo zastrešené firmou.
Takže aké majú odvody, také majú aj dôchodky.

Veľa hercov skončilo veľmi bledo na dôchodku...napr. Debnár, Krivosudský, Dančiak....
kn-alka
14.10.20,07:18
Aj oni podávajú daňové priznanie, z ktorého sa im vypočítajú odvody - tak isto ako živnostníkom.
ivka70
14.10.20,08:22
Ak su zamestnancami napr. nejakeho divadla, maju riadnu mzdu + odvody.
Ak su na volnej nohe, tak podnikaju a odvadzaju tak ako ini zivnostnici, odovdy z prijmov. alebo maju kombinaciu oboch.
Co odvedu, to sa im pocita do dochodku.

Problem, ako je, ze vela z nich oficialne priznava len take prijmy, ktore nezakladaju povinnost platit dochodkove poistenie, potom sa im nerata nic.
A dobrovolne si neplatia.
To je ale problem vseobecny, netyka sa len umelcov.
korela
14.10.20,08:53
Prečo ich menuješ? Ich súkromie.

Umelci boli pred 89. účtovaní účtovníčkami pre honoráre, z čoho sa dá predpokladať, že mohlo ísť o odlišné odvody ako u zbytku zamestnaného obyvateľstva. Príjmy násobne vyššie oproti bežnému priemeru. Týkalo sa to všetkých umelcov vrátane výtvarných. Ak mali dobré kontakty, dokázali si zohnať zákazky v miliónových objemoch, napriek tomu, že ich umenie denne videlo iba zopár pracujúcich ľudí na svojom pracovisku. Väčšinou išlo o nové stavby, položky za ne boli súčasťou rozpočtu stavby.
buchač
14.10.20,10:06
Prečo by som ich nemohol menovať ?
Veď informácie tohoto druhu sú o nich verejne známe.
Ak o nich nevieš, tak si vyhľadaj...
Debnár skončil s amputovanými nohami ...
Krivosudský skončil v biede na svojej chate...
Dančiak je kapitola sama o sebe...dodnes mám v pamäti, ako sa vychvaľoval s tým alebo oným...ako začal stavať vilu, ako sa zviditeľňoval v telke. Vrchol všetkého tomu dal, keď obvinil profesora očiara, že spackal operácie očí.
No Dančiak už nespomenul, že chlastal za extra ligu, nedodržiaval režim...a pritom bol diabetik.
-----------------------
Tými inými umelcami a ich účtovaním chceš povedať čo ?
Platili dane, odvádzali odvody ? Ak hej, tak mali/majú aj náležitý dôchodok. Ak nie, nuž z konára dole...
Alebo chceš povedať, že sa na nich má hľadieť inak...lebo umelci ?
pavol54
14.10.20,10:22
tak pred žiadosťou o dôchodok požiadajú o dávky Ešte som nevidel umelca ktorý skončil dovŕšením dôch.veku
ivka70
14.10.20,10:59
o ake davky?
pavol54
14.10.20,11:40
doplatok do minimálneho dôchodku aspoň mne dali taký papier že ak by mi nevychádzal, ale mám vyšší
veronikasad
14.10.20,12:02
Gott sa na vysku svojho dôchodku nikdy nesťažoval, po smrti media zverejnili sumu ...
Katy a R
14.10.20,12:08
pali - nože lepšie prečítaj ten tvoj "papier". Nikto nemá nárok na "doplatok do minimálneho dôchodku". Ani na ten minimálny dôchodok nemá nárok každý - aj na ten musia byť splnené podmienky (napr. jedna podmienka -min 30 rokov poistenia ...) - viď na stránke SP resp zákon.
ivka70
14.10.20,12:11
Lenze on bol zamestnancom aj za sociku a jeho prijmy boli na tu dobu nadstandardne, kedze mal povolene vystupovat aj v zahranici.
pavol54
14.10.20,12:16
no dobre tak som nič nenapísal, ja len opakujem to čo mi vtedy povedala pracovníčka soc.p., vyplnil odovzdal ale viac som sa o to nezaujímal. A čo tweety?
dmc
14.10.20,12:21
Pokial sa bavíme o cca 100 -vke hercov ktorych vidiet v Tv tak ano - su na volnej nohe. Avsak za nimi stoja dalsie 100- vky hercov ktory su riadne zamestnany . Uvediem priklad Novej Scene je vecsina hercov riadne zamestnana - je to štatne divadlo. Chces vediet plat ? cca 700 € cisteho.....k tomu rolne...cca 30 € za predstavenie. Su tu dalej osvetlovaci, kostimerky, orchester, a kvantum ludi ktorych nevidiet..... to co vidis v TV je iba pozlatko - realita je o inom.
veronikasad
14.10.20,12:32
Pavol, to nebol doplatok do minimálneho dochodku, ale ziadost o dávku v hmotnej nudzi, ak by ti na nu vznikol narok. Tiež mi prisiel ten papier, pri posudzovaní naroku sa starobný dochodok krati podla doby dôchodkového poistenia ...
Mila123
14.10.20,12:32
napr. Vladko Kobielsky a chata vo Vysokých Tatrách......
kopretinka
14.10.20,13:06
On žil z iných príjmov.Na dôchodok nebol odkázaný.Dával ho na charitu.Čože bolo pre neho 1000 eur.....
korela
14.10.20,13:09
Správne, vystupoval takmer po celom svete vrátane Ruska aj Las Vegas, kde mal zmluvu myslím na pol roka , v Nemecku bol ako doma, jeho nosiče sa predávali aj mimo republiky. Gott si to poctivo oddrel. Plus začal podnikať s vlastnou zn. vína a ktovie, akým činnostiam sa ešte venoval.
ABBA na svojom vrchole prinášala Švédsku väčší zisk ako Volvo.
pavol54
14.10.20,13:19
chcela si napísať väčšie dane
korela
14.10.20,13:26
Ako a koho menuješ je tvojou vizitkou..
Ako boli honorovaní v bývalom režime, by najlepšie vedeli vysvetliť honorároví účtovníci alebo si prejsť vtedy platné zákony.
Moja poznámka bola vecná.
korela
14.10.20,16:00
A? Novinári si najprv prezrú OR SR a kataster, kým niečo uverejnia. Ľudia s prácou okolo nehnuteľností tiež vedia svoje a nebudú to vytrubovať do sveta.
Niektoré profesie nemajú problém s tipmi pre bulvár za pár drobných. A práve pri nich by to človek očakával najmenej.
Ako píše dmc, tak si každý ak chce a má možnosť, privyrába.
Stále tá istá seriálová suita si dokáže nazbierať kapitál. Akoby po Slovensku neboli od nich aj lepší.
korela
14.10.20,16:03
Dane, v konečnom dôsledku mal z nich štát väčší zisk, balík ..., však jedine cez dane. Ako inak?