Sandra
16.09.06,12:43
Sme s.r.o., ktorá kúpila auto a toto auto chceme prenajať súkromnej osobe do zahraničia na určitý čas, asi na jeden rok. Auto je prihlásené u nás, platíme cestnú daň, no neviem ako ďalej pri prenájme do zahraničia.
Stačí napísať "Zmluvu o prenájme", aby neboli probémy aj na hraniciach. Toto auto bude chodiť v Rakúsku na SK značku.
Vzniknú nám ešte nejaké iné povinnosti s prenájmom? Budem môcť toto auto normálne odpisovať ako majetok s.r.o., aj keď bude v prenájme v zahraničí?
Ďakujem za Váš čas.
Danila
16.09.06,10:52
Zmluvu o prenájme musíte napísať. Auto je vo Vašom majetku, môžete uplatňovať odpisy.
Lucy
16.09.06,11:12
a predpokladám, že budete mať z toho prenájmu aj nejaký výnos... :)
timkab
18.09.06,08:13
My sme mali podobný - opačný prípad, prenajímali sme vozidlá z českej firmy (operatívny lízing). Problém je v tom, že ak sú vozidlá v prenájme v zahraničí viac ako 183 dní - vzniká prenajímateľovi v krajine, kde vozidlá prenajal stála prevádzkáreň a musí sa zaregistrovať na zahraničnom DÚ-v tvojom prípade v Rakúsku na daň z príjmu. Faktúru vystavujete s DPH. Zahraničná firma pri úhrade zrazí daň (zabezpečenie dane - §44 Zákon o dani z príjmov podľa naších zákonov) a podľa medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie (medzi ČR a SR je to 10%, s Rakúskom neviem) túto daň odvedie svojmu daňovému úradu v Rakúsku. Vaša firma podá na rakúskom DÚ daňové priznanie k 31.3.a zrazenú daň považuje za preddavok na daň z príjmu. Keďže žiadny príjem v Rakúsku Vaša firma nemá, vznikne mu preplatok na dani z príjmu, ktory mu rakúsky DÚ vráti.
Sandra
19.09.06,08:33
Táto odpoveď mi pomohla, ďakujem.
jeha
19.09.06,12:54
chcela by som vyjadrit svoj nazor, pokial vasim predmetom cinnosti nie je prenajom aut, tak vam nevznika stala prevadzkaren. Rakusania maju pravo na zrazkovu dan na zaklade zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia, clanku 12 na 5% ( mozno to neuplatnia v zavislosti od toho , ako to maju osetrene vo svojom danovom zakone).
jeha
19.09.06,12:57
a este si myslim, ze cestnu dan nemate povinnost platit na slovensku, ale ma si ju platit najomca vozidla v rakusku, ( to si len tak myslim, treba overit )
timkab
19.09.06,14:06
My sme tento prípad riešili s daňovým poradcom a audítorom. Česká firma, od ktorej sme si prenajali vozidlá, sa nezaoberajú prenájmom vozidiel. Daň z motor.vozidiel sme tiež riešili s DÚ Bratislava III., ktorá nám potvrdila, že túto daň platí prenajímateľ v ČR.
jeha
19.09.06,17:29
v pripade novej zmluvy s ceskou republikou sa bohuzial prenajom hnutelnych zariadeni riesi rovnako ako sluzbova stala prevadzkaren, v pripade Rakuska ako som uviedla. ( aspon raz chcem mat pravdu, a nikdy mi nikto neveri :mee: , )
co sa tyka cestnej dane, napr. predpis v SR vyzaduje platbu dane od uzivatela vozidla, na com sme sa zhodli tiez s DU ze je to najomca,- ( mozno iny DU si vysvetluje pod uzivanim vozidla jeho prenajom dalsej osobe ? :-))
pekny den
timkab
20.09.06,08:49
Ja som popisovala prenájom z Čiech do SR, takže v prípade Rakúska nevylučujem, že máš pravdu, zmluvu uzatvorenú s nimi som neštudovala. Daň z motor.vozidiel sa mi zdá teda čudná, že jeden DÚ si to vysvetľuje ináč, ako druhý, takže asi nejlepšie je spýtať sa toho svojho.
jeha
21.09.06,08:52
este musim doplnit, ze si je treba zistit veci okolo poistky. poistku by si mal platit najomca, ak si nechavate poistku uzavretu na slovensku, poistovna by mala byt upovedomena co sa deje a to sa jej nebude pacit, ( a bude chciet zvysit sumu poistneho ), ak to neoznamite poistovni tu a autu sa daco stane ( a najomca to tam tiez nepoisti -), tak vam nebude chciet plnit. najlepsie sa porozpravat s poistovacim maklerom, nech poradi
Maxinka
18.01.07,08:09
prosím o radu:
SZČO má automobily za ktoré platí všetky poplatky+uplatňuje si aj DPH z bločkov na základe cestákov.
Môže daná SZČO prenajať autá inej s.r.o. napr. na 1 mesiac za odplatu aj so zamestnancami?
Ak "áno" tak kdo si môže uplatniť potom DPH z PHM, ak daný zamestnanci majú paliv.karty a Fa ide SZČO?
S.r.o. si môže tiež uplatniť s takej prijatej Fa tiež DPH?
Maxinka
18.01.07,08:29
prosím o radu:
SZČO má automobily za ktoré platí všetky poplatky+uplatňuje si aj DPH z bločkov na základe cestákov.
Môže daná SZČO prenajať autá inej s.r.o. napr. na 1 mesiac za odplatu aj so zamestnancami?
Ak "áno" tak kdo si môže uplatniť potom DPH z PHM, ak daný zamestnanci majú paliv.karty a Fa ide SZČO?
S.r.o. si môže tiež uplatniť s takej prijatej Fa tiež DPH?
PROSÍM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!
Maxinka
18.01.07,08:50
prosím o radu:
SZČO má automobily za ktoré platí všetky poplatky+uplatňuje si aj DPH z bločkov na základe cestákov.
Môže daná SZČO prenajať autá inej s.r.o. napr. na 1 mesiac za odplatu aj so zamestnancami?
Ak "áno" tak kdo si môže uplatniť potom DPH z PHM, ak daný zamestnanci majú paliv.karty a Fa ide SZČO?
S.r.o. si môže tiež uplatniť s takej prijatej Fa tiež DPH?
Nikto sa mi nevyjadrí k danej téme?