marcik
16.09.06,11:56
Prosím Vás chcela by som vedieť/mám takú rodinnú firmu/, pri ukončení podnikania SZČO ktorý má cukrársku výrobňu,ako so zásobami?Je mi jasné že je povinnosť zvýšiť ZD a aj odviesť DPH z nespotreb.zásob, ale ako je to v prípade že ich chce "A" firma predať inej novozaloženej firme"B". Takže firma"A" končí 30.9. a nová "B"začína 1.10.? ako tam bude s dátumom vystavenia fakt. u "A"? ako to bude s uplatnenim vo firme"B"?Môj názor je že dát.vystav.predaja zásob vo fir."A" je 30.9. a vo firme "B" si to uplatnia v 4/4roku.Nakoľko si môžu uplatniť výdavky vynaložené aj pred začiatkom podnikania.Suhlas?? alebo Nesuhlas?? Ďakujem!!
Danila
16.09.06,10:02
Vy zásoby predáte firme B. Uplatníte daňové výdavky v zostatkovej cene zásob dátumom, ako píšete. Firma B zaúčtuje zásoby po vzniku spoločnosti / po zápise do OR/ do zásob. Ak jeď ich nadobudne skôr.
marcik
16.09.06,10:10
Ďakujem! len som sa chcela utvrdiť lebo so skladom radšej opatrne!!
Jana Acsová
16.09.06,11:15
Prosím Vás chcela by som vedieť/mám takú rodinnú firmu/, pri ukončení podnikania SZČO ktorý má cukrársku výrobňu,ako so zásobami?Je mi jasné že je povinnosť zvýšiť ZD a aj odviesť DPH z nespotreb.zásob, ale ako je to v prípade že ich chce "A" firma predať inej novozaloženej firme"B". Takže firma"A" končí 30.9. a nová "B"začína 1.10.? ako tam bude s dátumom vystavenia fakt. u "A"? ako to bude s uplatnenim vo firme"B"?Môj názor je že dát.vystav.predaja zásob vo fir."A" je 30.9. a vo firme "B" si to uplatnia v 4/4roku.Nakoľko si môžu uplatniť výdavky vynaložené aj pred začiatkom podnikania.Suhlas?? alebo Nesuhlas?? Ďakujem!!
Nakoľko ste tému zadali v jednoduchom účtovníctve, predpokladám, že sa jedná o fyzické osoby. Predmetné by bolo dobré doplniť, resp. potvrdiť, či je tomu tak.
Ak živnosť ešte nemáte ukončenú a nemáte stanovené posledné zdaňovacie obdobie pre účely DPH, tak zásoby odpredáte v štandardnom režime, kedykoľvek. Ak je posledný deň podnikania napr. 30. 9. 2006 tak aj v tento deň. Predpokladám, že dôjde aj k fyzickému dodaniu tovaru, takže stanovenie dátumu dodania by nemal byť problém. Ak ste v čase predaja ešte platiteľom DPH, predaj zásob bude s daňou.

Pri ukončení podnikania zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku. Zásoby, pohľadávky, záväzky atď. by boli predmetom úpravy základu dane. Bližšie viď. § 17 ods. 8. Ak pred ukončením podnikania zásoby predáte ešte ako SZČO, nebudú predmetom dodanenia.

Ak je firma B druhá fyzická osoba, prihliada sa na zásoby obstarané pred zahájením podnikania. Bližšie napr. aj § 4 ods. 4 Zákona o daniach z príjmov.
marcik
16.09.06,11:21
Ano jedná sa o FO účtujúce v jednoduchom účtovníctve.A je to presne tak firma "A" konči podnikanie 30.9.a je teda bola 1/4r platiteľom DPH. Ďakujem za odpoveď bola úplná!
marcik
21.10.06,11:55
1. príjem z takého predaja nespotreb.zásob môžem zaevidovať ako ostatný príjem?! lebo to nie je predaj tovaru ako takého keď ho firma nakupovala ako materiál na daľšie spracovanie?
2. Aj predaj mot.vozidla tejto firmy je ako ostat.príjem, veď je to predaj HM?!
Odvedenie DPH je u 1,2 samozrejmé, jedná sa o N1.
marcik
15.01.07,06:32
Prosím ešte k tejto téme. Firma neskončila 30.9. ale 31.10. takže budem robiť ešte DPH za 4/4 06. Ale mám veľa otázok a prešla som poradu v sobotu a nič. Takže konkrétne.U tej firmy som robila opravné mzdy za r.04.05.06. a tak nastal problém. Ako uplatniť príjmy a výdavky. Nakoľko predch.ekonomka posielala odvody kade-tade, alebo vôbec neposielala, tak vznikli preplatky a aj nedoplatky a to úplne všade, tak na soc.p. zdr.poisť. aj DÚ. Ako mám účtovať peň.denník. nakoľko uvediem že som začala robiť tam v 9/06,a podnikateľ zistil že ona vôbec neviedla peň.denník.Tak idem nahadzovať od 1/06.najskôr si urobím DPH 4/4. a potom si nechám ostatané do 31.3.Môj nápad bol taký: všetky výdaje v priebehu r.06 čo sa týkajú odvodov a zamestnancov dám VNZD. A na záver, keď prebehlo vyúčtovanie s každou pouisťovňou to spárujem s záväzkami z miedz.Môže to tak byť? Ach, ja viem že je to veľmi obtiažne a najlepšia by bola osobná konzultácia.Ale skúsim takto. Ale ak by bola možná osobná konzultácia tak si ju objednám.PROSÍM?
marcik
15.01.07,11:56
Asi to mám dosť komplikované?!
liba2
15.01.07,13:21
Prosím ešte k tejto téme. Firma neskončila 30.9. ale 31.10. takže budem robiť ešte DPH za 4/4 06. Ale mám veľa otázok a prešla som poradu v sobotu a nič. Takže konkrétne.
U tej firmy som robila opravné mzdy za r.04.05.06. a tak nastal problém. Ako uplatniť príjmy a výdavky.
Nakoľko predch.ekonomka posielala odvody kade-tade, alebo vôbec neposielala, tak vznikli preplatky a aj nedoplatky a to úplne všade, tak na soc.p. zdr.poisť. aj DÚ.
Ako mám účtovať peň.denník. nakoľko uvediem že som začala robiť tam v 9/06,a podnikateľ zistil že ona vôbec neviedla peň.denník.Tak idem nahadzovať od 1/06.najskôr si urobím DPH 4/4. a potom si nechám ostatané do 31.3.Môj nápad bol taký: všetky výdaje v priebehu r.06 čo sa týkajú odvodov a zamestnancov dám VNZD. A na záver, keď prebehlo vyúčtovanie s každou pouisťovňou to spárujem s záväzkami z miedz.Môže to tak byť? Ach, ja viem že je to veľmi obtiažne a najlepšia by bola osobná konzultácia.Ale skúsim takto. Ale ak by bola možná osobná konzultácia tak si ju objednám.PROSÍM?
SP, ZP, DÚ: keď si všetko skontroluješ a zistíš rozdiely, urobíš opravné Výkazy, Prehľady a pod.
U tej organizácie, kde ti vyjde záväzok/nedoplatok, urobíš úhradu. Kde ti vyjde pohľadávka máš 2 možnosti; buď odpočítaš z nového záväzku ako ho budeš mať (teda uhradíš menej), alebo požiadaš listom o vrátenie rozdielu.
marcik
15.01.07,13:30
To už všetko mám za sebou.Mám nové výpl.pásky opravné výkazy úplne všade a aj som požiadala o vyčíslenie preplatkov a nedoplatkov.a práve sa to deje..peniaze platíme a vracajú nam.ale už je firma zrušená.Bojím sa toho.