radyc
15.10.20,20:45
Dobrý deň, prosím o vyjasnenie::
SZČO -pracuje, odvádza (minimum a viac) odvody do SP a ZP
Zamestnanec -odvádza mu odvody zamestnávateľ
a teda "započítanie rokov do dôchodku" ide tak nejako samo,
a keďže iné som nikdy nezažil, tak som započítanie rokov do dôchodku neriešil.
Vôbec nemám okolo toho vedomosti, nepoznám terminológiu, súvislosti, prečítal by som si na internete -lenže ani neviem čo -ak by som tomu vôbec v tej zákonnej spletitej reči porozumel, pýtal som sa v poisťovni -pani o jednom, ja o druhom -v globále stále mi nervózne, že načo mi to je, keď ešte nemám čas dôchodku -a oni mi to potom vyrátajú...

Ja to chápem tak, že ak chcem vôbec poberať nejaký dôchodok, musím mať odpracované nejaké roky.

Ako som písal v úvode, tam to ide samo. Ako je to prosím pri práci na polovičný úväzok? pri polovičnej práci, teda 4 hodiny denne, sa započítava polovica času? a je to také isté, keby bol ten polovičný úväzok odpracovaný napr. prácou každý druhý deň?
Tweety
15.10.20,18:58
Započítavajú sa roky, nie pracovné úväzky. Tie sú teda podstatné , podstatná je aj výška odvedených súm na dôchodkové poistenie. Na minim.dôchodok potrebuješ min. 30 odpracovaných rokov.
radyc
15.10.20,19:08
Ďakujem za odpoveď, a mám tomu rozumieť tak, že ak budem pracovať 5, 10, 30 rokov (prípadne celý život) na polovičný úväzok, za minimálnu mzdu (presnejšie zrejme polovičnú z minimálnej), tak po 30-tich odpracovaných rokoch, oproti tomu kto nepracoval vôbec, budem mať nárok na dôchodok?
Tweety
15.10.20,19:11
Áno tak. Zatiaľ to platí, ale chystajú sa zmeny. Chcú až 40 rokov.
radyc
15.10.20,19:33
Iba aby som tomu rozumel -aj keď iste je to zložitejšie: predpokladám že aj dôchodok bude "polovičný" (v princípe)? ak áno, teda -zasa len v princípe -ak niekto pracoval 30 rokov na polovičný úväzok, za dvojnásobok mzdy, má dôchodok ako ten čo pracoval plný úväzok za minimálnu mzdu?
veronikasad
15.10.20,19:53
Pri výpočte dochodku sa nesleduje uvazok, ale vymeriavaci zaklad, spravidla hruba mzda, z ktorej boli platene odvody na dochodkove poistenie.
Zatial pre narok na SD plati strop dochodkoveho veku a 15 rokov doch.poistenia (samozrejme. cim viac rokov poistenia, tym vyssi dochodok)
Ak bude schvalena dochodkova reforma navrhovana sucasnou vladou, dochodok sa zacne vyplacat az po 40 rokoch doch.poistenia...
Pre niekoho výhodné a co bude s tymi ostatnymi, ktori dlhodobo nepracovali alebo ako živnostníci neplatili odvody?
radyc
15.10.20,20:06
Nech sa páči -podmienky by mali platiť pre tých, ktorí (vekovo) so zaradením do tohto systému začínajú. Inak je to zasiahnutie do "zmluvného" obdobia -kedy sa jedna strana zariadila dľa daných podmienok -a tak je to minimálne neľudské...

Tweety píše 30, veronikasad 15.. Nespochybňujem ani jedno -ale neviem čo s tým..
veronikasad
15.10.20,20:25
30 rokov plati pre minimalny dôchodok, aj tam by sa mali sprísniť podmienky, započítavať sa maju znovu len kvalifikovane roky doch.poistenia
radyc
15.10.20,20:48
Takže tomu rozumiem -z pohľadu rokov -principiálne len:
ak odpracujem 15 rokov, mám nárok na dôchodok, menší však ako minimálny,
ak odpracujem 30 rokov, mám nárok na minimálny dôchodok
Správne prosím?
Mária27
15.10.20,21:39
Nie. Môžeš odpracovať 15 rokov s vysokými odvodmi a budeš mať veľký dôchodok, aj keď viac neodrobíš. Samozrejme dôchodok dostaneš až v dôchodkovom veku.
Minimálny dôchodok je po odpracovaní 30 rokov (v dôch veku) len preto, že zlúčili maličký dôchodok a dávky v núdzi do jednej dávky.
To všetko platí dnes a nik ešte nevie, čo bude napr. o 2 roky.
veronikasad
15.10.20,21:42
Majka, ale ten aktuálny minimálny dôchodok je podstatne vyšší ako dávka v hmotnej núdzi pre jednu osobu, vrátane príspevku na bývanie ...
radyc
15.10.20,21:47
Vrátim sa k tomu polovičnému úväzku. SZČO sa chce zbaviť platenia (minimálnych) odvodov. Zamestná sa na plný úväzok -a je to vyriešené. Lenže to zamestnanie "zožerie veľa hodín". Aká je nevýhoda zamestnania sa na polovičný úväzok =čo treba pri tom rozhodovaní "vidieť"?
Katy a R
15.10.20,21:54
Principiálne - záleží aj od doby poistenia a aj od výšky vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí poistné! - malý nákuk do zák o SP - máš tam vzorec na výpočet dôchodku. platí pre všetkých rovnako - aj pre zamestnancov, aj pre szčo ... :). Resp na stránke SP je to tiež pekne napísané . Samozrejme aj II. pilier niektorí majú.
A len dodám - že niekto môže mať napr len 15 rokov poistenia - a dôchodok môže mať oveľa vyšší, ako ten, čo má 40 rokov poistenia.
Minimálny dôchodok je samostatná kapitola - tiež sú tam nejaké podmienky - už aj tie sa menili (bola "kvalifikovaná doba" poistenia ) .
ak si mladý - musíš rátať aj s tým, že zmeny určite budú .... a ktovie, či ešte bude existovať SP (to len na odľahčenie;))
veronikasad
15.10.20,22:00
Omyl, povinné odvody SZČO nie sú závislé na tom, či je aj zamestnancom. Ak prekročí príjem, nie zisk vo výške 12-násobku aktuálneho vymeriavacieho základu, povinná registrácia v SP mu zostáva .
aká je nevýhoda pol.úväzku - nemá nárok na príspevok na stravovanie od zamestnávatela. Ostatné závisí od výšky príjmu
radyc
15.10.20,22:04
Pýtam sa za dva tie isté prípady v rodine, po 50tke.
Čo to som pochopil, ale inak myslím že to nemám šancu obsiahnuť bez osobného vysvetlenia..
radyc
15.10.20,22:23
Myslel som že bude platiť menej -dľa príjmu v zamestnaní: až do nuly. Čiže aj tak zaplatí plnú minimálnu výšku ako doteraz? Dáva mi to logiku -v podstate platí zo zarobenej SZČO výšky, + mu ešte platí zamestnávateľ z toho čo zarobí uňho -v sumáre sa zaplatí tak z celého sumárneho, vďaka zamestnaniu vyššieho, príjmu danej osoby. Je tak nejako prosím? A teda výhoda by to bola iba, ak by SZČO klesla tržba pod hranicu povinného prihlásenia (čo je môj prípad, keďže SZČO som ale momentálne činnosť nevykonávam)?
radyc
16.10.20,08:02
Mohol by som poprosiť niekoho mi tieto otázky ujasniť? možno sa znalým zdajú triviálne -ale pomohlo by mi to.. Chcem sa ísť dnes doobeda ponúknuť na jedno miesto -avšak na polovičný úväzok..
Jana Motyčková
16.10.20,08:53
tweety - nezmysel
Mária27
16.10.20,09:05
veronikasad, už ten minimálny v takomto stave dlho neprežije - kritizuje sa na ňom už všetko
veronikasad
16.10.20,09:07
Precitaj si ešte raz, pozornejšie, moje komentáre. Vsetko tam uz máš vysvetlené...
Jana Motyčková
16.10.20,09:09
Starobný dôchodok sa počíta zjednodušene podľa vzorca SD = POMB x ODP x ADH.
POMB - priemerný osobný mzdový bod. Za každý rok (od r. 1984) sa spočíta pomer vymeriavacích základov voči ročnej priemernej mzde a urobí sa priemer za všetky roky, kedy poistenie trvalo. Napr. ak máte stále priemernú mzdu, máte POMB 1, ak máte polovicu priemernej mzdy celý život, máte POMB 0,5. Nižšie POMB ako 1 sa o čosi zvyšujú, vyššíe POMB ako 1,25 sa o čosi znižujú. Ak máte v roku súbeh zamestnania a povinného poistenia szčo, VZ sa spočítajú.
ODP je obdobie dôchodkového poistenia v rokoch (dni poistenia zo zamestnani, szčo, DDP, deleno 365), do toho sa rátujú aj tzv. náhradné doby pred r.2003, poistenie štátom, doba poberania ID. Ak robíte na pracovnú zmluvu 1 deň v týždni celý rok, počíta sa 365 dní (366). Ak máte súbe zamestnania a szčo, počíta sa tá doba iba raz.
ADH je číslo, ktoré sa každý rok upravuje podľa nárastu priemernej mzdy, teraz je 13,6361
Nie je to presné, ale orientačne. A aký bude výpočet o 10, 20, 30 rokov nik nevie.

Pre Tweety a Veronikasad k tomuto "Ak bude schvalena dochodkova reforma navrhovana sucasnou vladou, dochodok sa zacne vyplacat az po 40 rokoch doch.poistenia..." TO je NEZMYSEL. Počet rokov potrebných pre získanie SD sa nemení na 40, zatiaľ nikto nehovoril, že ba sa mal zvyšovať z 15 na iné číslo, ak áno, tak to nebude 40. 40 rokov by sa malo posudzovať pre účely dosiahnutia dôchodkového veku a to tak, že ak niekto získa 40 rokov poistenia, aj keď ešte nemá štandardný dôchodkový vek (napr. 64 rokov, 62,5 roka a pod.), tak už môže ísť do dôchodku - teda 40 rokov je možné využiť pre skorší odchod do dôchodku. Napr. ak niekto "robí"=je dôchodkovo poistený od 18 nepretržite, bude môcť ísť do dôchodku v 58. Ale ak niekto dovŕši dôchodkový vek a bude mať len napr. 20 rokov poistenia, dôchodok dostane.
veronikasad
16.10.20,09:15
Janka, dakujem za opravu, dúfam ze to bude tak ako pises. Ja som na nete čítala príklad, ze niekto pôjde po reforme do dôchodku v 56-ke a niekto az po 70-ke... Dochodkovy vek tam vôbec nebol spomínaný, len doba poistenia
Jana Motyčková
16.10.20,09:17
Na nete sú všelijaké "múdre" články.
radyc
16.10.20,09:29
Nepochybujem, ale ak ti napíšem, že: keď ti v prístroji "to čosik" prestalo cvakať, tak to je relé, a to preto, lebo sa na ňom neobjavuje napätie (a rozumný človek vie čo ďalej) -to by som písal zbytočne, hlavne ak si veriaca a ešte aj pod slovom nezjavuje si predstavuješ niečo iné -relé je pre teba nový pojem, nevieš čo s tým, nevieš, že tam má/nemá byť, nevieš čo sa stane ak tam ne/bude. A ty potrebuješ súrne poradiť. Potrebuješ čítať: relé je odolná súčiastka -tú si nevšímaj, ale určite je pred ním poistka, a keďže z už piateho tvojho príspevku vidím že si úplný laik, neštuduj či nie/je dobrá, ale rovno ju vymeň -ale pozor! určite len za rovnakú -a nestačí len s rovnakým číslom, ale všimni si dobre, aké je pred ním písmeno! to určite dodrž!! a nezabudni si to pred tým vypnúť zo zásuvky! A napíš, ako to dopadlo.

Nehnevaj sa za príklad, možno aj nie práve primeraný, ja proste "to moje neznáme" potrebujem trocha vyobracať :)
Tweety
16.10.20,09:32
Jana Motyčková v čom je nezmysel?
Jana Motyčková
16.10.20,09:55
že má byť až po 40 rokoch nárok na dôchodok
veronikasad
16.10.20,09:56
Naozaj v tych mojich komentároch je vsetko a "polopate", nie s odkazom na citaciu zakonov. Ak sa potrebujes vykecat, pozvi na kávu svoju uctovnicku
Tweety
16.10.20,10:15
Veď o tom uvažujú, hovoril to minister Krajniak, či?
Darina1234
16.10.20,11:06
No áno, ale nám teraz pri predčasnom dôchodku aj keď mame odpracovaných 45 rokov stiahnu 12 percent, čo je veľa v €, toto platí teraz a už v roku 2022 bude platiť táto nová dôchodková reforma, ako k tomu prídeme , my čo ideme teraz do predčasného, dúfam, že to budú prerátavať a kompenzovať, či?
Katy a R
16.10.20,11:26
minimálne si pozri stránku SP - podľa mňa je to tam polopatisticky vysvetlené. A len zdôrazním, že poistné sa platí z každého príjmu, čo si spomenul, aj keď máš súbeh viacerých (inak presne to máš v zákone vymenované, že z ktorých všetkých). Samozrejme platí nejaký strop - ale ten je veru doósť vysoký a bežný človek ho nedosiahne;)
veronikasad
16.10.20,12:54
Darinka, zabudni, predcasny starobný dochodok sa nikdy nekompenzuje. Je to rozhodnutie tvojho manzela ist do dochodku skor, uz bude len valorizacia...