wxw
16.10.20,14:59
Dobrý deň.
Chcel by som sa informovať, ako je to s užívaním IQOS na balkóne v bytovom dome. Som fajčiar (klasické cigarety) a zo spoločnosti, ktorá spravuje tento bytový dom som dostal nariadenie o zákaze fajčiť na balkóne po 22hod. Toto samozrejme dodržiavam, ale rád by som našiel alternatívu, aby som si aj po 22hod. mohol "zapaliť".
Z technickej špecifikácie IQOS mi vyplynulo, že sa nejedná o fajčenie, ale užívanie. Produktom tiež nie je cigaretový dym, ale len parový aerosol. Z toho usudzujem, že by IQOS mohol v tomto prípade dostať výnimku, pretože by som tým nemal nikoho obťažovať. Občiansky zákonník však uvádza aj "...nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."
Kontaktoval som predmetnú správcovskú spoločnosť, stanovisko mi však nevedeli dať, pretože údajne takéto rozdiely nemajú v možnostiach riešiť.
Prosím teda o radu, Ďakujem
buchač
16.10.20,13:13
.... zo spoločnosti, ktorá spravuje tento bytový dom som dostal nariadenie o zákaze fajčiť ...
=========================
...:D :D :D :D :D

P.S.:
Mohli by mi do riti dym z cigariet a iqosu fúkať a nie nariadenia dávať.
marjankaj
16.10.20,13:20
Ozvi sa, keď ťa ten správca vysťahuje.:D
romana147
16.10.20,14:48
" som dostal nariadenie o zákaze fajčiť na balkóne po 22hod"
Správca ťažko (aj to SOTVA ) môže vydať "nariadenie" pre BD :D :D
Mária27
16.10.20,15:23
zákon o vlastníctve bytov od 1.2.2020

§ 2
16) Domovým poriadkom sa rozumie vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome schválený súbor pravidiel a zásad dodržiavania dobrých mravov pri výkone práv a povinností vlastníkov a nájomcov bytov a nebytových priestorov v dome, osôb, ktoré žijú s uvedenými osobami v spoločnej domácnosti, ako aj osôb, ktoré sa zdržiavajú v dome, pri užívaní spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku.

§ 11
10) Vlastníci bytov a nebytových priestorov, nájomcovia, osoby, ktoré žijú s uvedenými osobami v domácnosti a osoby, ktoré sa zdržiavajú v dome, sú povinné dodržiavať domový poriadok schválený vlastníkmi podľa § 14b ods. 1 písm. s). Za tým účelom je správca alebo spoločenstvo povinné zverejniť domový poriadok na mieste obvyklom na oznamovanie informácií v dome.

Zákon nehovorí o povinnosti prijať domový poriadok a nedáva právo vyberať sankcie. Správca má povinnosť prijatý poriadok zverejniť.
Ak by sa všetci vlastníci dohodli na sankciách, mali by dohodnúť aj ďalšie súvislosti - kontrola, vyberanie pokút a pod.
Onko
16.10.20,15:24
Osobne nemám nejaký extra prehľad o tých špeciálnych nie-cigaretách na trhu, avšak vždy, keď som sa s niečím takým stretol, tak mi to tiež smrdelo, rovnako ako klasické cigarety. Pre ľudí okolo nie je podstatné len zloženie a ako si nazvú to, čo z toho vychádza. Keď tak si skús na trhu nájsť nejaký produkt, ktorý nebude nefajčiarom smrdieť, i keď je potom otázne, či ty z toho budeš mať fajčiarsky pôžitok, keď ti bude chýbať smrad cigariet.

Čo sa týka kompetencií správcovskej spoločnosti, ona sama o ničom nerozhoduje, ona vykonáva len uznesenia vlastníkov domu. Ak si vlastníci odhlasovali zákaz fajčenia a nie je tam nič uvedené o IQOS, správca sám sa nevie k tomu vyjadriť.

Najlepšie sa teda opýtať susedov, čo by im vadilo a čo nevadilo.
romana147
16.10.20,16:40
" Ak si vlastníci odhlasovali zákaz fajčenia"
na balkóne ? ? ?
po 22 hodine ? ? ?
skús logicky
misoft
16.10.20,16:41
Správca je len zamestnanec. Ak je majiteľom bytu, je spolumajiteľom aj domu - správca nie je majiteľ! Má držať hubu a krok!
Onko
16.10.20,16:52
Balkóny sú súčasťou obvodového plášťa budovy a počítajú sa do spoločných častí domu, teda tam majú kompetenciu rozhodovať všetci vlastníci, aj po 22. hodine.
avalik
16.10.20,17:24
tie sankcie ma zaujimaju ... to fakt mozu spoluvlastnici odsuhlasit napr. ze ten kto 2x za den pouzije vytah zaplati pokutu 1000 eur? alebo ten kto bude mat fialove zaclony? ... a ine haluze?

su tie pokuty vymozitelne?
buchač
16.10.20,17:25
Ak si vlastníci odhlasovali zákaz fajčenia....
=======================
To znamená, že na balkóne by sa nemalo fajčiť...a ani v spoločných priestoroch.

Ale kto zakáže fajčiť v mojom byte ?
Myslím si, že to by si ani súd nedovolil....ale jeden nikde nevie.

Takže čo je lepšie ?
Fajčiť na balkóne, kde dym ide do voľného luftu alebo fajčenie v byte samotnom, kde dym ide cez rôzne medzierky ku susedom ?
Mária27
16.10.20,17:30
Ak si čosi odsúhlasia všetci, je to dohoda - inominátna zmluva. Môžu si odsúhlasiť aj zmluvnú pokutu. Dokonca taký prípad poznám.
buchač
16.10.20,17:36
Onko (Dnes 19:52) Balkóny sú súčasťou obvodového plášťa budovy a počítajú sa do spoločných častí domu, teda tam majú kompetenciu rozhodovať všetci vlastníci, aj po 22. hodine.
=======================
ALE toto ohľadom súčasťou obvodového plášťa a tým pádom aj patričných kompetencií sa týka rôznych opráv podľa 182ky .... lenže rozhodne nie je v kompetencii vlastníkov rozhodovať o využití balkónov.

Toto je tiež jedna z vymožeností...dokonca v Bláááve vraj povolená...a to je už poriadna hlúposť.
https://www.aktuality.sk/clanok/275978/grilujete-na-balkone-najskor-si-precitajte-domovy-poriadok/
marjankaj
16.10.20,18:06
A načo to vysvetľuješ mne?:eek:
romana147
16.10.20,18:23
Spred 5 rokov
romana147
16.10.20,18:26
Zas VŠETCI // Ak však účastníci dostatočne neurčia predmet svojich záväzkov, zmluva nie je uzavretá.
romana147
16.10.20,18:28
síce ešte zákon nezaviedol pojem PSODEŇ , ale objavil sa názor , že psíčkári by mali platiť väčší podiel zo spoločnej elektriny ako na nich vychádza z OSOBODŇA
marjankaj
16.10.20,18:32
Milan šak sa ukľudni. Lebo ti nezostanú ďalšie nicky.:rolleyes:
Nandrolon
16.10.20,18:43
Podľa mňa elektronická cigareta sa inhaluje a nefajčí. Niečo ako jemný aerosól z inhalátoru. Keď som si kúpil v kauflande také "jednorazovky", tak som ich v kancli vyťahal a okrem toho, že som sa predávkoval nikotínom, tak v kancli ani na oblečení neostal žiaden smrad.
marleau
16.10.20,18:55
doma si fajči, prečo to chceš púšťať susedom?
sito
16.10.20,19:15
Hmm ... dym z tabaku zacítim aj na 10 m proti vetru a aj dva metre proti vetru. Nie len žlté prsty mi niečo naznačia o osobe, ktorá ich žlté má, máta ma, otravuje ma jeho dych, myslím, že aj iných.

Ale toto?

"Onko (Dnes 19:52) Balkóny sú súčasťou obvodového plášťa budovy a počítajú sa do spoločných častí domu, teda tam majú kompetenciu rozhodovať všetci vlastníci, aj po 22. hodine."

Nechápem, alebo takto som pochopil to, čo si napísal.

"počítajú sa do spoločných častí domu, teda tam majú kompetenciu rozhodovať všetci vlastníci, aj po 22. hodine."

Teda kedykoľvek aj po 22 hodine sa môžu kompetentní dohrnúť na ktorýkoľvek balkón domu a tam rozhodnúť, či sa na ňom alebo na všetkých balkónoch domu nesmie po 22 hodine fajčiť, výrobky z tabaku.

A čo toto?

"Vlastník bytu v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom v dome."

Samozrejme, že súhlasím s Jurajom. Na balkóne sa nesmie používať gril, oheň, tým dupľom, ak je dom zateplený polystyrénom. Samozrejme že ani elektrický gril. Ale aj neuhasený špak môže spôsobiť tragédiu, požiar.

:D:D:D

Čo sa týka používania tabakových výrobkov na balkónoch, skôr by som sa pohoršoval nad tým, že nemá dotyčná osoba na balkóne popolník a popol oklepáva na prádlo susedov zavesené pod jeho balkónom. Alebo na jar keď zlezie sneh, tak trávnaté porasty pred domom rozkvitnú skôr ako sa objavia na nich rozkvitnutý podbeľ, púpavy. Po 22 hodine je už tma, kedysi v Londýne, ak mal niekto zapálenú cigaretu, pokladali ho za špióna. Dnes hádam nie?! Či? Dym by nemal nikomu vadiť, smrad? Za oknom v byte tiež nie. Žeby správca mohol sledovať, rozkazovať o takých to veciach v dome, bytovom?

Vidím, že sa vyznáš. máš odpoveď na toto?

" Vlastník bytu v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu správcovi za účelom vykonania montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

Otázky.

1. Na aký účel slúžia zariadenia na meranie spotreby tepla a vody v byte, bytoch domu? Spoločný účel, či súkromný, osobný účel?

2. Načo slúžia hodnoty zaznamenané, namerané na meracích zariadeniach, ktoré je vlastník bytu povinný umožniť namontovať správcovi domu v bytoch domu?

3. Ak vlastník bytu neumožní montáž zariadenia na meranie spotreby tepla a vody v byte alebo po namontovaní neumožní ich odpis, aká škoda, škody vzniknú a komu za ktorú nesie zodpovednosť vlastník bytu v dome?

Teším sa, verím na tvoju odbornú odpoveď.
sito
16.10.20,19:24
Toto som zachytil k prvému komentáru Onka.

"romana147 (Dnes 19:58) načo o tom píšeš , ak tomu nerozumieš?
romana147 (Dnes 20:03) " tam majú kompetenciu rozhodovať všetci vlastníci, aj po 22. hodine " Konkrétne o čom po 22. hodine ? Hluku ? Svetle ? "
buchač
16.10.20,19:43
sito (Dnes 22:15) Hmm ...
Teším sa, verím na tvoju odbornú odpoveď.
======================
Máš tam chybu...správne malo byť.

Teším sa, verím na tvoju " odbornú " odpoveď.
sito
16.10.20,20:01
Ahááá, teda aj Ty? :D
misoft
17.10.20,09:06
Správnejšie: Et tu, Brute? :D
sito
17.10.20,10:16
A nie Nero? :D
avalik
17.10.20,12:18
co znamena "vsetci"? to je 100% vlastnikov alebo 1/2 ci 2/3?
PotPalo
17.10.20,20:52
No, však potom ani netreba chodiť na balkón, keď to akože nedymí. Treba fajčiť v kuchyni.
alaya1
17.10.20,21:55
Iqos mozes fajcit doma. Nezanechava dymovy smrad.
sito
18.10.20,07:06
:D Ale na tom balkóne by to bolo do 22 hodiny zaujímavejšie. To by si ľudia s radosťou obzerali fasádu domu. A po 22 hodine môže aj doma, že? :D
misoft
18.10.20,07:55
Sorry - malo to ísť tomu na vrchu....
sito
18.10.20,12:15
Áno, Valika 100 % = všetci. Je taká možnosť v zákone, ale tých 100 % možno neprekročí ani 10 % spoluvlastníkov domu.

" ak sa rozhoduje o nadstavbe alebo o vstavbe v podkroví alebo povale, vyžaduje sa zároveň súhlas !!! všetkých !!! vlastníkov bytov v dome, ktorí majú s nadstavbou alebo vstavbou bezprostredne susediť, "

Dôvod je jasný. Dážď. Ak jeden nesúhlasí, nadstavovať byty na streche domu sa nebudú a to aj vtedy, ak by všetci ostatní s nadstavbou na streche domu súhlasili.

Ta 1/2 musí mať aj +, tie 2/3 nie.

Tie sankcie sú, no čo? Nie sú v súlade so zákonom. Teda neprichádzajú do úvahy, a ich násilný výber od vlastníkov? Ale, ak by dobrovoľne dal? Ale komu, tomu kto si vychutnával, čuchal ten dym? :D
sito
19.10.20,03:49
Marka, peniaze sú háklivá vec, že? No a v bytovom dome tým dupľom. Zákon presne definuje aké peniaze poplatky schvaľujú spoluvlastníci domu k úhradám, prevažne mesačným.

Toto je v rozpore so zákonom.
" Ak by sa všetci vlastníci dohodli na sankciách, ... "

Ale iné, dobré mravy boli v 182ke spomenuté už v roku 2004. Ale zákon nedefinoval, čo sú to dobré mravy? Preto bol doplnený do zákona ten Tebou uvedený ods. 16 v § 2.

A v akej súvislosti boli spomenuté?

" Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov v tomto dome takým spôsobom, že porušuje dobré mravy v dome, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu v dome nariadiť predaj bytu."

Správca má zo zákona isté povinnosti. Jednou z nich je aj táto.

" Pri správe domu je správca povinný sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky. "

Teda musí vymáhať NEDOPLATKY, žiadne iné peniaze nemusí ´, čiže nesmie vymáhať, či? Ak by mohol, tak by museli tie peniaze byť príjmom domu a mali by isť do FPÚaO. Síce je v 182ke uvedené.

" Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu."

FPÚaO vlastník bytu nepoužíva, používa ho správca. Ten môže pri zabezpečení prevádzky domu dohodnúť v zmluve o dielo zmluvnú pokutu alebo úroky z omeškania. A tie peniaze by mali byť príjem domu do FPÚaO. Nemal by to byť príjem správcu, alebo áno?

Peniaze sú peniaze, no niekedy sa majú, sú pôvodom zla. A v bytových domoch ho vedia narobiť až - až. Niekedy viac ako dobré mravy, nie všetkých, že?
ivka70
19.10.20,04:32
iQOS v noci svieti tak isto ako cigareta, takze susedom nedokazes, ze si nefajcil. Ak ted mienis dodrziavat "nariadenie" , iQOS si na balkone nezapaluj.
sito
19.10.20,15:28
:eek: Tak čo tým susedom vlastne vadí? Ten smrad, ten smrad, čo nesmrdí, alebo to svetielko, ktoré cigareta i IQOS vyžaruje? A baterku môže používať na balkóne alebo aj za to sankcia, pokuta :D
ivka70
19.10.20,19:40
Potme je kazda macka cierna. Co im vadi, neviem, viem len, ze to rozdiel nebude, cize ak chce dodrziavat, nemoze hladat alternativy, ktore sa len tvaria inak :)
Nandrolon
20.10.20,04:42
Ja som nefajčiar, ale čo som skúšal elektronické jednorazovky, tak to nedymilo, iba nejaká para s obsahom nikotínu. Prirovnal by som to viac k k vodnej pare alebo aerosólu z ultrazvukového inhalátoru ako k dymu.
sito
20.10.20,15:00
Nie je nad vlastnú skúsenosť. Ale má toto logiku?

" ... zo spoločnosti, ktorá spravuje tento bytový dom som dostal nariadenie o zákaze fajčiť na balkóne po 22hod."

No má ...

Cez deň fajčiť môžu, aby všetci vedeli kto je fajčiar. A v noci? V noci majú všetci sapť, drichmať a nie v spánku susedov tráviť, otravovať. Všetci sa môžu spoločne tváriť, že majú čo tráviť. :D
Nandrolon
20.10.20,17:12
Logiku to má. Väčšina ľudí spáva pri otvorenom okne /alebo pootvorenom/. A nie je väčšieho hnusu, ako keď ti tam vôjde cigaretový dym. Len to má jeden nedostatok. Že z tej elektronickej cigarety tam žiaden dym ani popolček nepríde.
PotPalo
20.10.20,18:46
Iba aerosol. A pekne jedovatý.
sito
21.10.20,08:38
V takom prípade je výhodnejší ten zákaz fajčenia ako povinnosť spávať s rúškami na dýchacích cestách. Ale celodenne ako na autobusových zastávkach, ved je to spoločný, verejný priestor, ktorý môže vlastník bytu výlučne užívať len on, no nie na fajčenie, že? Kážu dobré mravy! :D
ilona
21.10.20,09:19
Ten zápach, ktorý zostane po Iqos, nemôžu na balkone zacítiť.
sito
21.10.20,09:26
Už to tu mala vysvetlené, len nejaké ho.... tie komentáre vymazalo. :D