apo
16.09.06,19:13
Prosím poradiť.

Môj klient mi dal na spracovanie faktúru s týmto kometárom:
1. Zo Slovenska išlo nákladné auto pre tovar do Nemcka. Naložili 2 kusy výrobkov.
2. Cestou na Slovensko 1 kus odovzdali svojmu odberateľovi v Českej republike.
3. Druhý kus doviezli na Slovensko, aby ho v zápätí previezli na veľtrh do Brna, kde na stroji budú predvádzať svoje služby a hľadať odberateľov strojov prípadne svojich služieb.
4. Na veľtrh odniesli dva kusy strojov nakoľko jeden demontovali v SR, aby poslúžil tiež ako exponát.

Mám dva problémy.
1. V Nemecku sa prevzali dva kusy tovaru, pričom jeden neprišiel do SR. Je tento kus predmetom trojstranného obchodu?
2. Sú pre pohyb tovaru v rámci EÚ nejaké pravidlá cez zákon o DPH pokiaľ sa nezmení majiteľ.
3. Môj klient dúfa, že stroj, ktorý doviezol z Nemecka na veľtrhu predá, čo na to DPH?

Ďakujem vopred tomu kto si najde čas a dá radu ako nato.

apo
Orsz
16.09.06,18:13
Pre trojstranný obchod musia byť splnené podmienky v § 45 zákona o DPH. V Tvojom prípade, ak fakturuje nemecká firma slovenskej a tá českej, pričom tovar bude prepravený z Nemecka do ČR priamo druhému odberateľovi, a prepravu uskutočnil dodávateľ (nemecká firma) alebo prvý odberateľ (slovenská firma) malo by to splňať tieto základné náležitosti. Všetko potrebné je ale už v uvedenom paragrafe 45, samozrejme túto skutočnosť by mala vedieť aj nemecká firma, ktorá v takomto prípade by mala uviesť na faktúru pre slovenského odberateľa, že sa jedná o trojstranný obchod - to je nevyhnutná súčasť faktúry.
V prípade ďalšieho kusu, ktorý šiel v podstate obratom do ČR - na veľtrh - pri predaji platcovi DPH sa jedná o dodanie tovaru podľa §8 ods.4 písm.e). Takže z tejto pozície by malo byť oslobodené. V závislosti od výšky sumy predaja v ČR spadá toto resp.nespadá pod povinnosť registrácie za platcu DPH v ČR. Je to naozaj špecifický prípad. Na www.drsr.sk sú vypracované rôzne príklady k dodaniu tovaru v rámci EÚ, skús sa tam ešte pozrieť.
Gabi03
04.05.07,05:49
Je toto trojstranný obchod? Ak áno, ako sa treba zachovať pri DPH?
My, slovenská firma S1 preberáme tovar od iného slovenskej firmy S2, ale fakturovať tento tovar nám bude česká firma C1.
Čiže tovar pôjde od S2 k S1 a faktúra od C1 k S1.
Ďakujem za odpoveď.
Milan Benka
04.05.07,06:05
Nie je, nespĺňa podmienky §45
Gabi03
04.05.07,06:16
Takže ako by sme nakupovali zo zahraničia aj tovar by prechádzal cez hranice?
apo
04.05.07,09:10
Je toto trojstranný obchod? Ak áno, ako sa treba zachovať pri DPH?
My, slovenská firma S1 preberáme tovar od iného slovenskej firmy S2, ale fakturovať tento tovar nám bude česká firma C1.
Čiže tovar pôjde od S2 k S1 a faktúra od C1 k S1.
Ďakujem za odpoveď.

O trojstranný obchod sa nejedná, ale Váš dodávateľ je ten kto Vám vystaví faktúru. Podľa mňa je to česká firma, ale ako to bude s DPH pri tomto obchode neviem určiť nakoľko si neuviedol akú úlohu má pri tomto obchode druhá slovenská firma.

apo
Gabi03
04.05.07,09:12
Druhá slovenská firma má len na sklade ten tovar, pre ktorý si prídeme. Je to obchodná spoločnosť.

PS: Som ženského rodu. :D
Milan Benka
04.05.07,09:14
Druhá slovenská firma má len na sklade ten tovar, pre ktorý si prídeme. Je to obchodná spoločnosť.

PS: Som ženského rodu. :D

Nutné viac info o pôvode tovaru.
Gabi03
04.05.07,09:19
:D To je trochu komplikované.

C1 - česká fa, nemala zastúpenie na slovensku, tak priamo predávala svoj tovar firme S2 - slovenská fa.
O nejaký čas vzniklo zastúpenie, právna forma s.r.o. S1 - slovenská fa.
S2 vracia v podstate tovar. Je to skomplikované tým, že prepravca firmy C1 nechce už uskutočniť tento odvoz, tak viac-menej firma C1 "nariadila" firme S1, aby tento tovar prevzala. Takže tovar už teraz ostane na území SR. Avšak papierovo, aby to bolo najjednoduchšie, bude C1 dobropisovať tovar S2 a následne fakturovať tovar z C1 na S1.
Teda tok tovaru: S2 ku S1
tok dokladov: C1 ku S1.

Je to trošku zrozumiteľné? :o
Milan Benka
04.05.07,09:22
Komplikujete to. S2 nech to fakturuje v NC firme S1.
Gabi03
04.05.07,09:24
No a tu je problém. Pretože je to vlastne reklamovaný tovar (asi som to mala skôr napísať), a pre firmu S1 by to bol "neekonomický" obchod, aby prijala na sklad v predajnej cene firmy C1, pričom aj jej skladové ceny sú nižšie, nieto ešte opravené na "reklamačnú" cenu.