namitae
20.10.20,09:53
Môže zamestnanec, ktorý je na dovolenke prísť na pár hodín do práce, pričom mu bol za tieto hodiny preplatený príplatok za nadčas? Ak áno, za akých podmienok?
Ďakujem
namitae
20.10.20,08:01
Ďakujem, toto som našla, ale nemám prístup
veronikasad
20.10.20,09:07
Nadcas z tohto dovodu mu nevznikne. Ako vykon práce sa preplatia odpracované hodiny a zbytok hodín bude vykazana dovolenka
namitae
20.10.20,09:48
Takže by mu mal zamestnávateľ skrátiť dovolenku?
Nikde som v zákone takúto možnosť nenašla. Ale nie som odborník.
veronikasad
20.10.20,11:48
Prečo skrátiť? Mal by mu prerušiť čerpanie dovolenky...
namitae
20.10.20,12:12
Lenže on to už spravil. Preplatil zamestnancovi dovolenku aj nadčas, takže... Je takéto vyplatenie nadčasu neoprávnené?
Pri PN jasne zamestnanec nesmie vykonávať pracovnú ani mimopracovnú činnnosť na dohodu, ale dovolenka nikde nie je spomínaná, čo si podľa mňa zamestnávateľ vyložil tak, že je to dovolené.
Mila123
20.10.20,12:20
čerpať D v jednom PP a ísť do práce v druhom PP sa dá, ale v tom istom PP? ak čerpem D tak nie som v práci, ak pracujem na tej istej pozícii prečo mám čerpať D? mne sa to zdá prirodzené, logické, a toto v žiadnom zákone nenájdete......
Jana Motyčková
20.10.20,12:47
Ak pracoval vo svojom bežnom pracovnom čase (v rámci rozvrhu zmien) počas dovolenky, ide o prerušenie čerpania dovolenky, to je možné, s takým prípadom zákon počíta, ale potom mu má byť zaplatený odpracovaný čas a nemá mu byť platená dovolenka - nie je to čerpanie dovolenky. Toto je možné len výnimočne a dá sa predpokladať že len so súhlasom zamestnancom. Druhá vec je, ak robil v daný kalendárny deň, keď mal dovolenku, v čase mimo svojho rozvrhu zmien, tak aj čerpal dovolenku a má nadčas, takýto postup by ale tiež nemal byť bežný, ak sa to stalo výnimočne, v každom prípade by nemohlo ísť o nariadený nadčas, ale len o dohodnutý nadčas.
namitae
20.10.20,16:17
Pre mňa to logické je, ibaže ak to nie je zákonom zakázané, tak je ro povolené... so súhlasom zamestnanca
namitae
20.10.20,16:21
Ak je to možné výnimočne, tak ja tomu rozumiem tak, že len v prípade zabranenia katastrofy, poškodenia majetku, alebo zdravia...
Jana Motyčková
20.10.20,16:34
Dovolenka je určená na oddych, čiže nemalo by byť bežným, že zamestnanec počas tejto doby pracuje. Ale ak napr. vo firme sme len dvaja na nejakú činnosť a ja som na dovolenke a treba niečo urobiť, čo sa nedá odložiť a druhý zamestnanec ochorie a zamestnávateľ ma požiada, či by som nebola taká dobrá, môžem byť "taká dobrá". Ale nemôže ma donútiť.
kvjetecko
21.10.20,03:39
ja sa k tomu opýtam - u nás vo firme je dosť časté, že zamestnanec si vypíše dovolenku a príde do práce vo stanovenom pracovnom čase napr. na 2-3 hodiny, z toho dôvodu, že mu chýbajú odpracované hodiny do fondu prac. času v mesiaci. Laicky povedané, to čo je v práci a má dovolenku mu ide do tzv. salda hodín - má ich tam pre prípad, že by potreboval ísť súkromne niečo si vybaviť a podobne... Toto sa môže robiť či nie? Lebo podľa vášho stanoviska sa mi zdá že nie a teda hodiny, ktoré mu do fondu chýbajú mu ako vykryjem? Ďakujem
Jana Motyčková
21.10.20,11:15
Nie je to správne. Neviem, aké hodiny mu chýbajú do fondu. Je zodpovednosťou zamestnávateľa, aby mal zamestnanec v určitom období (mesiac, 4 mesiace, alebo iné obdobie) rozvrhnuté zmeny na toľko hodín v priemere, ako má v zmluve. Ak chce mať zamestnanec nadpracované hodiny, za ktoré si potom vyberie voľno, musí robiť nadčas a dohodnete sa na náhradnom voľne. Alebo mu najskôr poskytnete voľno, ktoré si nadpracuje. Nadčas ani nadpracovanie by nemali byť počas dovolenky, aj keď ako som písala vyššie, výnimočne v odôvodnených prípadoch sa to dá. Dovolenka je určená na oddych.