lubica2403
21.10.20,08:58
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať : v apríli bol novelizovaný Zákonník práce z dôvodu pandemickej situácie. Je tam okrem iného uvedené :Taktiež zamestnanec má v zmysle schválenej novely právo vykonávať prácu z domu, ak na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré by bránili vykonávať prácu z domácnosti. Učím v SŠ, kde máme dištančné vzdelávanie - žiaci sú doma, učitelia musia pracovať na pracovisku. Keďže škola je nedostatočne vybavená technikou, museli sme si mnohí doniesť vlastné notebooky, v škole je pomerne zima, máme deky a termosky.. Riaditeľa sme požiadali o možnosť kombinovať prácu z domu a prácu na pracovisku ( dva dni v škole, 3 dni doma) Riaditeľ absolútne nereaguje. Preto by som sa rada spýtala - v rámci úpravy Zákonníka práce mám právo pracovať z domu. Musím POŽIADAŤ riaditeľa o súhlas alebo stačí, že mu OZNÁMIM svoje rozhodnutie ? PS: Rozhodne mi nejde o to, že sa chcem nejakým spôsobom uliať z práce. Pracujem poctivo, nad rámec svojich povinností a venujem práci viac času ako je môj úväzok. Nevidím ale dôvod, prečo mám s vlastným vybavením dochádzať na pracovisko, keď rovnako a možno kvalitnejšie a v príjemnejšom prostredí môžem prácu vykonávať doma. Ďakujem vopred za pomoc
ivka70
21.10.20,07:06
Urcite nestaci oznamit, ze budes pracovat z domu.
Organizovat a povolovat pracu z domu musi zamestnavatel.

Kazdopadne zamestnavatel je povinny vam na pracovisku vytovrit primerane podmienky, aby ste pracu mohli vykonavat.
Takze na pouzivanie vlastnych prostriedkov treba dohodu a teplo/zima na pracovisku je tiez definovana hygienickymi normami.
Na zaciatok by som ziadala o ich dodrziavanie a pracu z domu navrhla ako riesenie, ak zamestnavatel nie je schopny to zabezpecit na pracovisku.
lubica2403
21.10.20,07:56
Ďakujem. To viete alebo si myslíte. Rada by som totiž počula relevantné a podložené informácie. Našla som totiž niekde - v nejakej právnej poradni na internete informáciu, že zamestnanec nemusí žiadať zamestnávateľa o súhlas. https://www.epi.sk/clanok-z-titulky/schvalene-zmeny-zakonnika-prace-a-dalsich-pracovnopravnych-predpisov-v-situacii-sposobenej-ochorenim-covid-19-aktepi.htm?fbclid=IwAR06VDZO9cv1JAafn8VRpKis_zIE48 cufxMC9C2KqerZl1mXXRhk91iB3GU
veronikasad
21.10.20,07:59
Z akeho dovodu trva riaditel na vykone distancneho vzdelavania zo školy?
lubica2403
21.10.20,08:55
To nám nebolo prezentované. Vraj nariadenie zo samosprávneho kraja... Čítala som nariadenie, ale tam nie je žiadny jednoznačný príkaz, je tam len napísané, že učiteľom má byť UMOŽNENÉ pracovať na pracovisku