Mirkaporada
17.09.06,07:33
Máme novinový stánok, kde predávame noviny, časopisy, cigarety a doplnkový tovar. Musíme viesť aj v takejto malej prevádzke skladové hospodárstvo, evidenciu zásob v jednoduchom účtovníctve?
marcik
17.09.06,05:36
Pohľadaj poradu""skladová evidencia" a presne tam riešia novinový stánok!! nájdeš tam odpoveď. Musíte viesť sklad!!!
Jana Acsová
17.09.06,10:04
Podľa § 4 ods. 3 postupov účtovania sa účtovná závierka zostavuje na podklade údajov z peňažného denníka, z knihy pohľadávok a z knihy záväzkov, z pomocných kníh a z vykonanej inventarizácie majetku a záväzkov. Ako by ste vykonali inventúru zásob, keby ste nevedeli preukázať ich účtovný stav?
Výsledkom inventarizácie by malo byť porovnanie účtovného stavu zásob a stavu zisteného ich fyzickým prepočítaním. Ak nepredpokladáme, že k 31. decembru máte všetok tovar odpredaný, bez pomocnej evidencie skladového hospodárstva by ste nevedeli vyčísliť výsledok inventúry.
Mirkaporada
21.09.06,08:57
Ďakujem.........
Janka6685
09.10.06,11:44
Je potrebé viesť skladové karty aj na noviny a časopisy? Je ich totiž strašne veľa a ak na to máte nejaký grif, tak by som bola vďačná za radu.
Janka6685
11.10.06,12:52
Je potrebé viesť skladové karty aj na noviny a časopisy? Je ich totiž strašne veľa a ak na to máte nejaký grif, tak by som bola vďačná za radu.

Prosím, viete mi pomôcť?
renča1
12.10.06,07:19
Je potrebé viesť skladové karty aj na noviny a časopisy? Je ich totiž strašne veľa a ak na to máte nejaký grif, tak by som bola vďačná za radu.

Potrebné je si robiť evidenciu, z ktorej budeš vychádzať k 31.12. Podľa postupov účtovania v JÚ:

§ 16

Pomocné knihy o zložkách majetku
a záväzkov


4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.

(5) Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok.

Musíš si sama určiť spôsob , ako budeš evidovať zásoby podľa svojej potreby , tak ako je spomenuté v §16 ods.4). Vystavovať skladové karty za každý 1 kus by bolo “pritiahnuté za vlasy”:D . Rob si evidenciu:
Napr. kúpiš noviny na základe účtov.dokladu (iných dokladov viď ods.5) a zaeviduješ si ho do evidencií zásob (v knihe, zošite) , v ktorej budeš evidovať :

dátum nákupu, príjem kusov, výdaj kusov, zostatok kusov,

nákup.cena v jednotkách za kus , ….(Nezabudni , že súčasťou ocenia zásob sú zľavy, skontá, rabaty…, ktoré ponížiš.)

vždy keď predáš, tak si v tejto evidencii poznačíš koľko kusov si za 1 deň predala a znova koľko , kedy si kúpila . Každý druh by som evidovala zvlášť. To už zasa záleži len a len na tebe. Možno som sa nevyjadrila až tak ako si očakávala..... No chcela som len povedať, že je na tebe aký spôsob si určíš , z akej formy budeš na konci roka vychádzať . Teda zo svojej evidencii si porovnáš svoj stav s fyz.stavom. Invent.rozdieli potom naúčtuješ ako uzavier.operáciu.
Janka6685
12.10.06,12:47
Potrebné je si robiť evidenciu, z ktorej budeš vychádzať k 31.12. Podľa postupov účtovania v JÚ:


§ 16



Pomocné knihy o zložkách majetku


a záväzkov




4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.

(5) Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok.

Musíš si sama určiť spôsob , ako budeš evidovať zásoby podľa svojej potreby , tak ako je spomenuté v §16 ods.4). Vystavovať skladové karty za každý 1 kus by bolo “pritiahnuté za vlasy”:D . Rob si evidenciu:
Napr. kúpiš noviny na základe účtov.dokladu (iných dokladov viď ods.5) a zaeviduješ si ho do evidencií zásob (v knihe, zošite) , v ktorej budeš evidovať :


dátum nákupu, príjem kusov, výdaj kusov, zostatok kusov,
nákup.cena v jednotkách za kus , ….(Nezabu
dni , že súčasťou ocenia zásob sú zľavy, skontá, rabaty…, ktoré ponížiš.)vždy keď predáš, tak si v tejto evidencii poznačíš koľko kusov si za 1 deň predala a znova koľko , kedy si kúpila . Každý druh by som evidovala zvlášť. To už zasa záleži len a len na tebe. Možno som sa nevyjadrila až tak ako si očakávala..... No chcela som len povedať, že je na tebe aký spôsob si určíš , z akej formy budeš na konci roka vychádzať . Teda zo svojej evidencii si porovnáš svoj stav s fyz.stavom. Invent.rozdieli potom naúčtuješ ako uzavier.operáciu.

Ďakujem veľmi pekne:) . Ty si sa vyjadrila tak, ako si mala podľa toho ako to má byť. Druhá vec je, že sa asi ošalim:p .
lenkak
12.10.06,16:53
Janka a čo takto si spraviť nejakú pomôcku v Exceli?
Mirkaporada
17.10.06,04:15
Ešte som skladové hospodárstvo nerobila a keď si na to spomeniem, tak ma chytá hrôza. Časopisy a noviny ako rýchlo prišli, tak aj odišli. Všetky nepredané časopisy a noviny sa vracajú vyplnením Remitendi. Nepredaná denná tlač sa vracia hneď na druhý deň. A ešte tento chaos príjem výdaj evidovať aj v skladovom hospodárstve, no je to trochu pritiahnuté za vlasy.:eek:
Marína
17.10.06,04:30
Postupy v JU Ťa nepustia. Akú hodnotu majetku si uvádzala vo Výkaze o majetku a záväzkoch k 31.12.2005? Z čoho si vychádzala? Ako si robila inventarizáciu, ak si ju nevedela porovnať s účtovným stavom?
Evidenciu si môžeš zjednodušiť tým, že tovar budeš viesť v skupinách(noviny, časopisy,...). Postupy účtovania Ti to umožňujú.
§ 16
Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov

4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.
Mirkaporada
17.10.06,04:37
Začali sme predávať len tento rok.
Marína
17.10.06,04:55
Na rýchlo som Ti pripravila tabuľku, ako by "zhruba" evidencia mohla vyzerať.
Jozef I
17.10.06,05:28
Ešte som skladové hospodárstvo nerobila a keď si na to spomeniem, tak ma chytá hrôza. Časopisy a noviny ako rýchlo prišli, tak aj odišli. Všetky nepredané časopisy a noviny sa vracajú vyplnením Remitendi. Nepredaná denná tlač sa vracia hneď na druhý deň. A ešte tento chaos príjem výdaj evidovať aj v skladovom hospodárstve, no je to trochu pritiahnuté za vlasy.:eek:

A nedalo by sa ti sledovať len to čo si predala? V podstate ti príde 50ks niečoho a z toho nepredáš 30ks, ktoré aj tak musíš vrátiť. Tak len po skončení dňa zaeviduj predaj 20ks. Na sklade by som evidoval len to čo tam mám dlhšie ako povedzme týždeň. Alebo len doplnkový tovar. Z časopisov asi len mesačníky, lebo predsa len tie sú tam dosť dlho a môže sa to prenášať aj z roka do roka. Neviem či som ti pomohol ale určite by som neevidoval na sklade nejaké noviny ktoré aj tak v remitende vrátiš. A verím že na to máš tiež evidenciu ale pre dodávateľa tlače.
Mirkaporada
17.10.06,14:05
Ďakujem...
ajkariky
09.06.10,18:29
prečítala som,si odpovede no neviem, vyhláška MFSR č. 55/1994 Z.zo spôsobe vedenia tržieb ERP v aktualizovaní zo dňa 27.1.2009 vyhl.č.59/1995......až 371/2008 Z.z sa v §2 odst.t/1 s výnimkou cenín,lístkov,tel.kariet dennej a periodickej tlače odvolávka na Obchodný zákonník §2 odst.2 - čiže SZČO. Vyrozumela som, že ak mám trafiku a predávam denníky aj časopisy do ERP ich nedávam, bolo by to inak logické nakoľko uvedený tovar nie je môj ale dodávateľa pretože mi ho fakturuje až po predaji mínus môj % podiel z predaja, to je môj POZD,preto sa aj Fa. od dodávatela zaučtovavajú dosť komplikovane, Môžem si viesť pomocnú evidenciu ,aby som vedela skutočný stav k inventarizácii ku koncu roku. prosím vyjadrite sa mi k tomuto názoru,vďaka
Zita5
10.06.10,04:34
prečítala som,si odpovede no neviem, vyhláška MFSR č. 55/1994 Z.zo spôsobe vedenia tržieb ERP v aktualizovaní zo dňa 27.1.2009 vyhl.č.59/1995......až 371/2008 Z.z sa v §2 odst.t/1 s výnimkou cenín,lístkov,tel.kariet dennej a periodickej tlače odvolávka na Obchodný zákonník §2 odst.2 - čiže SZČO. Vyrozumela som, že ak mám trafiku a predávam denníky aj časopisy do ERP ich nedávam, bolo by to inak logické nakoľko uvedený tovar nie je môj ale dodávateľa pretože mi ho fakturuje až po predaji mínus môj % podiel z predaja, to je môj POZD,preto sa aj Fa. od dodávatela zaučtovavajú dosť komplikovane, Môžem si viesť pomocnú evidenciu ,aby som vedela skutočný stav k inventarizácii ku koncu roku. prosím vyjadrite sa mi k tomuto názoru,vďaka

Ja som za to , že evidencia je priam potrebná . Ak nebudete predávať noviny a časopisy cez RP /hoci povinnosť nemáte /, musíte denne vyčísliť tržbu za predaj novín a časopisov .A ako ju vyčíslite ?Len svojou pomocnou evidenciou .
Ak si nebudete aj denne viesť evidenciu , tak sa môže kľudne stať , že určitý príjem za predaj N a Č sa nedostane do tržieb .Tým pádom je účtovníctvo skreslené , nakoľko výdaj bude v poriadku,ale príjem bude nižší o nenahodený tovar .

Danka treba sa potrápiť s tou evidenciou,nejako to prispôsobiť , aby Vám to uľahčovalo prácu .

Ono na jednej strane sa zdá , že noviny a časopisy nie sú moje .Ale v skutočnosti dodanie časopisov hneď dodávateľ vyfakturuje i naopriek tomu ,že niektoré budeš mať mesiac ,resp.štvrťrok ležiakom,ale faktúru zaplatiť musíš .Či predáš ,alebo nie.Takže .... sú naše, lebo máš v tovare peniaze .:) Remitenda je už druhá vec.

To je môj názor ,može mať niekto aj iný .
rodina1
10.06.10,04:47
Zita5
10.06.10,04:49
Ja som za to , že evidencia je priam potrebná . Ak nebudete predávať noviny a časopisy cez RP /hoci povinnosť nemáte /, musíte denne vyčísliť tržbu za predaj novín a časopisov .A ako ju vyčíslite ?Len svojou pomocnou evidenciou .
Ak si nebudete aj denne viesť evidenciu , tak sa môže kľudne stať , že určitý príjem za predaj N a Č sa nedostane do tržieb .Tým pádom je účtovníctvo skreslené , nakoľko výdaj bude v poriadku,ale príjem bude nižší o nenahodený tovar .

Danka treba sa potrápiť s tou evidenciou,nejako to prispôsobiť , aby Vám to uľahčovalo prácu .

Ono na jednej strane sa zdá , že noviny a časopisy nie sú moje .Ale v skutočnosti dodanie časopisov hneď dodávateľ vyfakturuje i naopriek tomu ,že niektoré budeš mať mesiac ,resp.štvrťrok ležiakom,ale faktúru zaplatiť musíš .Či predáš ,alebo nie.Takže .... sú naše, lebo máš v tovare peniaze .:) Remitenda je už druhá vec.

To je môj názor ,može mať niekto aj iný .

Na Porade sa tento problém už rozoberal, už som sa aj veľa krát vyjadrovala k evidencii . Rozhodla som sa , že vytiahnem z archívu moju Dennú evidenciu dodania,predaja a zostatku novín a časopisov a prilepím ju na Poradu . Takže prosím o trpezlivosť .;)
Zita5
10.06.10,04:50
Bolo to rozoberané aj tu:
http://www.porada.sk/t137818-skladova-karta-zasob.html

Vieš ako som túto tému hľadala, nevedela som ju nájsť.Vďaka :)
Zita5
10.06.10,05:19
Prikladám sľúbené . Je to staršieho dátumu , ale to nezáleží na tom.
Práca na tejto evidencii spočívala v tom, že sa jednalo o predtlačené tlačivo , kde denníky boli stabilne vytlačené.
Ranná zmena každý deň vzala tlačivo , zapísala počiatočné stavy z predchádzajúceho dňa + zapísala príjem/na základe DL a skutočnosti/ časopisov a novín v uvedený deň .
Času bolo ,lebo zasa treba pozrieť aj na to , že sú chvíle ,kedy sa táto robota dá robiť a medzi predajom .Nie vždy a každú sekundu je predajca vyťažený predajom.

Popoludňajšia zmena večer spravila dennú inventúru - zostatok denníkov a časopisov v stánku .Vyčíslila predaj ,vyčíslila zostatok v ks a v cenách .

To znamená ,že denne boli dva PPD jeden bol RP - cigarety,školské potreby a iný tovar .Druhý PPD bol na tržby za noviny a časopisy , k tomu bol aj tento denný záznam .

Vzhľadom na to ,že som zrovna z archívu vytiahla Evidenciu k 31.12. ......mám zároveň spravenú k tomuto dátumu fyzicky inventarizáciu k 31.12 ....tovaru -/noviny a časopisy ,poštové známky,v tej dobe cestovné lístky ,korespodenčné lístky a pod./

Všetko sedelo aj s remitendou .Zdá sa to pracné ,možno prvé dni.Ale ak sa človek zabehne,tak je to malina a dobrý pocit a hlavne kontrola zamestnancov .
ajkariky
10.06.10,06:49
Zitkapríjem z tržieb za N a Č nejdú cez ERP to by skreslovalo príjem v PD , pretože príjem je to čo mi príde s Fa. len môj rabat, ak, by som aj nahadzovala všetky N a Č tak tieto sumy na konci mesiaca z pásky musím odpočítať a do POZD dám len tržby z doplnkového tovaru cigi a podobne. a sklad.evidenci už som spomínala robí si predavačka aby vedela či jej uznali všetku remitendu.
Zita5
10.06.10,07:22
Zitkapríjem z tržieb za N a Č nejdú cez ERP to by skreslovalo príjem v PD , pretože príjem je to čo mi príde s Fa. len môj rabat, ak, by som aj nahadzovala všetky N a Č tak tieto sumy na konci mesiaca z pásky musím odpočítať a do POZD dám len tržby z doplnkového tovaru cigi a podobne. a sklad.evidenci už som spomínala robí si predavačka aby vedela či jej uznali všetku remitendu.

Spôsob ktorý uvádzaš , ten skutočne skresľuje príjem . Podľa toho jednoducho možno ste mali byť už aj platiteľom DPH .Ty v čase predaja zákazníkovi inkasuješ plnú sumu za časopis , nie len rabat.
To znamená ak Nový čas stojí napríklad 0,50 Euro , tak prijmeš do pokladne od zákazníka O,50 euro do príjmu OVZD .

To znamená môžete cez RP , ale nemusíte .Tým, že by sa noviny a časopisy predávali cez registračnú pokladňu tak táto skutočnosť neskresľuje príjem v peňažnom denníku a v účtovníctve.

Opisujem spôsob, kedy mi dodajú noviny a časopisy , na základe dodacieho listu mi vystavia do 15 dní faktúru a ja mám splatnosť 5 dní túto faktúru uhradiť .Rabat sa rieši dobropismi , kde je zohľadnená remitenda a rabat .
Masarka
25.06.10,06:55
skladová evidencia