yvica
23.10.20,01:50
prosím vás konateľ-zamestnanec - pri prihlásení do sp na RL som uviedla, že má 50 % účasť na majetku, ale teraz mi nie je jasné či platí za neho zamestnávateľ garančné poistenie alebo nie, bola som presvedčená, že nie ale čím viac sa v tom hrabem a čítam, tak nie som si istá, môžete mi to potvrdiť alebo vyvrátiť?
avalik
23.10.20,04:13
§ 4 ods. 4 zakona o soc. poisteni
yvica
25.10.20,10:33
to som čítala ale nemá pravovný vzťah ako konateľ ale normálne zamestnanec, čiže neplatí GP? keby mal odmenu ako konateľ tak neplatí GP a UP? môžete mi to potvrdiť? ďakujem pekne
pavol54
25.10.20,10:37
Nie je jasné ako si ho prihlásila, treba ako s nepravidelným príjmom a tam ti ihneď vyhádže čo neplatíš a výkaz robíš na konci roku za všetky mesiace naraz
avalik
25.10.20,12:47
"konatelstvo" ani nemoze byt pracovnopravny vztah

"okrem zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom zamestnávateľa a má najmenej 50 % účasť na majetku zamestnávateľa alebo členom štatutárneho orgánu zamestnávateľa a má najmenej 50 % účasť na majetku zamestnávateľa." - je toto splnene u zamestnanca? ak ano, tak nie je garancne poisteny - ved on ako statutar zodpoveda, za vysledky firmy ...privedie firmu do problemov a este by chcel davky z garancneho poistenia?
yvica
26.10.20,23:16
nie, ako konateľ je bez odmeny, je normálne prihlásený ako zamestnanec na HPP s minimálnou mesačnou mzdou, ja chcem len vedieť či za neho platí GP zamestnávateľ alebo nie, myslím, že nie. ď.
kn-alka
27.10.20,06:59
nie, neplatí
yvica
27.10.20,11:44
diky moc,
ešte otázka prebrala som účtovníctvo a tam sú dvaja konatelia zamestnaní ako zamestnanci, ale nebola urobená zmena a nahlásené, že majú 50 % účasť, čo s tým.