maped
23.10.20,11:42
Poprosím o poradenie. Vystavili sme zálohovú fa 9.10. ktorá bola uhradená 13.10.20. Jedná sa o prenos DP v stavebníctve. Dielo sa neukončilo do 15 dní. Ideme vystaviť daňový doklad k PP s dnešným dátumom 23.10.2020 dátum dodania : 13.10. a dátum splatnosti 23.10. kde bude odvolávka na zálohovú platbu a prenos DP.
Je to takto ok prosím, je všetko správne?
Do textu môže byť napísané:
Daňový doklad k prijatej platbe-prijatie úhrady a suma? Text je v poriadku?
Ďakujem veľmi pekne za pomoc!
Tweety
23.10.20,09:49
Je to správne, v súlade so zákonom o dph.
maped
23.10.20,10:16
ďakujem! :-)
maped
23.10.20,10:18
Majka aj text je správny? Môžem odoslať?
Veľká vďaka.
avalik
23.10.20,13:14
do textu staci "prijata platba" a mozes doplnit napr. k zakazke/objednavke/zmluve

zakon o DPH nepozna pojem "danovy doklad" ... hovori o "fakture"

doplnenie:

Od 1.1.2016 sa prenos daňovej povinnosti na príjemcu uplatní aj v prípade, ak daňová povinnosť vznikne z dôvodu prijatia platby pred dodaním stavebných prác. Podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH, ak je platba prijatá
pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Platiteľ dane, ktorý prijal platbu pred dodaním stavebných prác od iného platiteľa po 1.1.2016 (vrátane), je povinný v lehote do 15 dní odo dňa prijatia platby alebo do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba prijatá vyhotoviť faktúru bez dane z pridanej hodnoty a na faktúre uvedie povinné náležitosti podľa § 74 zákona o DPH, vrátane dátumu, keď bola platba prijatá a slovnej informácie „prenesenie daňovej povinnosti“. Platiteľ dane, ktorý poskytol platbu pred dodaním stavebných prác, uplatní k poskytnutej platbe daň, uplatnenú daň uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť a odvedie ju do ŠR.

ref: Metodický pokyn k prenosu daňovej povinnosti pri dodaní stavebných prác podľa § 69 ods. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov
maped
23.10.20,13:36
ďakujem, už som to zaslala tak. Nevadí?
avalik
23.10.20,16:02
uz to nechaj tak
marjankaj
23.10.20,16:10
§72 Osoby povinné vyhotoviť faktúru
(1)
Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri
f)
prijatí platby pred dodaním tovaru podľa písmen a) až d),
g)
prijatí platby pred dodaním služby podľa písmen a) až c),
marjankaj
23.10.20,16:15
V zákone o DPH sa pojem "daňový doklad" nevyskytuje.

§72 Osoby povinné vyhotoviť faktúru
(1)
Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri
f)
prijatí platby pred dodaním tovaru podľa písmen a) až d),
g)
prijatí platby pred dodaním služby podľa písmen a) až c),
Tweety
23.10.20,16:41
Do textu : faktúra k prijatej platbe..... Pojem daňový doklad zákon nepozná. Kuk Zákon o dph.
marjankaj
23.10.20,17:48
Ani iné zákony nepoznajú pojem "daňový doklad". Ale v zákone o DPH sa spomína "každý doklad", Teda môže to byť aj: " doklad od šéfa k prijatej platbe". A ak má všetky náležitosti ako faktúra, tak je to faktúra. Ale nie daňový doklad.
a_je_to
23.10.20,20:10
Podľa mňa a podľa textu § 72 ZoDPH, aj ďalších logických náväzností sa na túto prijatú platbu nevzťahuje povinnosť vyhotoviť faktúru. Jednak nejde o dodanie v tuzemsku podľa § 69, ods. 1, kde príjemcovi platby vzniká daňová povinnosť, ale podľa § 69/12, kde sa povinnosť dane prenáša na príjemcu. Nikde nie je v zákone uvedené, že odberateľ si na odoslanú platbu tohto druhu môže uplatniť samozdanemie k jeho zálohe, teda ani následné odpočítanie. Odpočítať môže len daň zo samozdanenia celého dodania, podľa § 49,. ods. 2/b. A jednak na faktúre sa nedá vyčísliť DPH, ani iné fakturovateľné dodanie. Faktúra na prijatú platbu má účtovanie 378/343 a v tomto prípade je = 0,00. Takže podľa mňa nevzniká vyvoditeľne žiadna povinnosť vydať k prijatej platbe zálohovú faktúru. Lebo je predmetne aj účtovne prázdna a teda zbytočná. Pošli odberateľovi oznámenie o prijatej platbe, aj vysvetlenie, že z platby nevzniká príjemcovi daňová povinnosť, teda ani povinnosť vyhotovenia zálohovej faktúry. Ak chceš, môžeš mu poslať aj hocijakú zálohovú faktúru, ako navrhuješ v otázke: Nič tým nepokazíš, ale podľa mňa je to mimo problému.
a_je_to
23.10.20,20:16
Duplicita omylom
avalik
24.10.20,05:34
doplnenie
avalik
24.10.20,05:36
FS k tomu vydala MP, pozri moju doplnenu odpoved
a_je_to
24.10.20,09:16
... tak toto mi uniklo, že je k tomu také usmernenie. Ak keď si myslím, že nie je plne v súlade so zákonom. Je to len rozvinutie matematického pokračovania operácie, ktorej chýba vecný základ. Ale je ...