Janci_SvK
27.10.20,18:28
Dňa 10.6. 2020 som v práci zavinil z nedbanlivosti dopravnú nehodu (bez zranení našťastie), čim som spôsobil škodu svojmu zamestnávateľovi. Ten si ma 11.6.2020 zavolal a keďže za uplynulé 2 roky to bola druha nehoda, odovzdal som mu na jeho pokyn kľúče a podľa jeho slov som si mal hľadať iné zamestnanie, pretože u neho som skončil. Dňa 18.6. som mal sud ohľadom skoršej nehody ( 28.9.2018) , kde mi vymerali trest zakážu činnosti viest motorové vozidlo na dobu 8 mesiacov. Toto som zamestnávateľovi ale nenahlásil, keďže on so mnou v tej dobe už nekomunikoval a ja som to v zmysle očakávanej výpovede nepokladal za potrebne. Pri nehode z 28.9.2018 vznikla zamestnávateľovi menšia škoda, ktorú vtedy nechcel riešiť. Hmotnú zodpovednosť som si riadne platil. Nehodu z 10.6.2020 som riadne nahlásil poisťovni a čakalo sa na doklady. Zamestnávateľ so mnou prestal komunikovať, platiť mzdu a odmietal mi dať výpoveď. Zostal som bez akéhokoľvek príjmu. Začiatkom augusta, ešte počas neukončeného poistného plnenia mi poslal výzvu cez svojho právnika na úhradu 7800€ vrátane trov za právnika, pričom poisťovňa ešte stále udalosť riešila. Nakoniec, v októbri bolo poistne plnenie ukončené, pričom poisťovňa uznala sumu 5100€ ako zdokladovateľnú škodu a vyplatila zamestnávateľovi v zmysle §186 Zákonníka práce štvornásobok mzdy, cca 3150€ bez mojej spoluúčasti 350€. V októbri začal zamestnávateľa vyšetrovať inšpektorát práce pre nevyplácanie mzdy. Toto spôsobilo veľkú aktivitu môjho zamestnávateľa. Keďže nemal v poriadku doklady, žiadal ma o zaslanie kópii, čo som aj spravil, keďže kópiou vodičského oprávnenia som disponoval. Na to ma už zamestnávateľ začal upozorňovať, že čoho sa dopúšťam, že som mu poslal kópiu zadržaného dokladu, začal sa vyhrážať §68 Zákonníka práce, pretože som mu nenahlásil zadržanie VP a taktiež chce odo mňa doplatiť zvyšnú škodu z oboch nehôd, vrátane poistných plnení zo zákonnej poistky, cca 10000€, pričom výpoveď mi chce dať spätne k 18.6.2020. a mzdu doplatiť len po tento dátum. Ja som sa však už dostal do veľkých finančných problémov, účty a právnikov za mňa platia deti a ja si bez VP neviem nájsť prácu kvôli vyššiemu veku a zdravotnému hendikepu (nie som inv. dôchodca ani nemám ZŤP). Poraďte mi prosím na čo ma ešte zamestnávateľ nárok, pretože ja už neviem ako ďalej, ja som sa mu za škodu písomne ospravedlnil a poisťovňu som tlačil, aby to konanie prebehlo čo najrýchlejšie, že zostanem pol roka bez príjmu som však nečakal...