miruka75
28.10.20,09:39
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Celkom nechápem súvislosti. Máme zostatky na účte 355. Účtovali sme tam pôžičku voči konateľovi. Chcela by som sa opýtať, že aký môže mať vplyv úhrada tej pôžičky na vlastný kapitál. Konateľ tvrdí, že keď uhradí túto pôžičku, tak sa vlastný kapitál dostane do mínusu. Ale ja nechápem prečo. Ďakujem.
Dáša_
28.10.20,08:51
a nezabúda náhodou na to, že keď sa pôžička konateľovi splatí, tak sa navýšia finančné zdroje na účte?
miruka75
28.10.20,08:59
On rozmýšľa tak, že by vyhlásil konkurz na seba ako na konateľa a cez konkurz by sa vyrovnala tá pohľadávka.
Dáša_
28.10.20,09:01
on je iba konatel alebo aj majiteľ?
miruka75
28.10.20,16:08
On je iba konateľ.
Soňa K
29.10.20,13:10
Konateľ je právny reprezentant spoločnosti, nemá podiel na imaní. Stačí sa pozrieť do riadkov súvahy, aby si videla, z akých položiek sa počíta vlastné imanie. Výraz vlastný kapitál sa nepoužíva. Vlastné imanie sa počíta zo ZI, kapit. fondov, výsledku hospodárenia min. období, výsledok hospodárenia aktuálny rok a záväzky. Vidíš tam niekde 355 ? Spoločnosť poskytla konateľovi pôžičku, účtovne na 355, ak pôžičku uhradí, zvýši sa stav na bú - aktíva a ubudne 355 - znížia sa aktíva. Ak by ste sa rozhodli, že pôžičku odpíšete bez splatenia do ned. nákladov, znížite HV za aktuálne obdobie a tým aj vlastné imanie. Konateľ buď tomu nerozumie alebo sa snaží vyhnúť plateniu.
miruka75
30.10.20,16:33
On sa radil s nejakým daňovým poradcom a ten mu, že vraj povedal, že sa zníži vlastné imanie firmy. Tiež som nechápala, že prečo nie som ani ja v určitých veciach doma. Ale zrejme mysleli tú možnosť odpisu pôžičky.... Lebo samozrejme, že poznám súvahu a položky vlastného imania. Ďakujem pekne za odpoveď.
Dáša_
30.10.20,17:03
no len pozor, tu sa môže konateľ pohybovať na tenkom ľade. Dajme tomu, že sa odpíše dlh voči nemu. A je dosť možne, že hlavne vďaka tomu sa spoločnosť môže stať spoločnosťou v kríze. A tam je už osobná zodpovednosť konateľa ohodnotená pokutou 12,5 tisíc, ak nepodá včas návrh na konkurz. Príde na to, aká vysoká tá pôžička je a čo sa stane jej odpísaním. A na túto pokutu by sa ten osobný bankrot už nevsťahoval....Tak aby nešpekuloval až neprešpekuloval..... Tú pokutu by po ňom vymáhal správca konkurznej podstaty. Ak by tým položil firmu....
miruka75
31.10.20,10:53
Úplne s Vami súhlasím. On si je vedomý toho celého, preto do toho nepôjde.
Soňa K
05.11.20,12:45
Ešte by som sa spýtala, čo na to spoločník alebo spoločníci ? Alebo konateľ je spriaznená osoba ?
miruka75
08.11.20,11:29
Konateľ je spriaznená osoba. Ale nebude ohľadom toho nič riešiť.
avalik
08.11.20,19:25
konatel mozno nie, ale co spolocnici ... tym je to jedno? vedia vobec o tom ako hospodari s firemnymi peniazmi?