Žabinka
01.11.20,19:53
Prosím poradiť, čo sa mi to samozasadilo? Plody sú tmavé guľky, ale ešte sú na rastline aj kvety..
Ďakujem.
ivka70
01.11.20,19:02
Lulok cierny? Skoda., ze nevidiet lepsie tie tmave plody.
kopretinka
01.11.20,19:06
To je nejaká otrava
Žabinka
01.11.20,19:11
ďakujem, Ivka, vyzerá že je to ono.. dočítala som sa v jednom linku v googli že nebezpečná rastlina.. tak ju hádam nabudúce odstránim..
korela
01.11.20,20:08
https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/plevele/invazne-a-expanzivne-druhy-v-podmienkach-slovenska-5-durman-a-lulok
tu píšu, že má chlpaté listy,
k nám tiež vtáci priniesli to čo popisuješ, iba má hladké listy, neodstránili sme to, začal vyrastať kríčok, obstrihávali sme ho, lebo sa zakorenil tam, kde sme mávali kvety. po piatich rokoch je z neho vyformovaná hustá guľa s priemerom dva metre a vytvorila nám kus súkromia od ulice.
kvitne, bobule a listy má rovnaké ako popisuješ svoje. v neskorej jeseni listy tmavnú do červenohneda.
keď som sa tu na to pýtala, tak afrikánka, ... či nepoznám hortenziu, áno, sú aj iné druhy ako napr. popínavé a pod.
druhý kus sme vytvarovali do stromčeka s korunkou o výške tri metre. ani sa už nezaujímam o čo ide.
aj brečtan je jedovatý, vtáci ho milujú, robia si v ňom hniezda a na jar sú jeho bobule asi prvou obživou pre vtáctvo.
keď kvitne, tak včely majú raj.
Taserda
27.09.21,18:50
Pozná niekto tento ker alebo strom čo mi rastie na záhrade. Ako sa tam dostal neviem. Ako sa dajú využiť plody?
Žabinka
27.09.21,19:39
Taserda
28.09.21,02:45
Je to ono. Vďaka. Rastie mi hneď pri plote tak nazavadzia. Nechám Bršlen rásť.