Clinton
01.11.20,21:44
Moja manželka bola nútená vziať si 10-dňové neplatené voľno od zamestnávateľa pre odmietnutie testovania na koronavírus. Na personálnom oddelení jej bolo povedané, že si musí doplatiť poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Manželka síce chodí do práce, ale je aj poberateľkou čiastočného invalidného dôchodku. Náš sused je v podobnom pracovnom vzťahu ako ona, je zamestnaný, súčasne je aj čiastočný invalid a takisto čerpá neplatené voľno, tvrdí však, že jemu odvody za chýbajúce dni zaplatia poisťovne ako čiastočnému invalidovi, pretože keby nebol vôbec zamestnaný, tak či tak by mu ich platili. Prečo by teda manželka mala platiť za chýbajúce dni? Čo má podniknúť, aby ju počas neplateného voľna evidovali iba ako polovičného invalida?
veronikasad
01.11.20,21:10
Nie je, ID je poistencom statu. Podniknut nemusi nic, len ak by pocas neplateneho volna ochorela na inu diagnozu, narok na nemocenske jej nevznikne, lebo v SP ma prerušené nem.poistenie.
Clinton
02.11.20,07:35
ďakujem, ale ako tomu mám rozumieť? má teda alebo nemá manželka v SP prerušené poistenie? a ako je to so zdravotnou poisťovňou?
ivka70
02.11.20,07:45
Ma prerusene poistenie zo zamestnania (v SP aj ZP), teda nema platene nemocenske poistenie a nebude mat narok na PN, ak by chorela.
Poistenie v SP nie je povinne, takze ak si ho neuzavrie dobrovolne, nic sa nestane (okrem toho, ze nebude mat ani naroky z neho).

Ale zdravotne poistenie jej stat ako ID v ZP plati (aknema ineho platitela, co v pripade NP nema).
veronikasad
02.11.20,08:25
Pytal si sa, ci je povinná doplatit si poistne do ZP a SP - nie je. Co sa tyka naroku na nemocenske, vid moju odpoveď. Ak by ochorela, musi sa prihlasit ako dobrovolne poistena osoba na cely balik poistenia pred zaciatkom PN, neda sa spätne. Nárok na nemocenské by jej potom vznikol z minimálneho vymeriavacieho základu.
Clinton
02.11.20,08:49
Vďaka Ti Veronika