SK321
03.11.20,10:35
Patrí dávka v nezamestnanosti človeku, ktorý ukončil TPP po 3 rokoch v zamestnaní ale 3 mesiace pred ukončením si zriadil s.r.o., kde je spoločníkom, ale spoločnosť nevykazuje žiadne príjmy?


Po ukončení TPP sa chcem zaevidovať na úrade práce, resp. požiadať o dávku v nezamestnanosti, keďže predtým som bola osoba zamestnaná na TPP po dobu 3 rokov. Ako je už v otázke písané, medzičasom sa zriadila s.r.o. s dvomi spoločníkmi, kde som jedným z nich ja. Firma je nová, 3-mesačná bez príjmov, bez odmien konateľom. Je toto problém pre žiadosti o dávku v nezamestnanosti, keď predtým v zamestnaní boli platené všetky odvody?
A takto vedený konateľ sa považuje za samostatne zárobkovo činnú osobu? (keď nič neprevádzkuje ani sa neodmeňuje)
Ďakujem
Mila123
03.11.20,09:41
keby len dávka v nezamestnanosti, ale nemôže byť ani v evidencii na UPSVaR, teda nič,nemôže žiadať, resp. nepatrí mu veď je spoločníkom, či konateľom i keď nemá spoločnosť žiaden príjem....
ivka70
03.11.20,09:46
Pri evidencii na UP podpisuje, ze nepodnika ani nie je spolocnikom sro a pod.
Nemusi nic prevadzkovat, nemusi mat zisk ci stratu, staci ,ze je v OR SR zapisany ako spolocnik (aj pre konatela plati to iste)

Kedze toto vyhlasit nemoze, nemoze byt zaradeny do evidencie UP.
A ked nebude v evidencii UP, nemoze ziadat o davky v nezamestnanosti.

Az keby prestal byt spolocnikom a spolocnost by do dala zapisat do OR, az den potom by sa mohol na UP evidovat.
Katy a R
03.11.20,09:47
Úpne zbytočne by si šla na UPSVaR - nezaradia ťa do ev UoZ. No a samozrejme - ani dávka potom byť nemôže.