ecc
04.11.20,14:45
Ahojte,

mam tu zo svojej firmy rok staru fakturu, ktora je neuhrade. Skusim v skratke. Oslovil ma jeden pan, poznali sme sa z videnia par rokov. Potreboval vypracovat projektovu dokumentaciu k realizacii prestavby jeho velkej vily. Kedze sme sa trosku poznali, nemali sme spolu objednavku, ani zmluvu, nic. Dohodli sme sa pri kave, podali si ruky, dodal podklady a ja som vypracoval co treba. V dakej mailovej komunikacii mam spomenutu cenu.

Po mesiaci prav dostal prvotne vykresy aj s fakturou, tu uhradil. O dalsie dva mesiace dostal dalsie vykresy s tym, ze chcel dalsie veci o ktorych rec nebola. Predpokladal som, ze to potom doplati. Presiel mesiac, dostal odovzdane veci a fakturu. Fakturu nezaplatil. Nepodpisovali sme ani preberaci protokol, opat to je moja chyba, proste som mu veril. Ako dovod nezaplatenia faktury mi uviedol, ze on chcel dalsie veci naviac co mi spominal, ale ze nebola rec o navyseni ceny a pozadoval dopracovat veci. Odmietol som, pretoze to pri prvotnej dohode nebolo a vysvetlil som mu, ze je to vela veci s pracami naviac a ze to budem fakturovat naviac. Nesuhlasil, ze vraj to je v povodne dohodnutej cene. To som odmietol. Takze mi nezaplatil ani fakturu za veci, ktore som urobil.

Dokonca son urobil viac veci ako sme sa dohodli, ale zaplatil cca tretinu z celkovej dohodnutej veny.

Oslovil som znameho pravnika a ten mi povedal, ze ked nemam objednavku a preberaci protokol, ze s tym nic neurobim. Ze ani platobny rozkaz, ani sud, nic. Ze nemam dokaz o tom, ze si tieto prace objednal, ze su tam prace naviac, ze sme mali znluvny vztah a ine, pritom mam mailovu komunikaciu s jeho poziadavkami k dokumentacii, maily o zmenach, maily o poziadavkach, dostal dokumentaciu aj v elektronickej forme zaslanu mailom.

Da sa s tym nieco robit? Skusit to dat na sud o vydanie platobneho rozkazu? Podat trestne oznamenie za podvod? Je mozne, ze to mal uz vopred premyslene, ze to nezaplati pokial nedostane vsetky veci naviac co chcel dodatocne robit.

Dakujem, Ivan.
Mária27
04.11.20,14:15
Skúsiť platobný rozkaz.
1. zmluva nemusí byť písomná
2. Platobný rozkaz nevyžaduje nevyhnutné doklady, vykreslenie rozhodujúcich skutočností by malo byť dostatočným podkladom
3. nejaké dôkazy máš, môžeš využiť aj svedectvo

Platobný rozkaz v našej právnej úprave je model nedôkazný a jednofázový. Ak podá odpor, bude súdne konanie.

pozri § 265 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/160/20181212
jslancik
04.11.20,18:26
... lebo iste, pánko s vilou určite padne na zadok z platobného rozkazu a nebude sa brániť... a na súde tuto pánko zadávateľ otázky nemá šancu, ako mu aj právnik povedal. takže suma sumárum, bude mať nielen neuhradenú faktúru, ale ešte aj súdne trovy bude musieť zaplatiť.

mimochodom ja dúfam, že to s platobným rozkazom nie je také jednoduché. lebo možností zneužitia by bolo neúrekom...
Ellys
09.11.20,22:50
Tiež by som zvažovala podať návrh na vydanie platobného rozkazu. Aj keď je to ozaj na zváženie...

Ak by sa pojednávalo (žalovaný by podal odpor). tak čo sa týka preukázania samotného vzniku zmluvného vzťahu, tam by podľa mňa nemal byť problém. Uhradil časť dohodnutej ceny, čím vlastne čiastočne svoj záväzok uznal. (Aj keď na súde by sa prípadne mohol snažiť domáhať neplatnosti zmluvy z dôvodu jej neurčitosti).

Väčší problém je v preukázaní rozsahu dohodnutého a skutočne poskytnutého plnenia. Tam budeš zrejme v dôkaznej núdzi (ak by sa naozaj aj pojednávalo), nakoľko ty ako žalobca musíš preukázať nie len to, že ti žalovaný sumu nezaplatil, ale aj to, že ty si svoj záväzok riadne splnil tak, ako to bolo zmluvne dohodnuté. Musíš si skrátka dobre zvážiť, čo vieš a čo nevieš preukázať a o akú sumu a prípadné trovy konania sa jedná, či sa ti oplatí do toho rizika ísť. Ako už bolo napísané vyššie, aj svedecká výpoveď, emailová komunikácia, smsky.. to všetko sa dá v konaní použiť ako dôkaz.

Tiež je možné, že ak podáš návrh na vydanie platobného rozkazu, tak sa pojednávať ani nebude, žalovaný nemusí odpor podať alebo ho nepodá včas (viď Mesto Prešov, ktoré si nevšimlo, že má podať odpor v žalobe o zaplatenie viac ako milióna eur.. :D )