forfun
07.11.20,22:56
investoval som pred par rokmi do kryptomien ako fyzicka osoba vlastne peniaze. 2 roky som bol v minuse, tento som zatial v pluse takze buduci rok sa chystam spravit aj DP. Kedze danove zatazenie pre fo je dlhodobo neudrzatelne 25%+14% + nemoznost odpisat si stratove roky rozhodol som sa vytvorit si na tento ucel s.r.o a danit to ako pravnicka osoba 21% taxou.
Otazka: ako presunut moje portfolio z fo do s.r.o? Oslovil som uctovnicku/danovu firmu ktora robi aj poradenstvo pre startupy ale zatial v tom tapu (nepenazny vklad + znalec)
Je nejaka osvedcena cesta ako sa to robi?
misoft
08.11.20,10:03
Tu si prečítaj! https://jaspis.sk/aktuality/nizsia-dan-z-prijmu
https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/sadzby-dane-z-prijmov-fyzickych-pravnickych-osob-2019-2020
Platí od 1.1.2020
Presahuje tvoj príjem 176,8násobok živ. minima?
Tu máš zákon!
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#p14
Takže nepíš bludy.
marjankaj
08.11.20,13:48
Aké sám sebe? FO a PO sú dva rôzne subjekty.
forfun
10.11.20,09:42
Nie som uctovnik ani nic take tak ma prosim neukamenuj za nepresnosti:)
Cize nejake veci sa pomenili v sadbach dane od tohto roka ale pre mna zostava vyssie spomenutych 25% + 14% zdravotne poistenie. Ale nie toto som chcel riesit...
Chcel som zistit toto:
Da sa vobec spravit daco take ze ak som ako fo dosiahol zisk z obchodovania kryptomien tak si v rovnakom roku zalozim firmu a cele toto portfolio si presuniem do novej s.r.o a potom to danim v roku 2021 cez firmenu sadzbu? Kedze cast zisku (v podstate vecsina) bola vytvorena este ako fo.
Ako presunut presunut toto krypto portfolio do novovniknutej s.r.o?
marjankaj
10.11.20,09:46
No zdaníš to ako FO
Potom to predáš.
A zdaníš to ako PO
Máš na to dosť času do 31.3.2021 - teda na to zdanenie.
Ester plus
11.11.20,08:18
Ak si zisk počas obchodovania s kryptomenou dosiahol ako FO tak to už nie je možné presunúť na s.r.o., lebo ten čas už uplynul a v tom čase s.r.o. neexistovala.
forfun
12.11.20,23:04
ale myslim v priebehu jedneho roka. To mi chces povedat ze ak si niekto zalozi firmu cojaviem v novembri tak do novembra musi danit zisk ako fo a od decembra ako sro? Taka dvojita babracka za dany rok?
ivka70
13.11.20,05:29
Tvoje povedomie o danovych zakonoch asi nie je velmi velke, ze? Skutocne chces zakladat sro, ak o tom nic nevies? Zaplatis viac za uctovne a danove poradenstvo ako by si zaplatil za zisk ako FO.

A inak ten niekto dani vsetky svoje zdanitelne prijmy za cely rok (teda ja za cas, ked uz bude mat aj sro). Firma podava DP za obdobie existencie, bez ohladu na zisk ci stratu.
forfun
13.11.20,09:25
Ano priznavam sa moje povedomie o danovych zakonoch je velmi nizke, kedze sa v tychto oblastiach vobec nepohybujem. Firmu potrebujem lebo kazdy rok platit 25%+14% (v casoch zisku) je neudrzatelne ako aj takisto nemoznost si odpisat stratove roky ked pridu.

Predsalen to krypto je volatilne a 2 roky som v tej strate realne bol kym som dosiahol teraz zisk - tie straty si ako fo odpisat nemozem teraz narozdiel od firmy.
Takze rozmyslam ako by sa to dalo normalne osetrit aby to bolo v poriadku

A keby som svoje kryptomeny daroval do s.r.o? Tym padom ja z darovania dan neplatim a toto bremeno necham na firmu ktora si ten zisk uz zdani sama? Bolo by to priechodne?
marjankaj
13.11.20,13:14
Doteraz to zdaníš ako FO.Po darovaní to zdaní ako PO. Teda dvom daňovým priznaniam sa nevyhneš. Nájdi si účtovníčku.
forfun
13.11.20,22:42
ano riesim to uz aj s uctovnikmi ale som zvedavy na napady a nazory sirokej odbornej verejnosti:-)
Ono v komunite som za cudaka ze vobec chcem kryto danit, pozeram tu je to zas naklonene ze to treba zdanit najvyssou sadzbou a nevymyslat. Ja proste chcem vediet ake mam legalne moznosti. Firmu uz zakladam a od buduceho roka uz budem riesit vsetko cez nu.
Este ma napadlo jedna vec, som taky vynaliezavy:)
Ak darujem krypto pribuznym (sestra zijuca v cechach) musim zdanit zisky za dany rok ja alebo je danove bremeno prenesene na nu? (v cechach to maju za 15% totiz)
marjankaj
14.11.20,08:18
Nájdi si účtovníčku, ktorá tomu rozumie. Alebo daňového poradcu.