zdenazzz
09.11.20,10:20
ivka70
09.11.20,09:24
Účtovanie a zdaňovanie príspevkov pre zamestnávateľov a SZČO súvisiacich s koronavírusom

https://www.podnikajte.sk/uctovnictvo/uctovanie-zdanovanie-prispevkov-zamestnavatel-szco-koronavirus
Žabinka
09.11.20,10:09
mylíš tzv. prvá pomoc?
https://korona.gov.sk/prva-a-druha-pomoc/
Informácia pre SZČO: príspevky Prvej pomoci štát nebude žiadateľom zdaňovať!
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s Ministerstvom financií SR rozhodli o tom, že príspevky prvej pomoci štát nebude zdaňovať žiadateľom, ktorí sú SZČO.
Je dôležité, aby ste ako SZČO do daňového priznania fyzických osôb za rok 2020 do príjmov nezapočítali príspevok sociálnej pomoci od štátu.
Ak budete ako SZČO o príspevok Prvej pomoci žiadať opakovane, nebude sa príspevok považovať za príjem tzn. pri žiadaní o opätovnú pomoc za mesiac apríl sa Vám príspevok získaný za mesiac marec nebude považovať za príjem pri výpočte poklesu tržieb.
Ministerstvo financií SR po dohode s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripraví návrh zákona, aby príspevky získané v rámci sociálneho projektu „Prvá pomoc“ nepodliehali zdaneniu.

čiže ide o príjem neovplyvňujúci základ dane..
Onko
09.11.20,11:57
Treba čítať s porozumením a písať pravdu. "Ministerstvo ... pripraví návrh zákona" znamená, že možno v budúcnosti sa príspevky nebudú zdaňovať, ale v súčasnosti je platný právny stav taký, že ide o ostatné daňové príjmy.
veronikasad
09.11.20,12:19
Onko, neplatí pre JU - je to PNZD
Onko
09.11.20,13:19
Podľa akého paragrafu?
Žabinka
09.11.20,14:45
áno, máš pravdu..

Podľa súčasne platného zákona o dani z príjmov príspevky poskytnuté z prostriedkov štátneho rozpočtu fyzickej osobe podnikateľovi v súvislosti s výkonom jeho podnikateľskej činnosti nie sú podľa § 9 ods. 2 písm. j) zákona o dani z príjmov oslobodené od dane a podnikateľ je povinný zahrnúť ich do zdaniteľných príjmov podľa § 17 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov.

Ministerstvo financií SR však v súčasnosti pripravuje novelu zákona o dani z príjmov, na základe ktorej budú príspevky poskytnuté SZČO ako náhrada straty jej príjmu z dôvodu zatvorenia prevádzky na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR, alebo z dôvodu poklesu jej tržieb o najmenej 20 %, ako aj príspevky poskytnuté zamestnávateľovi na mzdu zamestnanca, ak musel zamestnávateľ zatvoriť svoju prevádzku z dôvodu pandémie koronavírusu, oslobodené od dane z príjmov. Nakoľko však ešte nie je takýto zákon v platnosti, nemôžeme Vám poskytnúť žiadnu konkrétnu informáciu.

V prípade nejasností nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať odpoveďou na tento mail.
Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.


S pozdravom
Mgr. Beata Skovajová
Centrum podpory pre dane
Finančné riaditeľstvo SR
veronikasad
09.11.20,14:54
Danka, to je aktuálna odpoveď z FS ?
Žabinka
09.11.20,15:02
áno, pred chvíľou som písala..
Siporka
06.01.21,16:51
Dobrý deň, schválili už zákon, či zdanovať prispevky od štátu alebo nie?
veronikasad
06.01.21,16:53
Opatrenie c.2?
kubkokubko
28.01.21,08:46
Dnes som našla tento článok doteraz som nikde nevidela, že by sa mali vylučovať výdavky

https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zdanovanie-prispevkov-prvej-pomoci-pre-zamestnavatel-szco

https://www.kros.sk/faq/uctovanie-prispevkov-prvej-pomoci/

Nie je mi úplne jasné akým systémom vylúčiť výdavky. pri opatrení číslo 2, pri jednoduchom účtovníctve Teda je mi to jasné u podnikateľa pri 100% poklese ak z 810€ zaplatím odvody 1000€, tak odvody vo výške 810 sú VNZD a 190€ sú VOZD. Ale ak mal podnikateľ pokles napríklad viac ako 80% tým, že mu mesačný priemer za rok 20.000€ klesol v porovnávaným mesiaci na 2500€, dostane 810€ a zaplatí odvody do SZ a ZP 2000€. Berie sa prednostne vylúčenie výdavkov, teda 810 úhrada odvodov 810 VNZD a 1190 VOZD alebo sa berie, že odvody sú uhradené z príjmov..... A čerešnička na záver ak budem prípad, že každý mesiac boli odvody uhradené z príspevkov, tak do zaplateného poistného na SP a ZP v daňovom priznaní napíšem 0 a do prílohy samé 0? To ovplyvní asi aj výpočet výšky odvodov do SP,
( U zdravotnej poisťovne predpokladám, že bude vychádzať zo skutočných platieb pri RZZP .)
Neviem, či uvažujem správne ale vychádza mi to tak, že tým že hodnotu výdavkov vo výške príspevkov vylúčim zaplatím z týchto výdavkov daň vo výške 15%, alebo sa mýlim? Ďakujem Vám za objasnenie tejto problematiky
aktaK
28.01.21,09:24
v JÚ zaúčtovať Interným dokladom (nepeňažný výdaj VOZD) použitím opačného znamienka (-) buď do služieb, resp. nákup zásob, to je jedno (samozrejme nie nákup tovaru) a to v jednej sume, ktorá sa rovná celkovo výške dotácie za rok 2020
veronikasad
28.01.21,09:43
Nemyslíš sa, pri skutočných vydavkoch SZČO vylucenim výdavkov zaplatí z dotácie dan, ak jeho základ dane bude vyssi ako nczd. Neidem si komplikovat zivot a robiť problémy v ZP a SP, cez interný doklad k 31.12.2020 "vylucim" sumu prijatej dotácie opatrenie c.2 ako storno Ostatné výdavky OZD. Do prílohy uvediem skutočne zaplatené poistné do ZP a SP
Katy a R
28.01.21,09:57
veronika - nemusíš si komplikovať život - zachovanie neutrálneho dopadu je dôležité. v žiadnom prípade nemôže byť "škodný" ;)
kubko - aj tu: https://www.porada.sk/325161-prispevok-od-statu-zdanitelny-prijem-a-ako-uctovat-v-ju-post3179641.html#post3179641
kubkokubko
28.01.21,10:11
Ďakujem tak ako píšete to bude asi najlepšie. Takže do prílohy napíšete reálne zaplatené odvody na SP,ZP a v VI oddiele napíšete do kolónky Preukázateľne zaplatené poistné z príjmov tiež súčet reálne zaplatených odvodov?
Katy a R, ďakujem za super link, vyhladávanie mi ho nevyhodilo,
A ešte pre istotu pri paušálnych výdavkoch sa neupravuje nič, len pri JU, PU a daňovej evidencii
veronikasad
28.01.21,10:12
Katy, zaplati .dan, neplatí iba v pripade, ak by deklaroval ze cast pouzil na osobnú potrebu, ktorá je VNZD. Pomoc je iba v tom, ze sa nezahŕňa do limitu na povinnú registráciu v SP a pre posudzovanie nároku na dotáciu v dalsom mesiaci. Som zvedavá ako vyriesia nárok na DB, kde sa ma zahŕňať do zdaniteľných príjmov
Martin1998
28.01.21,10:21
AktaK prečo nie nákup tovaru ? Veď ten sa nakupuje ako zásoba na ďalší predaj.
aktaK
28.01.21,11:42
lebo potom nákup tovaru v jednoduchom uctovnictve by mi nekorespondoval so sumou nakúpeneho tovaru v skladovej evidencii, proste nieco ako krížová kontrola, kvoli poriadku :)
no ja som si dokonca musela vo svojom programe Elall vytvrit v uctovnom rozvrhu na toto zvlastny podučet a to preto, aby som v nom mohla zadať presne túto podmienku - nepenazný výdaj - inak by to hodilo do pokladne, príp. účtu, čo nie je správne
Martin1998
28.01.21,12:11
Áno máš pravdu.Až teraz som si uvedomila, že by nesedel príjem na sklad. Takže keď máme opatrenie 1,2,3 vylúčime mzdy, odvody, služby. Aj keď aj tie odvody nebudú sedieť so zaplatenými odvodmi uvádzanými v DP.
aktaK
28.01.21,12:47
ja som to s odvodmi preto radsej nemixovala, lebo tam tiez potrebujeme mat to prehladne vycislene, preto som doporucovala zasoby, chcela som dat sluzby, ale tých som mala menej, tak som sa rozhodla takto, proste loteria...aj ostatne vydavky, to je jedno, ide len o to - ponizit o tu sumu VOZD - nic viac nic menej, žiadna veda :)