cinky16
10.11.20,08:08
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom zamesntnaca. Konateľ prijal pána do práce na TPP a keď som ho prihlasovala, tak som si všimla, že má zdravotné poistenie v Čechách - VŠZP českú. čo ako pre mna z-teľa z toho vyplýva? domnievam sa, že ja ho prihlásim len v soc. poisť. a on si musí sám v CZ doplatiť zdravotné poist. alebo tam sa odhlásiť a sem na SK prihlásiť a tak ho viem ja prihlásiť sem na SK.
Prosím Vás, stretli ste sa už niekto s takým niečim?
ivka70
10.11.20,07:24
Domnievas sa nespravne.

Ak ma v CR tiez pracovny pomer ci z ineho dovodu je tm povinne poisteny, musi poziadat cesku socialnu poistovnu o urcenie uplatnitelnej legislativy.
Ak urci cesku, budes mu vsetky odvody odvadzat do CR. Ak slovensku, musi to nahlasit v CR a ti budu odvadzat na SK.

Ak ine poistenie v CR nema, tak pan musi od dna nastupu do prace zmenit zdravotnu poistovnu na slovensku a ukoncit poistenie v ceskej.
V takom pripade odvadzas do tej poistovne, ktoru si pan vyberie.
cinky16
10.11.20,07:28
V CZ nemá pracovný pomer, mal ho do dňa predchádzajucemu nástupu potom nastúpil k nám na SK, čiže aj tak musi žiadat cesku soc. posit. o uplatnenie legislatívy?
cinky16
10.11.20,07:29
Dovtedy robil pre ceskeho z-tela.
cinky16
10.11.20,07:31
len taka podotazocka, ako by som odvadzala poistne do ciech, ked mne to moj softver neumoznuje a tahalo by mi ho do mesacneho vykazu to na SK?
ivka70
10.11.20,07:34
Ak nema v CR ine poistenie, musi sa ist prihlasit do niektorej slovenske ZP (a v CR do 8 dni odhlasit), pretoze jedine jeho zdravotne poistenie vyplyva zo zamestnania a to v EU znamena, ze musi byt prihlaseny v ZP v state, kde je zamestnany.
ivka70
10.11.20,07:35
Nuz, to by si asi musela riesit s dodavatelom SW alebo jeho odvody pocitat rucne a zo SK vykazov ich vyhadzovat a do ceskych pisat manualne.
Su SW, ktore to zvladaju aj do zahranicia EU.
Kedze ale pan musi zmenit ZP, mas to jednoduchsie riesenie. :)
cinky16
10.11.20,07:53
ok, v poriadku, takze ZP vieme v CZ sa odhlasit a tu prihlasit a soc. poist ja ho sem normalne prihlasim a CZ on nahlasi, ze je na SK?
ivka70
10.11.20,08:25
SP v CZ nijako neriesi,
Az pri dochodku bude dokladovat aj dobu zamestnania v EU :)
cinky16
10.11.20,11:22
výborne dakujem pekne.
avalik
10.11.20,12:00
ak by bola urcena CR legislativa, v tom pripade je najlepsie riesit to externou firmou, ktora sa venuje ceskej problematike

pre teba je to nezaplatena robota - ci uz nastudovanie CR legislativy ale aj registracie zamestnavatela a podavanie vykazov - zamestnavatela vyjde lacnejsie odvody a vykazy jedneho zamestnanca spracovat externe ...

ty zasles externej firme mzdu za dany mesiac, oni vypocitaju odvody a poslu vykazy do CZ SP a ZP a tebe vystupy, ty na zaklade nich doplnis udaje do vyplatnej pasky a odvedies preddavok na dan z prijmu
cinky16
11.11.20,05:55
CR legislativa je myslena A1?
ivka70
11.11.20,06:30
Nie, A1 je pri vyslani zamestnanca. Ty by si musela odvadzat odvody za zamestnanca do ceskych poistovni podla ich legislativy, keby mal urcenu CR ako miesto upltnitelnej legilativy.
cinky16
11.11.20,06:32
nerozumiem, ze kde by mal mat urcenu CR ako miesto uplatnitelnej legisativy?
Chobot
11.11.20,07:29
Veľmi jednoduché:
V rámci EU môže mať len jedno zdravotné poistenie. Ak v ČR nemá pracovný pomer, ale má ho na SK, tak v českej ZP sa musí odhlásiť a prihlásiť do niektorej slovenskej ZP.

Ak by mal prac. pomer aj v ČR aj na SK, tak by nastal konflikt, lebo z oboch prac. pomerov by musel byť zdravotne poistený v oboch štátoch. To ale legislatíva vylučuje, preto by soc. poisťovňa v ČR by musela určiť, zdrav. poisťovňa ktorej krajiny bude smerodajná. Predpokladám, že by určili jeho ZP v ČR, keďže je občanom ČR.

Ale ty si s tým nelám hlavu. Len mu povedz, nech sa v ČR odhlási a nech sa prihlási v jednej z 3 ZP na SK a nech ti to urýchlene nahlási.
cinky16
11.11.20,08:39
výborne, skvelé vysvetlené dakujem vám veľmi pekne.