Nandrolon
10.11.20,15:58
Zdravím.
Pristáli mi na stole 2 faktúry /ťarchopis+dobropis/ so zdaniteľným plnením 7/2020.
Dobropisovaná je faktúra na komponent faktúrovaný v r. 2019, ktorý nebol vtedy dodaný /dodali lacnejší/.
Faktúra je vystavená na ten lacnejší komponent /ktorý "fyzicky dodali" v r.2019 - a nefaktúrovali/.
Celé technologické zariadenie bolo zaradené v r. 2019 a aj odpisované.
By som to natlačil niekomu do krku...
avalik
10.11.20,17:41
Ak dobre rozmýšľam, tak takto ;)

Dobropis - dodDP DPH za 08/2020 (30 dni od DD v dobropise), KV 11/2020 (obdobie prijatia dobropisu)

DPH § 53

(1) Ak po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom platiteľ uplatnil odpočítanie dane, nastane skutočnosť podľa § 25 ods. 1, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane. Ak platiteľ doklad o oprave základu dane nedostane do 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods. 1, ktorá má za následok zníženie základu dane, opraví odpočítanú daň v zdaňovacom období, v ktorom uplynulo 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods. 1; ak sa oprava odpočítanej dane vzťahuje na nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo dodanie tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň príjemca plnenia, platiteľ súčasne opraví aj základ dane a daň podľa § 25.


Ťarchopis - DP DPH 11/2020, KV 11/2020

DPH § 53
(2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25 alebo § 68d ods. 8, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane a ak sa oprava základu dane vykoná podľa § 68d ods. 8, oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ zaplatil, a to vo výške zodpovedajúcej sume, ktorú zaplatil.


Účtovne oba doklady v 11/2020
Nandrolon
11.11.20,03:18
Ďakujem, takže dodatočné daňové priznanie za 8/2020 z titulu dobropisu, v kontrolnom výkaze do 11/2020? A ťarchopis, kde je daň klasicky do 11/2020 /kontrolný + daň. priznanie DPH/?
Takže účtovne normálne účtujem ťarchopis na 022 a dobropis tak isto iba mínusom /samozrejme že dôjde aj k ovplyvneniu 082 a 551/? A zároveň znižujem hodnotu aj daného majetku o daný rozdiel?
Lebo tu ide o to, že týmito dvoma dokladmi je zrejmé, ako bolo odfláknuté preberacie konanie z našej strany a aj inventarizácia zo strany dodávateľa /keďže na to prišli po 1 roku/... Ak by to aspoň bolo v rámci jedného účtovného obdobia, tak prižmúrim oko, ale takto?
PS - cez 042 to už preháňať nejdem, keďže sa jedná v podstate o opravu...
Ester plus
11.11.20,06:33
Ak už máš schválenú ÚZ za rok 2019 tak by som už účet 022 neupravovala. Rozdiel by som zúčtovala cez účet 648 a 548.
Nandrolon
11.11.20,06:36
Veď práve to som sa chcel dozvedieť, či nie je možnosť účtovať výnosy a náklady. V podstate štát neokradnem, akurát dostane skôr "svoje peniaze" v podobe dane z príjmu, keďže odpisovaním by to bolo postupne. Uzávierka 2019 je už samozrejme komplet schválená a odovzdaná.