kimart
12.11.20,09:46
Dobrý deň, mám takýto problém: zamestnávateľ chce odstupné a aj odchodné zamestnancom vyplatiť až v nasledujúci mesiac, kedy zamestnanci ukončili pracovný pomer... teda v mesiaci, v ktorom sú už odhlásení zo SP. Je takýto postup vôbec prístupný? a ak áno, ako by ste to riešili?...
veronikasad
12.11.20,08:52
Dôvod? Zamestnanci uz poziadali o SD?
ivka70
12.11.20,08:53
Taky postup nie je v sulade so Zakonnikom prace.
Ten jasne definuje, ze odstupne aj odchodne patri zamestnancovi PRI skonceni PP (nie po jeho skonceni).
Po skonceni PP moze vyplacat len to, co nemohol vyplatit v poslednej mzde (napr. doklad o ziadosti na dochodok mu doruci zamestnanec az po skonceni PP a spracovani miezd - ale to ma zdokumentovane)
zze/2001-311/76/1

Podla mna zuctovat by to mal cele v poslednej mzde, moze ale uzavriet dohodu so zamestnancom, ze odstupne vyplati napr. v 2 splatkach v nasledujucich 2 mesiacoch.
buchač
12.11.20,08:59
Hm...a bod 6 potom čo znamená ? Lebo ja čítam, že

Odstupné vypláca zamestnávateľ PO SKONČENÍ pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
veronikasad
12.11.20,09:01
Niektori zamestnávatelia riešia šetrenie na odvodoch tak, že pracovný pomer ukoncia prvý den nasl.kal.mesiaca. Odvody z odstupneho a odchodného tak zaplatia len z pomernej casti max.mesacneho VZ.
ivka70
12.11.20,09:02
To je o vyplacani, vzdy mas mzdu za jeden mesiac vyplatenu v dalsom. Mzda za november je vyplacana v decembri ..... a ten presne znamena to, ze musi byt mzda zuvctovana v tom poslednom mesiaci PP, nie az po nom.
ivka70
12.11.20,09:03
Ale v takom pripade moze ist len o skonceni PP dohodou (vypovedou to nejde), co zasa znamena inu vysku odstupneho .....
ale je to mozne riesenie.
veronikasad
12.11.20,09:06
Suhlasim
buchač
12.11.20,09:08
ivka70 (Dnes 11:02) To je o vyplacani,
==================
...hm...a neznie otázka v tom zmysle, že vyplatenie odstupného ?
Zamestnancovi je predsa u prdele, že ako si to zamestnávateľ zaúčtuje...či ?
kimart
12.11.20,10:07
nielenže požiadali, ale už aj bol ukončený pracovný pomer v októbri, zamestnávateľ však chce tieto nároky riešiť až v mzde za november
veronikasad
12.11.20,10:10
Porusuje ZP. Treba vysporiadat v októbrovej vyplate a som zamestnancom sa dohodnúť na vyplate v splatkach.
Tweety
12.11.20,10:13
Riešila by som to takto: do poslednej mzdy by som zaúčtovala všetky nároky zo skončenia PP. Ak nie je možné z prevádzkových dôvodov vyplatiť celú mzdu v najbližšom výplatnom termíne, urobila by som (samozrejme, ak s tým zamestnanec súhasí) Dohodu na splátkový kalendár.
ivka70
12.11.20,10:16
No, nie je, ma to podstatny vplyv na odvody, cize aj na vysku dochodku, podpory v nezamestnanosti, nemocenskeho a pod.
V zadani mozno znie slovo vyplatit, ale podla kontextu ide o zuctovanie miezd, zamestnanca sa to tyka a velmi.
kimart
12.11.20,10:54
moc pekne ďakujem, aj som si myslela. Ja spravím riadne mzdu aj s odchodným a potom nech si to pán konateľ rieši... No horšie je to už s odchodným, to malo byť ešte za mesiac september. Tam mi nič iné neostáva, ako spraviť opravné výkazy, nakoľko paní účtovníčka predo mnou to nejak neriešila....
veronikasad
12.11.20,13:28
Juraj, zaúčtovať a zuctovat je trošku rozdiel...
jasusu
11.03.21,12:59
prosím vás, ak vypláca Z-teľ odchodné po ukončení PP (30.11.) z dôvodu, že nemal doklad o priznaní predčasného dôchodku, to doručil Z-nec až v 02/2021, bude to pre neho nepravidelný príjem. Aké odvody platí Z-nec a Z-teľ za toto odchodné?
veronikasad
11.03.21,14:41
Pri odchode do PSD by som mu odchodné vyplatila az keď donesie doklad ze mu bol skutočne priznaný