janulka5595
13.11.20,07:02
Ahojte, nakoľko ja som úplná brzda do vecí ohľadom áut, chcem sa opýtať, či je možné prehodiť preumatiky na aute aj keď sa mi odtrhlo lanko na ručnej brzde - ktoré opravovať ani nemienim, pretože auto pôjde onedlho do šrotu, potrebuje však ešte prežiť aspoň 2 mesiace na zimných gumách...
Ďakujem za odpovede :-)
ivka70
13.11.20,06:12
Pokial viem, pri vymene pneumatik v pneuservise na zdvihaku nesmie byt rucna brzda zatiahnuta, cize by to nemalo mat na ich vymenu ziadnu vplyv.
Ina vec je jazdit s takym poskodenim, nikdy nevies, kedy ti prave rucna moze pomoct. Ja by som to lanko vymenit dala.

Takze ako buchac podotkol, pri vymene kolesa na rovnej ploche doma rucna brzda potrebna je :)
buchač
13.11.20,06:32
... pri vymene pneumatik nesmie byt rucna brzda zatiahnuta,
=====================
To vážne ?...pfúúúú...tak to je pre mňa novinka. To kto vymyslel ?

Lenže záleží od okolností.
Ak sa prehadzujú kolesá v pneuservise, tak je to úplne jedno, lebo celé auto sa dvihne na zdviháku a vymenia sa všetky kolesá.
Ak sa jeden realizuje doma na vlastnom zdviháku, tak o tej rušnej brzde by som teda fest porozmýšľal.
Ak nie je funkčná brzda, tak stačí zaistiť kolesá vhodným materiálom (tehla, kus hranola). Ja aj zatiahnem, aj položím kus hranola.

P.S.:
...a to ti kto povedal, že ručná brzda NESMIE byť zatiahnutá ???
Ak nejaký mechanik, tak by som k nemu už nikdy nešiel.

P.S.:
Ak ide auto do šrotu, tak nemá význam investovať do tejto opravy.
Lanko s uchyteniami má určitú cenu...ALE cena práce vysoko prevyšuje cenu materiálu.
Tento rok po zime som robil práve túto opravu...mechanik mi zrobil cenu, dokopy ma táto oprava vyšla na 200€. Ak by som šiel do ofice servisu, tak sa nedoplatím, cena oveľa vyššia.
ivka70
13.11.20,06:38
V pneuservise mi to povedia, ked tam auto pristavim, a ano, na zdvihak. Nevymienam si ich doma na kolene. A nepredpoklada, ze janulka by to robila :)
buchač
13.11.20,06:47
Ty si puk...šak jasné, že v pneu je šéfom mechanik.
Ako som spomenul, komplet zdvihnutému autu je jedno, či je zatiahnutá brzda alebo nie.
ivka70
13.11.20,06:49
uz som v tomto zmysle doplnila prispevok :)
V principe je odpoved na otazku: ano, daju sa vymenit aj bez rucnej brzdy, na celkovom zdvihaku, co chce ale investiciu za vymenu kolies v pneuservise.
janulka5595
13.11.20,06:53
Ďakujem Ivka aj Buchač! :-) Nie, ja by som to doma nezvládla žiaľ, takže mi to robia v pneuservise. Len aby som nebola za dilina, keď tam s takýmto prídem. Ako písal Buchi, viem, že to lanko niečo stojí, a práce o to viac, neoplatí sa to vymeniť, ak už možno v decembri pôjde auto do šrotu. A naviac, denne prejdem ním max. 2x3 kilometre :-) Žiadne veľké diaľky, len do práce a späť
janulka5595
13.11.20,06:54
Ešte podotknem, že tak či tak to musím riešiť v pneuservise, pretože mi prehadzujú gumy na terajšiu puklicu (na jednej puklici mi stále prehadzujú letné/zimné)
dmc
13.11.20,07:26
na puklici prehadzuju letne/zimne.. ... .. zomrel som
Chobot
13.11.20,08:22
Aby si sa v pneuservise nevyjadrovala zle - puklice sú tie plastové veci, ktoré sa nasadzujú na koleso a ktoré sú len estetickým doplnkom kolesa. Pneumatiky sú na diskoch alebo tzv. ráfikoch . Disky môžu byť plechové alebo hliníkové. Predpokladám, že ty máš asi plechové.

Hliníkové disky nemajú puklice.
janulka5595
13.11.20,11:40
Tak vidíte, prečo sa pýtam tu. :-) Absolútne sa do toho nerozumiem
buchač
13.11.20,11:56
ivka70 (Dnes 07:49)
V principe je odpoved na otazku: ano, daju sa vymenit aj bez rucnej brzdy, na celkovom zdvihaku, co chce ale investiciu za vymenu kolies v pneuservise.
=======================
Pred dvoma hodinami som sa vrátil...cena 15€ za prehodenie kolies plus vyváženie.
ivka70
13.11.20,13:52
Ked mas pneu na diskoch, tak hej.
Ak budu menit obutie na tych istych diskoch, je to trosku viac.
A este viac, ak ides do vacsieho mesta :)
jelalim
13.11.20,20:09
Nemozem konstantovat nic ine, ako to, ze auto bez funkcnej rucnej brzdy je nesposobile a nema co hladat na ceste a uz vobec nie cez zimu,

Cez ziadnu STK taketo auto neprejde. A to som zazil uz prejst vselico.