maped
13.11.20,16:44
Poprosím o poradenie. Konateľka veľa platí platobnými kartami a k niektorým úhradám v banke jej chýbajú doklady. Sú to prevažne drobné úhrady a je ich veľa. Môžem jej to účtovať ako výber z účtu a vklad do poklade? V banke 261/221 a do pokladne 211/261-príjem z bú dotácia.
V banke by som to účtovala kedy sa to odpísalo z účtu a v pokladni jednou sumou ku koncu mesiaca. Môže to takto byť účtované?
Ďakujem veľmi pekne.
pavol54
13.11.20,16:17
tie účty sú správne, lenže pohyby musia byť spárované. ak máš doklady na drobný nákup tak ich môžeš spojiť na jeden vpd na konci mesiace ale podľa dph 20,10 nepl.
annova
13.11.20,16:19
A co potom pokladna, budes mat schodok. Ako vyrovnas pokladnu na skutocny stav ked ako pises, nemas doklady?
Sice si uvedenym uctovanim vyrovnas banku, ale na pokladni budes mat prirastok.
Ja by som platby, na ktore su doklady /pravdepodobne ma blocky, alebo uhradzala faktury/ normalne zauctovala do nakladov a zbytok by som dala na konci mesiaca ako sumarnu pohladavku voci konatelke, alebo ako nedanove vydaje.
Dohodni sa s konatelkou.
Tweety
13.11.20,17:43
Keďže to boli platby cez banku, nemôžeš účtovať výber z účtu a dotáciu pokladne. ID zaúčtuj predpis na doklady, ktoré máš, potom v banke úhradu na tie ostatné priamo vo výpise ako pohľadávku voči nej.
maped
13.11.20,19:33
Ďakujem.
maped
13.11.20,21:22
Prosím myslela si aký účet? Lebo ona je konateľka, čo takto platí a spoločník je niekto druhý.
maped
13.11.20,22:16
Majka, prosím, ešte sa chcem spýtať, pani je konateľka, spoločník je druhá osoba. Nákupy robí konateľka, zaúčtujem na účet 355? V banke kedy to nastalo podľa dátumov. Teda aj viacej zápisov? Ďakujem.
pavol54
14.11.20,07:12
doplním aj ked nie som profi účtovník banka na výpise oznamuje že bol pohyb ty ho musíš nejak spárovať s tvojou účtovnou dokumentáciou pri peniazoch odchádzajúcich z účtu (o.i)sú to príkazy na na úhradu faktúr medzi bankovým prevodom alebo platobnou kartou(napr. kuriérske faktúry) to sú spárované pohyby. Ak nevieš pohyb spárovať a musíš prevod niekam priradiť nemôžeš povedať "vyparili" sa z účtu ak sa vybrali na úhradu bloku a ty ho nemáš tak ti neostáva nič iné len to previesť na 211 a nech si to rieši konateľka banka musí ostať vždy spárované ak nie sú proti účty tak musí byť pokladňa
avalik
14.11.20,07:59
na zaklade coho musi byt pokladna?

za pohyb na ucte a pouzitie karty, ci bankovy prevod je niekto zodpovedny, ak nepredlozi doklad co uhradzal, tak mu vznika zavazok ...

do pokladne jedine vyber v hotovosti, ale nikdy platba kartou (tesco, billa, lekaren a podobne) - kde je evidentne, ze nieco sa kupilo ale nie je vydokladovane co a ci to bolo na firemne alebo sukromne ucely pouzivatela platobnej karty

rovnako aj platby z uctu, ku ktorym nie su doklady
avalik
14.11.20,08:21
konatelke (ak nie je spolocnik) vznika zavazok a spolocnosti pohladavka ucet 378 ...
ten ona moze vratit ako mylnu platbu bud do pokladne alebo na ucet a najlepsie hned ako dostane bankovy vypis

ak to nevrati, tak kazdy nezdokladovany, ci bezprostredne nevrateny vyber z uctu je povazovany za pozicku ... a ide o zavislu osobu, takze transferove ocenovanie, urok = vznik dalsieho zavazku konatela a zaroven pohladavky spolocnosti ...

ak by bol ten urok odpusteny (ci dohodnuta bezurocna pozicka) bude ale jej nepenazny prijem, takze odvody a dan ... a samozrejme odpustena vyska uroku zvysuje zaklad dane spolocnosti
kn-alka
14.11.20,09:49
alebo po odsúhlasení s konateľom alebo spoločníkom zaúčtovať ako nedaňový výdavok firmy
avalik
14.11.20,10:14
ak by to bola nahodna strata blocku, tak OK, napr. z papiernictva, este nejaky drobny nakup v potravinach - repre, alebo nakup z obchodu, ktory suvisi s dosahovanim prijmov a blocky su bezne v uctovnictve ... ale ked je toho vela, tak je jasne, ze firemne peniaze pouziva na sukromne ucely a je to nepenazny prijem konatela - s tym sa bude musiet vysporiadat konatel pri danovej kontrole, nepomoze ani suhlas spolocnika
maped
14.11.20,18:02
Ďakujem avalik. Prosím ťa pekne ak to priamo v banke zaúčtujem na 378 tak pri vrátení dám na 379. Takto si to myslela? Resp. ako to v banke účtovať? Nie na účet 355 a potom vrátenie...?
Ak sa bloček nájde do konca roka, tak potom ako to prosím preúčtovať?
Nechcem jej to dávať na nedaňové výdavky, lebo by si účto odo mňa hneď zobrala.
Ďakujem pekne ešte raz!
avalik
14.11.20,18:19
ak vrati, tak to bude voci 378 ...
pozri postupy uctovania 355 - hore uvadzas, ze nie je spolocnik

potom ak sa blocek najde, zauctujes ho cez ID a vratis peniaze

no nemozes to dat na nedanovu 5xx .... nemas doklad ... aj repre ma svoje hranice ... je to na tebe, ci budes uctovat podla zakonov a postupov, alebo budes trpnut 11 rokov, ci ti nepride vymahanie pokuty ak to na danovej kontrole neprejde

mam tiez noveho podobneho klienta a hned som mu vysvetlila, kde je problem ake su dosledky, ze ja sa kvoli nemu nemienim vedome dostat do problemov, a ked sa mu to nepaci, kludne nech si vezme doklady ... zatial je u mna ... a dostal aj xls tabulku s vypoctom urokov z doteraz nezdokladovanych platieb
jslancik
14.11.20,18:44
niekto v poslednej dobe zneužíva tvoj nick? prepáč, ale to sú elementárne základy účtovania. a tu na porade sa to riešilo x-krát. ako dlhoročný člen porady by si to mala vedieť...