bjojo
17.09.06,10:40
Zdravim

plánujem generálne zrekonštruovať byt. Doteraz sme boli centrálne vykurovaný, ale túto zimu si máme urobiť každý svoje vlastné kúrenie.
Bytové družstvo dovedie plynové potrubie priamo pred dvere.
Na každom nájomcovi, resp. vlastníkovi bytu je urobiť si vlastné rozvody kúrenia + kotol.

Byt teraz kupujem, takže neviem vela podrobnosti.

- Odporúčate kúpiť si plynový kotol (cca 20 000 Sk) + urobiť rozvody + radiátory + projekt kúrenia + vyvložkovanie spoločného komína ... ževraj je táto investícia odhadovaná na 76 000 Sk. Myslím že je to prehnané na 2-izbový byt. Tak 45 - 50 nepoviem.
- Alebo je lepšie si urobiť elektrické kúrenie: - kúpiť konvertory 3*2000 Sk
- urobiť el. podlahovku 45 -50 000 Sk

Aké máte skúsenosti so spotrebou plynu a el. energie pri vykurovaní bytu (2- izbový).

Plánujem vymeniť aj okná, prípadne zvnútra zatepliť vonkajšie steny. Zo zateplovaním máte skúsenosti?

Aké povolenie a od koho treba na vykonávanie takýchto činností.

Ďakujem za rady jojo
Braňo
17.09.06,12:36
Rodičia robili presne takúto rekonštrukciu-plyn, ale za kotol platili okolo 35 tisíc (je to aj so zásobníkom). Ja mám tiež plynový kotlík Immergas v byte a spokojnosť. ;)
anmary
20.09.06,08:57
My máme prerábku kúrenia čerstvo za sebou. Vymieňali sme však "gamatky" za radiátory. Keď sme sa pred 4 rokmi nasťahovali do bytu tak sme len zrekonštruovali kúpelku a dali plynový ohrievač vody. Teraz sme dokúpili kotol /po porade s odborníkom sme ponechali ohrievač vody samostatne - vodu nám zohreje kedykoľvek aj pri vypnutom kotli/. Porobili sme rozvody, kúpili radiátory. 2 izbový byt nás vyšiel 55 tis., ale radiátory a trubky sme mali za nákupné ceny. Prácu nám robil známy takmer zadarmo, takže si k tejto sume prirátaj ešte prácu.
bjojo
20.09.06,12:55
Vdaka
aký výkon kotla ste použili a od kt. výrobcu.

Má niekto skúsenosti so snižovaním stropu, podhladmi ... Aké ste použili, dávali ste aj uteplenie a kolko predpokladáte, že Vám táto úprava "ušetrila tepla".

S pozdravom jojo
anmary
21.09.06,10:37
Vdaka
aký výkon kotla ste použili a od kt. výrobcu.

Má niekto skúsenosti so snižovaním stropu, podhladmi ... Aké ste použili, dávali ste aj uteplenie a kolko predpokladáte, že Vám táto úprava "ušetrila tepla".

S pozdravom jojo


Použili sme 25 kW Protherm.
srakora
05.02.07,07:00
Prosím poraďte mi. Ideme robiť plynové kúrenie a nevieme sa rozhodnúť aký kotol kúpiť, či so zásobníkom alebo prietokový. Ak máte skúsenosti, prosím poraďte mi. Ďakujem
220870
05.02.07,19:13
- Odporúčam kúpiť si plynový kotol (cca 35 000 Sk a viac) + urobiť rozvody + radiátory + projekt kúrenia + vyvložkovanie spoločného komína ... ževraj je táto investícia odhadovaná na 76 000 cena je dobrá až moc nešetrite na kotly určite sa to vráti na spotrebe plynu.Čo sa týka zateplenia vnútorných stien tak je to pomerne riskantné.Ak zateplite sklennou vatou môže sa stať že vám začnú plesnivieť steny .vzhľadom na to že sk vata má schopnosť akumulovať v sebe vlhkosť , čím sa stráca aj jej tepelný odpor.Polystyrén je nevhodný zo zdravotných dôvodov vyparujú sa z neho chemikálie ,ktoré sú rakovinotvorné.Určite by som si rozmislel polystyrén ak máte malé deti.
lubica_02
07.02.07,20:00
Použili sme 25 kW Protherm. nie je to zbytočne 25kW, ja byvam v rodinnom dome, vykurujem 8 miestností a stací mi 20kW.
Elena Navrátilová
08.02.07,06:39
Zateplenie vnútorných stien polystyrénom môže spôsobiť vlhnutie, plesne. Dá sa tomu ťažko zabrániť, vetranie tiež nie je účinné. V tomto spôsobe zateplenia sa "tepelné mosty" tvoria práve z vnútornej strany.
Karas Milan
28.02.08,05:06
Ahoj.
Projektantom vypočítaný výkon (tepelné straty) vynásob podľa mňa tak 1,5 - 2 , čo by bol štítkový výkon kotla (aby za bežnej zimy pracoval na max 80%).Čo nepotrebuješ kúriť zatepli ;
kde chceš temperovať neizoluj rozvody.
Umiestnenie kotla posúvaj - pre kúrenie podľa komína (sania)
- pre (len) teplú vodu čím bližšie k najčastejšie použ. odberu.
NEZATEPLUJTE ZVNÚTRA - potiahnete si tzv. ROSN7 bod v priereze steny dovnútra=tam sa vám bude skvapalňovať vlhkosť.
Pri tomto by ma tepelné mosty až tak neboleli (nie sú prvým problémom).
Ahoj
Ka Mil