Jarroo
16.11.20,09:55
V koncom marca chcem iukončiť pracovný pomer,nakoľko od prvého apríla môžem požiadať o predčasný dôchodok,nakolko mám odrobené posledné tri roky v kuse,tak chcem čerpať 6 mesiacov nezamestnanecké dávky,potom požiadam odôchodok., možno to bude aj skôr,ak prejde Krajniakovi nový zákon o 40rokoch odpracovaných s možnosťou isť okamžite do dôchodku,mám totiž odrobených 43 a pol roka. ešte raz ako žiadať o odchodné,mám na to nárok zo zákona,alebo je to na zamestnávatelovi ako sa on rozhodne??? Dik za odpovede Jaro
veronikasad
16.11.20,09:15
Ak pojdes po skončení pracovného pomeru na UP a az potom budeš žiadať o PSD, nárok na odchodné ti nevznikne
Chobot
16.11.20,09:22
Presne ako píše veronika. Na to, aby si mal nárok na odchodné, musíš splniť podmienku § 76a:

§ 76a Odchodné
(1)
Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

Teda o dôchodok by si musel požiadať ešte pred skončením prac. pomeru, alebo do 10 dní po jeho skončení. Ak ale pôjdeš na UP a až potom do dôchodku, pri ukončení tohto prac. pomeru ti nárok na odchodné nevznikne.
Katy a R
16.11.20,09:57
Odpoveď na tvoju otázku - že ako žiadať o odchodné?
O odchodné sa vôbec nežiada! - zamestnávateľ ho musí automaticky vyplatiť, ak mu doložíš potrebné doklady - že sú splnené podmienky.
Ale ako už Veronika a Chobot napísali - podmienky v takom prípade ako si napísal, splnené nebudú☺ Takže nijakovsky ho "neprinútiš";)
ivka70
16.11.20,12:39
Tak, ze nebudes vymyslat a dopracuje do riadneho dochodku, na ktory odides z prace. Potom ti narok na odchodne vznikne.
Jarroo
16.11.20,15:47
Kaslem na to paragrafy boli a budu sa vzdy krútiť.Mám nasporené dosť.
ivka70
16.11.20,15:54
Tak potom co vymyslas s odchodnym?
Chces aj podporu aj odchodne a to paragrafovo mozne nie je....
Jarroo
17.11.20,09:24
Veď preto som sem písal aby som bol v obraze ako to je!
jslancik
17.11.20,19:49
na to je jediné riešenie. zamestnaj sám seba a vyplatíš si, čo len chceš. ak na to samozrejme budeš mať.