Gaburik
17.09.06,13:53
Priatelia, velmi by ste mi pomohli, keby ste niekto poznali odpoved.

Svokra sa dostala do situacie, ze jej byt sa stal v exekucii predmetom drazby. Sudnoznaleckym posudkom bol byt ohodnoteny na 310 tis, no podla bytoveho podniku, ktory je spravcom, je za tuto cenu nepredajny. Prva drazba bola neuspesna a tak nasleduje druha drazba, na ktorej sa vsak spomenuta nehnutelnost bude predavat iba za 210 tis.
Pýtam sa: Ma exekutor pravo bez akehokolvek sudneho rozhodnutia ignorovat trhovu cenu bytu a predat ho o 100tis lacnejsie? A ak bolo taketo sudne rozhodnutie vydane, musela by ho obdrzat aj svokra, nie?

Obhliadka bude 26.9. a samotna drazba 2.10. Kedze svokra sa jej zucastnit nemoze, eventualne by ju mohol zastupovat syn. Ako postupovat, ak mame k drazobnej cene vyhrady a ci podpisovat nejake papiere alebo nie, aby sme si sami nezavreli cestu sa branit?Znamy mi totiz hovoril, ze takato drazba "pod cenu" sa da napadnut sudoma vysledkom moze byt priebezne opatrenie, ktore jej zabezpeci, aby za cas ukoncenia sudu aj nadalej bola vlastnickou nehnutelnosti.

Este by ma zaujimalo, ci ma ona vlastne moznost hladat na svoj byt kupcu, aby ho predala za co najvyssiu cenu.

Neviete mi niekto poradit, co mame robit a ako postupovat? Je to urgentne.... Prosim...
Elena Navrátilová
17.09.06,12:21
V prvom rade nech sa nakontaktuje na dražiacich. Skús dohodnúť splátky s družstvom. Veď je možnosť platobných kalendárov atď. Aj keď Vás neminú poplatky pre dražobnú a súdneho znalca, resp.právnika, ktoré vyplývajú z cenníkov. Vždy to je lepšia cesta ako prísť pre 210000,- o byt. Treba aspoň skúsiť zmierom. Pred obhliadkou. Ešte sa dajú ušetriť poplatky za obhliadku pre súdneho znalca. Pokiaľ svokra nechce ostať bývať v tom byte, resp. ho nepotrebujete, vysporiadajte sa s družstvom a potom si byt predajte za trhovú cenu. Dnes dražobné vedia čo a ako je priechodné, resp. nepriechodné na súdoch. Takže ja by som radila zmierom urovnať dlh a byt si vlastným spôsobom predať.
Danila
17.09.06,13:16
V celom procese od prvej upomienky, až po exekučné konanie ste podľa môjho názoru podcenili celú záležitosť a nevyužili možnosti, ktoré sa v praxi zvyčajne dajú zrealizovať včasnou komunikáciou dvoch zainteresovaných strán. Exekúcii predajom nehnuteľnosti predchádza upovedomenie o začatí exekúcie a vydanie exekučného príkazu. Podľa exekučného poriadku sa cieľ exekúcie dosahuje vykonaním dražby, ktorej predchádza odhad exekuovanej nehnuteľnosti a exekúcia končí rozvrhovým pojednávanim. V uznesení o nariadení výkonu rozhodnutia ste mali možnosť nahlásiť súdu, kto má predkupné právo. Po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia sa zaobstarával znalecký posudok. Odhadná cena musela byť právoplatne určená, aby sa mohla nehnuteľnosť predať na dražbe. Skús ešte preskúmať, či bolo všetko dodržané v zmysle zákonov.
Gaburik
21.09.06,06:12
Vsetkych vam dakujem, ale my sme nemohli robit nic. Dozvedeli sme sa o tom uz prilis neskoro. Bytove druzstvo nechce pristupit na splatky, svokra je chronicky neplatic. Súdnoznalecky posudok ocenil byt na 310 tis. Na prvej drazbe sa nepredal, podotykam, ze sme o nej nevedeli, sudom bola cena znizena na 210 tis a 2. 10. je druha drazba. Dlh je obrovsky, väsci ako drazobna cena. A peniazky na uhradenie bohuzial nemame. Takze uz je to vlastne pase. Ale dakujem za pomoc.
Gaburik
21.09.06,06:18
A este nieco. Svokra byva vyse 300 km od nas, ja mam doma dve male deti a moja polovicka je pracovne v cechach..., takze akosi je to cele na dlhe lakte.