Emwa
17.09.06,15:04
Zdravim Vas,
potrebujem pomoct : Zamestnanec, pracujuci len na nocne smeny, bol
na zdrav.vysetrenie v nemocnici,na 24 hodin.
Zamestnavatel sa snazi zamestnanca presvedcit, ze nema narok na vyuzitie
paragrafu, ale ma sa nechat vypisat, alebo cerpat dovolenku.
Poradite mi ? Dakujem
Danila
17.09.06,13:35
V §-141 ods.1 ZP sú vymenované dôležité osobné prekážky na strane zamestnanca, ktoré je zamestnávateľ povinný ospravedlniť a poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy. Podľa ods.2 sa pracovné voľno poskytuje len v tom prípade, ak ošetrenie, alebo vyšetrenie nie je možné uskutočniť mimo pracovného času.Do doby ošetrenia, či vyšetrenia sa počíta doba, keď zamestnávateľ povolil zamestnancovi opustiť pracovisko až do doby, keď sa zamestnanec vráti na pracovisko. Takéto prekážky sú limitované na 7 dní v roku. Prípad, ktorý uvádzaš, je podľa môjho názoru na ospravedlnenie nočnej smeny, ak vyšetrenie pracovník nastúpil ráno a toto pokračovalo do ďalšieho dňa. Čerpanie dovolenky nepovažujem za správne riešenie. Ale možné je, že právnici by mali na Tvoj problém iný názor, takže skús počkať na ďalšie vyjadrenie.
Orsz
17.09.06,13:50
Bolo by dobré to upresniť, píšeš o 24-hodinovom ošetrení - vyplýva z toho, že zamestnanec premeškal 2 nočné za sebou? Ak je to tak, v tom prípade naozaj pripadá do úvahy dvojdňová PN alebo 1 deň ošetrenie a druhý deň čerpanie dovolenky. Pretože za ošetrenie u lekára sa považuje ošetrenie v dĺžke max. jedného pracovného dňa, ale ak si to vyžaduje u toho istého lekára aj druhý deň, mala by byť PN. Rozdiel by bol v tom, keby bolo ošetrenie v druhý deň u iného lekára. V každom prípade treba potvrdenie od lekára - s prípadnou poznámkou, že sa jedná o celodenné ošetrenie.
Emwa
17.09.06,14:16
Vysetrenie bolo s nastupom 8.00 v jeden den, s odchodom druhy den o cca
9.00.
Danila
17.09.06,14:33
Vysetrenie bolo s nastupom 8.00 v jeden den, s odchodom druhy den o cca
9.00.Ak na tú noc pripadala nočná služba, podľa môjho názoru je zamestnávateľ povinný akceptovať vyšetrenie ako osobnú prekážku v práci na strane zamestnanca.
Chobot
18.09.06,08:47
Bolo by dobré to upresniť, píšeš o 24-hodinovom ošetrení - vyplýva z toho, že zamestnanec premeškal 2 nočné za sebou? Ak je to tak, v tom prípade naozaj pripadá do úvahy dvojdňová PN alebo 1 deň ošetrenie a druhý deň čerpanie dovolenky. Pretože za ošetrenie u lekára sa považuje ošetrenie v dĺžke max. jedného pracovného dňa, ale ak si to vyžaduje u toho istého lekára aj druhý deň, mala by byť PN. Rozdiel by bol v tom, keby bolo ošetrenie v druhý deň u iného lekára. V každom prípade treba potvrdenie od lekára - s prípadnou poznámkou, že sa jedná o celodenné ošetrenie.

S týmto tvrdením s Tebou nesúhlasím. Nikde sa nepíše, že to nemôžu byť aj 2 dni za sebou u toho istého lekára.

Na inom mieste som to už raz rozoberal (vtedy bol problém, že jeden deň bol u lekára a ten mu doporučil durhý deň na lôžku - bližšie tu:http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html ).

Podstatným je charakter toho ošetrenia alebo návštevy u lekára. Ak ide skutočne o ošetrenie a pritom dôvodom nie pracovná neschopnosť (napr. nejaké gastroskopické vyšetrenie, čo nie je choroba), tak je nelogické, abysi bral dovolenku alebo sa vypísal na PN. A také vyšetrenie môže byť aj 2 dni za sebou u toho istého odborníka.
ajobs
18.09.06,08:52
S týmto tvrdením s Tebou nesúhlasím. Nikde sa nepíše, že to nemôžu byť aj 2 dni za sebou u toho istého lekára.

Na inom mieste som to už raz rozoberal (vtedy bol problém, že jeden deň bol u lekára a ten mu doporučil durhý deň na lôžku - bližšie tu:http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html ).

Podstatným je charakter toho ošetrenia alebo návštevy u lekára. Ak ide skutočne o ošetrenie a pritom dôvodom nie pracovná neschopnosť (napr. nejaké gastroskopické vyšetrenie, čo nie je choroba), tak je nelogické, abysi bral dovolenku alebo sa vypísal na PN. A také vyšetrenie môže byť aj 2 dni za sebou u toho istého odborníka.

Súhlasím s Chobotom, dva dni za sebou sú v prípade dlhotrvajúceho vyšetrenia (nie choroby) akceptovateľné ako dôvod na čerpanie prac. voľna.
Orsz
18.09.06,16:14
S týmto tvrdením s Tebou nesúhlasím. Nikde sa nepíše, že to nemôžu byť aj 2 dni za sebou u toho istého lekára.

Na inom mieste som to už raz rozoberal (vtedy bol problém, že jeden deň bol u lekára a ten mu doporučil durhý deň na lôžku - bližšie tu:http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html ).

Podstatným je charakter toho ošetrenia alebo návštevy u lekára. Ak ide skutočne o ošetrenie a pritom dôvodom nie pracovná neschopnosť (napr. nejaké gastroskopické vyšetrenie, čo nie je choroba), tak je nelogické, abysi bral dovolenku alebo sa vypísal na PN. A také vyšetrenie môže byť aj 2 dni za sebou u toho istého odborníka.

OK, môže byť, beriem. Tak detailne som si to neuvedomila, v praxi som sa nestretla s takýmto 2-dňovým ošetrením - brala by som to už ako PN.