mimi
20.11.20,08:06
Dobrý deň,
zamestnávateľ včas v roku 2020 dal oznámenie zamestnancom, že si musia do konca roka 2020 vyčerpať dovolenku. V prípade, že si ju nevyčerpaju, dovolenka prepadne. Výnimkou su zamestnanci, ktorí boli na PN a podobne.

Otázka je : Naozaj môže dovolenka prepadnuť, na základe nariadenia zamestnávateľa. Dal im priestor vybrať dovolenku, a ked zamestnanec neposlúchol, tak mu prepadne. Zamestnanci ale tvrdia, že Zákonník práce je nad Internú smernicu a majú právo preniesť si dovolenku do roku 2021.

Vedeli by mi poradiť či je to pravda, že prepadá nevyčerpaná dovolenka a aj ktorý paragraf to upravuje? alebo nejaké usmernenie.

Ďakujem pekne

Mimi
veronikasad
20.11.20,07:29
Nastup na dovolenku určuje zamestnavatel v zmysle planu dovoleniek...Ak bol nastup oznameny v zmysle ZP, zamestnanci sú povinní ho akceptovať. Vtedy o nejakom prave prenosu dovolenky do roku 2021 nemozno hovoriť.

Co je uvedene v internej smernici?
Tweety
20.11.20,07:38
Majú aj nemajú pravdu. ZP je nad smernicou. Tu platí §113 ZP.
(2)Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.
mimi
20.11.20,07:57
V internej smernici majú napísané, že polovicu dovolenky si maju vybrať do 30.6.2020 a druhu polovicu dovolenky do roku 2020. A na konci roka má byť zostatok dovolenky 0.
Tweety
20.11.20,07:59
IS je v zmysle ZP. Pozri moju odpoveď a priložený §. Isto je tam aj plán dovoleniek, či?
mimi
20.11.20,07:59
Ved to, že majú a aj nemajú pravdu. Odpoved od inej mzdárky bola, že väčšina zamestnávatelov povoluje preniesť si dovolenku. Ale u nás to nechcu..zamestnanci si maju dovolenku zobrať na zotavenie v roku 2020. Mali to oznámené už v marci 2020, takže času bolo dosť.
veronikasad
20.11.20,08:00
Taka smernica je na dve veci, pokial nemaju plan dovoleniek. Kolko zamestnancov ma firma?
ivka70
20.11.20,08:02
Ak si ju nezobrali a nenaplanovali sami, moze im napr. na cely december zamestnavatel dovolenku nariadit.
A mal by na tom nadriadeny intezivne zacat pracovat. Pisomne oznamovat presne cerpanie dovolenky jednotlivym zamestnancom.
Tweety
20.11.20,08:07
Mimi, v zásade o čerpaní rozhoduje zamestnávateľ, veď pozri ZP od §100.
mimi
20.11.20,08:14
Tweety...dakujem pekne, je to tam supeeer..slepá som bola.
mimi
20.11.20,08:14
dakujem pekne..idem na to, ale bola nariadená, len plán dovolenky si zamestnanci neurobili.
mimi
20.11.20,08:28
ďakujem..pomohli ste mi velmi :-)
mimi
20.11.20,08:29
Zamestnanci maju nariadené si robiť plán dovoleniek , boli dva krát upozornení na to písomne.. tak uvidíme ako to dopadne . dakujem za pomoc