lesnik7
22.11.20,19:21
Dobry den.Prosim o radu. Chcel by som prenajimat nebytovy priestor garazove statie alebo garaz na Slovensku..Pracujem v blizkom zahranici a som danovy rezident na SK. Na Slovensku nemam ziadny prijem a v blizkom zahranici AT pracujem na HPP..Cital som ze v minulom roku bolo mozne oslobodenie. od dane do 1 968,68 u tej osoby ktora nemala prijem z kapitaloveho majetku podliehajuci zdaneniu ani prijem z prace. Chcem vediet ci je moze uplatnit si ulavu len 500 euro alebo mozem 1968 ,68 kedze na Slovensku mam nulovy prijem?.........Povedzme keby som prijem z prenajmu za buduci rok dosiahol 3000 euro.za predpokladu ze sa nezmeni zakon o daniach...........Uvazujem aj nad druhou moznostou zeby byt prenajimal jeden z mojich rodicov ktory je dochodca a nema prijem.Stacilo by keby som prenajal nebytovy priestor jemu povedzme za nula euro a on by to prenajal ako nie vlastnik a zo sumy povedzme 3000 euro z celeho buduceho roka a zaklad dane by sa mu znizil o ciastku 1968,68. No v tomto pripade by si neuplatnil ziadne naklady kedze on nie je vlastnikom nebytoveho priestoru.a nema v danom dome kde je garaz ani trvaly ani prechodny pobyt? Bolo by mozne tymto sposobom zminimalizovat dan?
veronikasad
22.11.20,22:31
Podavas DP na SK, ked si danovym rezidentom SK?
veronikasad
22.11.20,22:39
Mas zle informacie. Ak (nielen) dochodca ma prijem do polovice rocnej NCZD, nemusi podat DP.
Pri vyssom prijme z prenajmu si moze odpocitat 500€ a skutočné výdavky spojene s prenájmom, prepočítané koeficientom. Zbytok zdani, pretoze nema nárok na NCZD.

Skus si nahodit do DP typu B na stranke financnej spravy prijem z AT (uplatnis metodu vynatia) + prijem z prenájmu a porovnaj ...
lesnik7
23.11.20,02:22
Nejde o to ci dochodca musi podat danove priznanie alebo nemusi.Ide o to ci bude mat oslobodenie z prijmu prenajmu len 500 euro alebo viac. pricom tu nechcem spominat naklady a najom ci elektrinu kedze tie by neboli na meno dochodcu ale na meno vlastnika priestoru ktory by dochodcovi prenajal. .Alebo tomu mam rozumiet tak ze dochodca pri prijme z prenajmu do 1968,68 tych 1968.68 nezdanuje a nepodava danove priznanie no keby to prekrocil povedzme o par euro povedzme zo sumy 2000 euro by odpocital 500 by 1500 musel zdanit?...............A co pripad keby som ja ako clovek pracujuci v AT a danovy rezident SR mal na Slovensku nulovy prijem mal by som moznost odpocitat si len 500 euro z prenajmu alebo tych 1968.68?
ivka70
23.11.20,05:28
Ved ti veronika jasne napisala.
TY, kedze by si na SK podla DP zo vsetkych zdanitelnych prijmov, aj ked s vynatim prijmov z AT, by si si mohol uplatnit danovu ulavu na prijem z prenajmu len tych 500 eur, zvysok by si v DP riadne zdanil. Tych 1968.68 sa na prijmy z prenajmu nevztahuje a tvoj prijem (aj s prijmov z AT by bol vzssi, cize povinnost podat DP by si mal.
Mária27
23.11.20,07:01
Nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov: Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.
V § 9 máš oslobodenie od dane: ods. 1 písm. g): podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/595/20201031
lesnik7
24.11.20,00:02
Ivka.Maria dakujem Vam za spresnenie.Takze z toho vyplyva pokial nemam este nejaky prijem povedzme z predaja akci do jedneho roka mozem si z toho prenajmu znizit len tych 500 euro pokial sa nezmeni zakon.......Cize teoreticky ak mam dva nebytove priestory tak jeden by som si mohol prenajat na moje meno a druhy by som zveril jednemu z rodicov .Zistil som ze mozem uzavriet zmluvu o bezodplatnej vypozicke.s jednym z rodicov aj ked o spravu by som sa staral ja.Len by prenajimatel bol jeden z mojich rodicov..Ten by prenajimal dalej .
Mária27
24.11.20,09:09
Pri zmluve o výpožičke bude vpožičiavateľ detentorom, bude sa o vec starať on, povinný je ti ju len vrátiť. Ak bude zmluva na dobu neurčitú, môžeš žiadať vrátenie kedykoľvek. V zmluve musíte výslovne uviesť, že vypožičiavateľ ju má právo prenechať užívať niekomu inému, preto ju uzavrite písomne. Pozri § 659 - § 662 občianskeho zákonníka.
Mária27
24.11.20,09:22
Ak prenajímajú nehnuteľnosť manželia, môže si uplatniť 500e každý. Nie som si len istá, či aj pri výpožičke.
Katy a R
24.11.20,09:26
Hádam by bolo dobré najskôr - že o aký príjem (okoľko penez) sa vlastne jedná ,;)
Ak si rezidentom SK - tak podávaš DP z celosvetových príjmov. Oslobodený príjem je 500 eur a týka sa § 6 odst 3 a tiež aj § 8 (v súčte) . (žiadnych 1968,68).
Hranica povinnosti podať DP je pre teba nepodstatná, keďže máš aj normálny príjem z AT.
ALE! pokiaľ viem - tak pri vyňatí príjmov ešte stále je tam nezrovnalosť (alebo diera) - že ak máš aj pasívny príjem na SK a aktívny zo zahraničia - tak pri metóde vyňatia príjmov ti v el. formulíri DP B uplatní aj NČZD aj z pasíneho príjmu. Čo normálne iba so slovenským príjmom nejde! Takže takíto ľudia sú vlastne zvýhodnení .... vyskúšaj si to - a presveč sa sám. Aj tu na Porade sú také prípady popísané. (možno ti žiadna daň ani nevýjde;)?)
Treba si ujasniť ale - že čo je oslobodený príjem - ten vôbec nejde do DP - a čo je nezdaniteľná časť základu dane NČZD (z akých príjmov si ňou daňovník môže znížiť základ dane )
No a čo sa dôchodcov týka (alebo ľudí, čo nemajú iný zdaniteľný príjem) ... tam môže byť zaujímavá výška jednej polovice NČZD - to je vlastne hranica pre povinnosť podať DP. ☺
Mária27
24.11.20,10:04
Katy, si svetová!
veronikasad
24.11.20,11:36
Katy, presne na tú "nezrovnalosť" som myslela, keď som mu v odpovedi napísala, aby urobil DP typu B cez editovatelné tlačivo na stránke FS. Za r.2019 som prenájom nerobila, tak som nevedela či to už "neopravili".
lesnik7
26.11.20,17:14
A ked chcem platit naklady na prevadzku ja bude to mozne? z toho dovodu aby som nemusel robit zas odhlasovania a nahlasovania.platitela energii ci prispevkov spravcovi nehnutelnosti?...........A potom ked bude vypozciatel prenajimat dalsej osobe aky typ zmluvy by mal s nou uzavriet? Tam uz predpokladam moje meno figurovat nebude .Bude to medzi mojim vypoziciavatelom a dalsou osobou.
veronikasad
26.11.20,19:49
Lesnik, vyskúšaj vyplnit to editovatelne DP typu B na stranke FS. Aj ked prijem z prenájmu je pasívny príjem bez možnosti uplatnenia rocnej NCZD, je(bolo???) nastavene tak, ze pokial ma danovnik prijem zo zamestnania zo zahranicia a na SK len prijem z prenajmu, nczd si mohol uplatnit. Mozno ti ziadna dan platiť nevyjde