adam
23.11.20,09:39
Dobrý deň, som majiteľkou nehnuteľností a to budov bývalého poľnohospodárskeho družstva . V kúpnej zmluve sú definované ako socialnopr. budova, sklad chemikálií, umelá suš. na tabak, ošipáreň, kravín, poľnohospodárska budova. Som SZČO, ale v budovách nepodnikám a ani nie sú v LV zapísané na firmu. Moja otázka. Určilo mesto, ako správca dane, správne tieto nehnuteľnosti ako: Stavby na ostatné podnikanie a na zárobkovú činnosť, skladovanie a administratívu súvisiacu s ostatným podnikaním a so zárobkovou činnosťou? Jedná sa mi o výšku sadzby dane, ktorá je najvyššia. Nie sú toto stavby, ktoré by mali byť zaradené medzi Stavby na pôdohospodársku produkciu, alebo medzi Ostatné stavby? Ďakujem za každú radu.
ivka70
23.11.20,08:42
Spravca dane urci sadzbu dane za nehnutelnosti podla toho ako su tieto stavby zapisane v katastri.
Neberie do uvahy, ako su aktualne vyuzivane, ci tam niekto podnika a pod.
Prever si, co mas na liste vlastnictva a ak mesto urcilo typ budov zle, ziadaj opravu.
Inak ak by si chcela zmenu, musis iniciovat zmenu typu stavby na liste vlastnictva (co zvycajne ide len novym kolaudacnym rozhodnutim) a az s touto zmenou ziadat o zmenu sadzby dane.
adam
23.11.20,09:04
Ďakujem veľmi za odpoveď. Na LV sú budovy zapísané tak ako som uviedla v otázke. Podľa Tvojej odpovede, nebola sadzba určená správne. Takže ja teraz budem listom žiadať o opravu? O aké znenie zákona, alebo o čo by som sa mala v tejto žiadosti opierať? Ešte raz ďakujem.
ivka70
23.11.20,09:15
V prvom rade si pozri, co si vyplnila v danovom priznani k dani z nehnutelnosti.
Ked si pozries budovy, tak tam si asi zaskrtla h) a nie b) ?
Je to otazne, lebo laboratorium, susiaren tabaku ...to uz su budovy na podnikanie.
Aj ked si nemyslim, ze medzi tymi dvoma kategoriami bude v sadzbe dane nejaky vyrazny rozdiel - to si vies ale vyhladat v mieste vlastnictva nehnutelnosti..
Takze najskor si prever, ako mas podane danove priznanie (na prislusnom miestnom urade) a potom pripadne podaj dodatocne DP, kde udaj opravis.

Ak mas DP vyplnene spravne a spravca dane urcit zle kategoriu, tak podaj odvolanie na vymer, ktory si dostala.

Tu je to tlacivo, pozri si III.oddiel.

https://www.mfsr.sk/sk/dane-cla-uctovnictvo/priame-dane/miestne-dane-poplatky/vzory-tlaciv/vzory-danovych-priznani-k-dani-z-nehnutelnosti-miestnym-daniam/
adam
23.11.20,10:17
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Daň z týchto nehnuteľností platím už od roku 2000,kedy som ich nadobudla. Zo začiatku som platila nižšiu sadzbu, ale správca určil po rokoch novú, vyššiu. Takže prvé daňové som podala asi správne. Musím si to v papieroch vyhľadať. Či som po zvýšení podala na ich podnet aj druhé, si už nepamätám. Tento rok mi výmer nebol doručený, a sadzba bola zvýšená takmer o 100%, prišla mi len výzva na zaplatenie nedoplatku. Tiež by som potrebovala poradiť, či mám zaplatiť daň,ktorú určili, alebo podám námietku a nezaplatím, prípadne, či uhradím čiastku podľa nového dodatočného priznania, ktoré by som podala. Ďakujem veľmi pekne.