_Patrik_
23.11.20,17:18
Dobry den,

mam takuto situaciu.


1. Zakaznik si u mna kupuje sluzbu.
2. Platba prebehne hned kartou online.
3. Vzapeti na to ak platba prebehla uspesne odosielam Fakturu (vygenerovane pdf) o zaplateni na mail aby mal zakaznik doklad do uctovnictva. Faktura je uhradena ked odosielam mail.

Pozeral som za elektronicke podpisy si ziadaju celkom pekne sumy, pricom ho treba pravidelne obnovovat. Ide pritom len o nieco jednorazovo vygenerovane.

Musim mat elektronicky podpis na to aby som mohol zasielat FA mailom?
Da sa to lacnejsie alebo bez elektronickeho podpisu?
Samozrejme nerad by som teraz tlacil, podpisoval rucne a opet skenovat spet aby som to mohol zaslat mailom.

Dakujem za kazdu rozumnu radu.
misoft
23.11.20,16:33
Faktúra je doklad. Pokiaľ zaplatil online - prevod je zaznačený. PDF faktúra je len potvrdenie. Môj názor - aj bez ZEPu môžeš poslať.
(UPC mi posiela tiež faktúry PDF a bez ZEPu - platím online).
ivka70
23.11.20,17:32
Pozri zakon o uctovnictve a nalezitosti faktury. Elektronicky podpis sa nevyzaduje. Ani podpis ci peciatka nie.
marjankaj
23.11.20,18:38
V zákone o účtovníctve sa niečo píše o náležitosti faktúr?
space bag
24.11.20,00:49
1. krok -> mať ošetrený súhlas odberateľa s doručovaním "Elektronickej faktúry", napríklad v zmluvných podmienkach, písomne, emailom, alebo za súhlas sa dá považovať po predchádzajúcom upozornení aj samotná realizácia platby/úhrady za objednanú službu ... [súhlas sa vyžaduje okrem iného aj z dôvodu, aby takto doručovaná faktúra nebola považovaná za SPAM, ktorý je ako všetci vieme zakázaný :-) ]
2. krok -> zabezpečiť vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu [a tu je to o čom je táto problematika, ak je faktúra podpísaná napríklad ZEP-om, tak v prípade pokusu akokoľvek modifikovať jej obsah sa táto skutočnosť v prípade potreby preukáže jednoduchým porovnaním oboch faktúr na stranách dodávateľa a odberateľa atď.]
- ja osobne preferujem takýto spôsob aj za cenu zvýšených nákladov (chránim svoj záujem a je to profesionálne)
- dá sa faktúra ponúknuť napríklad na stiahnutie z Vašej klientskej zóny, alebo platobnej brány, ak to majú vyriešené.. (lepšie riešenie a netreba zabúdať ani na GDPR telefónne číslo, e-mailová adresa, úplne ideálne je okrem iného .Pdf súbor zabezpečiť aj heslom pre odberateľa...)

Riešení je pomerne dosť, závisí to samozrejme aj od toho o koľkých faktúrach sa bavíme, pretože 50€ za riešenie pre "ručné ZEP-ovanie" + 78€ za certifikát na 3 roky je podľa mňa prijateľné. Iste automatika už môže ísť od 400€ a viac.
marjankaj
24.11.20,07:25
A sú vôbec platitelia DPH?
space bag
26.11.20,07:59
Správna pripomienka... Ak však nevystavuje "daňový doklad" v súlade so zákonom o DPH, tak ako neplatiteľ DPH vystavuje iný "účtovný doklad, obchodný dokument, ticket, receipt, faktúru, atď....". Doručuje ho elektronickými prostriedkami, takže ak zabezpečí neporušenosť obsahu určite nič nepokazí.
marjankaj
26.11.20,08:09
A čo je to ten "daňový doklad"?
space bag
26.11.20,08:47
...dobre, je evidentné že sa vyznáte v legislatíve, tak načo tieto otázky...faktúra na odpočítanie dane platiteľom, a ak nie je podpísaná, tak si s ňou môžete vytrieť napríklad riť
marjankaj
26.11.20,09:33
No toaletný papier je lepší. Doporučujem.
space bag
26.11.20,14:04
iste, keď už tak lepšie by bolo odporúčať.