ecc
25.11.20,17:59
Ahojte,

vo firme mam moznost kupit vyhodne tovar od nepodnikatela. Dlhe roky podnikal, firmu zavrel 5 ci 6 rokov dozadu. Stale mu vsak ostal material, ktory nepredal, ani nevyuzil. Ide o rozne specificke vyrobky z kovu (vysokotlakove potrubia, hlinikove plechy, antikor) a rozny stavebny material (zelezo, plechy, folie, specializovane natery, spotrebny material a ine). Celkovo ma toho pan asi tak za 20 tisic eur, predal by mi to priblizne za 11-12 tisic).

A tu nastava problem. Par ma rok do dochodku, slusne zarobene, uz nerobi nic. Oficialne je nezamestnany. Ak by som z firmy chcel kupit on neho tovar, zrejme podla kupno-predajnej zmluvy uzavretej podla Obcianskeho zakonnika, tak pan to predava ako fyzicka osoba nepodnikatel, ja to kupujem ako s.r.o. firma (platca DPH). Platba by isla cez ucet.

1. Je mozne tuto zmluvu pouzit do uctovnictva a tych 11 tisic eur je moj naklad? Podla mojej uctovnicky ano, podla druhej uctovnicky tiez ano.
2. Musi pan z toho zaplatit dan? Alebo plati, ze ako fyzicka osoba nepodnikatel to v tomto pripade nemusi?
3. Musi pan podat danove priznanie?
4. Je pri takomto obchode limit (napriklad ako pri limitoch kedy sa nepodava danove priznanie, kedy sa neplati dan (nezdanitelna cast zakladu dane ci ako sa to vola)?
5. Alebo je lepsie to rozdelit na 3 zmluvy po cca 4 tisic eur a postupne uhradit?
Otazky 2, 3 a 4 su neiste a rozchadzaju sa v tom aj nazory uctovnicok.

Dakujem za rady alebo aspon nasmerovanie v tejto problematike.
marjankaj
25.11.20,17:49
§9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
ecc
25.11.20,17:51
Dakujem, cize toto je okej. No a teraz tam ostavaju dalsie otazky, ze ci mi pan moze predat aj tovar za 11 tisic eur, aby nemusel podavat danove priznanie a platit z toho dan, hmm?
veronikasad
25.11.20,18:02
Zasoby boli pri skonceni podnikania zdanené?
kn-alka
25.11.20,18:03
však teraz si si prečítal, že je to OSLOBODENÉ od dane, tak prečo by mal z toho platiť daň?
mondes
25.11.20,18:04
Tak, ako píše marjankaj. Len doplním, že ak pán ukončoval podnikanie, musel okrem iného upraviť základ dane o nespotrebované zásoby, t.j. to,čo mu zostalo nepoužité, nepredané. V tomto prípade sú to tie vysokotlakové potrubia, hliníkové plechy, atď. Teda on to už vtedy zdanil. A teraz to môže aj na základe KZ rozpredať a nemusí podávať DP.
marjankaj
25.11.20,18:06
Veď to je jeho problém. Prečo to riešiš ty? A veronikasad sa niečo pýtala. Poznáš odpoveď?
marjankaj
25.11.20,18:09
Jarka nevieme presne kedy ukončil podnikanie.:eek: A zrejme ani zadávateľ.
ecc
25.11.20,20:14
Lebo mu nechcem robit problemy. Podnikanie ukoncil cca 5 rokov dozadu, mozno aj 6.
marjankaj
25.11.20,20:51
cca nie je odpoveď.
Ak ukončil podnikanie PO 25.11.2015 a predá to teraz, tak je POVINNÝ podať daňové priznanie.
marjankaj
25.11.20,21:21
To nie je celkom pravda. On to vtedy nezdanil. Len upravil základ dane o výdavky, ktoré neboli realizované(predané). Ale to ani zadávateľ netuší.:eek:
§8 Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
marjankaj
25.11.20,21:35
Veronika toto nemá vplyv na to čo sa pýta. Ale určite mal povinnosť zvýšiť základ dane pri ukončení podnikania aj o nespotrebované zásoby cca 20000 €.