dzejna241
28.11.20,08:01
zdravim, ak viete niekto, poradte. Mama dostala k 31.12.2020 vypoved z prace pre nadbytocnost (zamestnana bola od 1.4.2017). Nar. 8.1.1961, vychovala 3 deti. Co je pre nu vyhodnejsie:
a/ poziadat o priznanie predcasneho starobneho dochodku?
b/ najprv vycerpat podporu v nezamestnanosti?
c/ skusit poziadat lekarku o dlhodobu PN? a potom cerpat podporu a nasledne poziadat o dochodok?

este ku krateniu dochodku - krati sa len na dobu, kym nevznikne narok na riadny starobny alebo uz navzdy?

dakujem.
Tweety
28.11.20,08:06
Asi najlepšie by bolo po skončení PP ísť sa najprv zaevidovať na ÚP a potom najneskôr do 7 dní po skončení PP nastúpiť v OD na PN. Podpora počas DPN bude pozastavená.
K tomu kráteniu, kráti sa za každých začatých 30 dní chýbajúcich do nároku na SD.
veronikasad
28.11.20,09:16
Krátenie z titulu odchodu do predc.star.dochodku jej po dovrseni doch.veku nebude doplatene. Ak ma nárok na minimálny dochodok, ten jej začnú vyplácať az po dovŕšení dôchodkového veku
Katy a R
28.11.20,13:11
Ja by som tiež podobne - ako ivka radí . Najskôr evidencia na UPSVaR, potom - ak je samozrejme dôvod na DPN - tak sa dať vypísať - ale hneď (OL je len 7 dní) . No a može dostať aj dávku v nezamestnanosti , medzitým aj nemocenské.Spolu to môže natiahnuť aj takých 7-8 mesiacov? ( aj dlhšie, ak by bol dôvod). Tým potom vlastne bude nižšie to krátenie predčasného dôchodku. Nezabudni - že krátenie je za každých ZAČATÝCH 30 dní o 0,5%.
A ešte- ak by motyka vystrelila - nájsť si potom nejaké krátkodobé zamestnanie - a to môže ukončiť a najneskôr do 10 dní požiadať o dôchodok - ešte aj odchodné môže dostať.☺ (a možno aj riadny dôchodok už bude?)
ešte doplním - že krátenie je trvalé - nič sa nemení na výške dôchodku po dovŕšení dôch. veku ... len teda valorizácia je možno lepšia pri SD ako pri PSD