mmaatt
29.11.20,08:45
Zamestnanec vyhral súd o neplatné rozviazanie pracovného pomeru po 5 rokoch a riaditeľ chce, aby opäť teda nastúpil do práce. Zamestnanec ale má už inú prácu (nemohol čakať 5 rokov) a nechce nastúpiť do pôvodnej. Aké má možnosti? Dá sa vyhnúť nejakým spôsobom nástupu do pôvodného zamestnania? Mám pocit, že ide skôr o pomstu zamestnávateľa ako o reálnu prácu....
jsem
29.11.20,10:12
Aj bez právneho vzdelania. Ak má nové zamestnanie, nikto ho nemôže nútiť dať výpoveď. Neviem aká bola, žaloba mal žiadať o odškodnenie a to malo byť v súdnom rozhodnutí. Poprípade na základe toho rozhodnutia môže žiadať o odškodnenie. Požiadavku môže ignorovať. Asi ťažko môže byť v rozhodnutí, že pracovnoprávny pomer trvá ak bol vytvorený nový.
mmaatt
29.11.20,11:06
dakujem, odškodnenie bolo tiež priznané.
jelalim
29.11.20,18:56
Nikde nie je napísané, že pracovných pomerov nemôžeš mať viac. Nový pracovný pomer toho zamestnanca vôbec nemal súd riešiť a ani nemal prečo riešiť.

Ak bol PP rozviazaný neplatne, tak zamestnancovi patrí mzda aj za obdobie keď nepracoval a samozrejme nárok na dovolenku. Keďže bývalí zamestnávateľ má teraz v rukách papier, že PP bol rozviazaný neplatne, očakáva od zamestnanca aby chodil do práce a je alebo mal by byť pripravný mu pridelovať pracovné úlohy, prípadne sa s ním dohodnúť na ukončení pracovného pomeru. Ak sa dohodnúť nebude možnosť, a zamestnanec u "starého zamestnávateľa" pracovať nechce, zamestnanec by mal podať výpoved a počas výpovednej doby si vyčerpať dovolenku.. Pevne verím, že do konca výpovednej lehoty si ju ani celú nevyčerpá, takže nejakú časť mu ešte preplatia.
jsem
29.11.20,19:40
Ja nie som právnik, ale je tu problém s pracovným časom a dobou. Samozrejme môže dať výpoveď a čerpať nevyčerpanú dovolenku - časovo to vyjde. Druhá zmluva je stále platná, takže ak by nemal takú možnosť - neviem ako sa to rieši. Náhrada mzdy môže byť priznaná najviac za čas 36 mesiacov - to som našiel v ZP § 79 (2). Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru - znovu zo zákona. Takže súd môže rozhodnúť o neplatnosti rozviazania PP a zároveň určiť ukončenia PP. Záleži určite na návrhu. Na vlastné uši som počul taký prípad u vulgárneho blogéra Daňa kde vystupoval akože odborár a klient vyhral jasný prípad, ktorý by vyhral každý aj bez zastúpenia. Sudkyňa rozhodla ako som povedal aj ke´d asi argumentovala, že zamestanavateľ naďalej nemôže zamestnávať zamestnanca spravodlivo. Ale to je iná veta § 79 (1).
veronikasad
29.11.20,19:46
čo je uvedené v rozhodnutí súdu ?
mmaatt
29.11.20,21:46
Ze PP trva. A firemny pravnik mu poslal list, ze ma nastupit do zamestnania.
avalik
30.11.20,08:36
ak PPvtrva tak nastupit do prace a skoncit PP zakonnym sposobom:
- dohodou o skonceni PP, alebo
- vypovedou s dodrzanim vypovednej doby
marjankaj
30.11.20,09:02
Veď takto to chcel, tak čo teraz špekuluje.
Prečo by sa inak súdil?
avalik
30.11.20,19:16
Janko, 5 rokov mal sediet doma, bez penazi? Nasiel si lepsiu robotu. Asi by som postupovala rovnako.