Škvrnka
30.11.20,08:46
Kto je poplatnikom za komunálny odpad, komu obec má predkladať Rozhodnutie za KO? Občanovi, ktorý má v obci trvalé bydlisko, užíva rodinný dom, je tvorcom KO, alebo majiteľovi domu, ktorý v obci nikdy nežil, nezdržiava sa v nej, ani neuzavrel s užívateľom domu dohodu, že bude tento poplatok uhrádzať. Ďakujem.
buchač
30.11.20,07:59
...a ty si čo myslíš ?
Škvrnka
30.11.20,08:10
Zákonu o poplatkoch rozumiem tak, že poplatníkom je občan s trvalým pobytom a majiteľ ručí za zaplatenie poplatku ak tvorca odpadu poplatok neuhradí
kopretinka
30.11.20,08:27
Výmer je vystavený na majiteľa nehnuteľnosti.
Obci je jedno,kto tam býva,zodpovedný za platbu je majiteľ a na majiteľa je poslaná aj exekúcia,ak neplatí.
Škvrnka
30.11.20,08:47
Ale zákon hovorí
poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt.
S ostatným súhlasím. Zodpovednosť nesie majiteľ. Ide mi o právny výklad zákona na uvedenú otázku
buchač
30.11.20,10:09
Škvrnka (Dnes 09:47) Ale zákon hovorí
poplatok platí poplatník, ktorým je
a) fyzická osoba, ktorá má v obci trvalý pobyt.
=====================
NO NEHOVOR....to vážne ?????
ZLE ROZUMIEŠ....
Zatiaľ PLATÍ nasledovné....
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_miestny-poplatok-komunalny-odpad#k5
mints
30.11.20,11:03
Tiež by ma zaujímal právny výklad, nakoľko tiež som majiteľka rodinného domu, v ktorom bývajú rodičia, majúci trvalý pobyt v tomto dome a platiaci za KO. No za KO platím aj ja, ako majiteľ tohto domu, aj napriek tomu, že nemám v dome trvalý pobyt ani sa tam nezdržiavam. Je to duplicitná platba. Pochopila by som tú platbu ak by v tom dome nikto nebýval,resp. že nie je na tej adrese prihlásená osoba na trvalý pobyt, a vtedy majiteľ platí za KO.
kopretinka
30.11.20,11:53
Choď na mestský úrad a nahlás 2osoby.Ty predsa patíš tam,kde bývaš.
V mojom byte má trvalý pobyt 1osoba,platím 2,lebo tam býva muž,a on si nezmenil trvalý pobyt,má ho stále u rodičov,ale aj keď tam maju 3osoby trv.pobyt,smeti platia len za 2.
Ja reálne bývam teraz u otca,nemám tam tr.pobyt,som spoluvlastník,ale smeti plati len otec za seba.
Dobrá motanica :D
Škvrnka
30.11.20,13:08
Teraz neviem či žartujete. Na odkaze je :Poplatok pre obec v ustanovenej výške vyberá a za vybraný poplatok od poplatníka ručí:
vlastník nehnuteľnosti;
Takto tomu rozumiem aj ja ako občan s trvalým pobytom v obci a tvorca KO.
Teda ešte raz, prosím vyjadrite sa aj vzhľadom na záujem mints , ktorá však navyše hovorí o duplicite, teda že platí poplatok ako majiteľ domu a súčasne platia aj rodičia žijúci v jej nehnuteľnosti. V mojom prípade ide len o to, že Rozhodnutie o poplatku a jeho zaplatenie bolo vyžadované od vlastníka domu, ktorý o dianí v obci nevie nič.
??? Teda je alebo nie je správne: platiteľom poplatku - poplatníkom za KO, ktorému sa má zaslať Rozhodnutie o poplatku za KO je fyzická osoba, tvorca odpadu, ktorá má v obci trvalý pobyt a vlastník nehnuteľnosti len ručí za jeho zaplatenie z prípade, že poplatok nebol zaplatený???
ivka70
30.11.20,13:20
Nie je to tak uplne duplicitna platba, treba si precitat vseobecne zavazne nariadenie o dani z komunalneho odpadu.
Keby sa neplatilo aj za nehnutelnost, tak by vsetci "chalupari" odpad sice produkovali, ale neplatili by zan, lebo bydlisko by mali v meste. A dedina by mala najlady na povinny odvoz smeti.
Urcite su vo VZN aj podmienky ulavy alebo oslobodenia od platenia.
U nas sa da, kazdy rok do 31.1., poziadat o ulavu - a patricne vydokladovat.

Aj pri bytoch moze byt situacia rozdielna, my sme napr. platili v jednom meste, lebo TP a v druhom, kde sa platilo nie podla TP , ale podla poctu nahlasenych osob.
Tiez sme museli ziadat o ulavy tam ,kde sme nebyvali.
buchač
30.11.20,14:19
Čo mám vysvetľovať ?
Komu mám vysvetľovať ?
...akože mints, ktorá je účtovníčka ? No ta díky Broňa...

Základy je potrebné vysvetľovať ?
Holt, ak niekto nevie, tak nech paltí...
mints
30.11.20,14:39
No v podstate je to duplicitná platba; pretoze platím tam, kde mám miesto trvalého pobytu a platím aj za nehnutelnoť, ktorú síce vlastním; ale je obývaná inými osobami, ktoré v nej majú trvalý pobyt. Keby tá nehnuteľnosť nebola obývaná; tak je ok; že majiteľ platí poplatok za KO. Nuž, ale v tomto štáte; žiaľ treba platiť ... zákon je písaný tak, ako je ... a na túto možnosť sa akosi nedomyslelo ... A; že obec odpustí polovicu poplatku, ale aj tak platím. Ide o princíp ...
buchač
30.11.20,15:25
mints (Dnes 15:39) No v podstate je to duplicitná platba; pretoze platím tam, kde mám miesto trvalého pobytu a platím aj za nehnutelnoť, ktorú síce vlastním; ale je obývaná inými osobami, ktoré v nej majú trvalý pobyt.
===================
Blbosť.
To je aký problém previesť povinnosť platenia na osoby, ktoré majú trvalý pobyt v nehnuteľnosti ?

To aj elektrinu, plyn, vodu, atď...aj to platíš ?
Asi hej....šak princíp.
Katy a R
30.11.20,15:41
Treba pozrieť lepšie zákon - že z akého titulu sa platí KO .... aj z titulu vlastníctva, aj z titulu pobytu. ( všetko je presne § 77 z 582/2004)
A samozrejme - treba si splniť oznamovacie povinnosti . Ty môžeš nehnuteľnosť využíať ako vlastník - obec ťa tak eviduje - tak aj poplatok podľa toho vyrúbi. ak tam máš aj nájomníka s TP- tomu vyrúbi tiež - pretože tam býva.
Samozrejme - sú aj úľavy - treba pozrieť konkrétne VZN - a tam nájdeš, že v akom prípade ti môžeu dať zľavu, resp oslobodenie od poplatku (aj čo k tomu treba doložiť). Takže si to len treba vybaviť - nič viac. (prípadne ťa usmernia)
no a ešte ak je množstvový zber - je to inak. to je asik najspravodlivejšie;)
mints
30.11.20,16:31
Len tie osoby s trvalym pobytom k danej nehnutelnosti platia tiež ... len pre upresnenie
buchač
30.11.20,16:43
No néééé....už len to by chýbalo, aby platili celá dedina za danú nehnuteľnosť...:D :D :D
Škvrnka
30.11.20,16:53
buchač, ja som položila jasnú otázku. Doplnila som ju. Naozaj mám problém s právnym výkladom, ktorý som od nikoho nedostala. Sama som prečítala všetko čo sa dalo. Doteraz akože kompetentní súhlasia s tým, že je správne keď rozhodnutie o poplatku za KO dostane vlastník domu, ktorý v obci nebýva, nezdržiava sa tam. Jednoducho tvorca odpadu, ktorý 20 rokov platil tieto poplatky je opomenutou osobou a napr. nemá ani možnosť požiadať o zníženie poplatku.
Takže, prosím, patríš medzi najlepších, môžeš sa vyjadriť a nie sa pýtať či je potrebné vysvetľovať základy. Ďakujem
buchač
30.11.20,17:26
Škvrnka (Dnes 14:08) Teda je alebo nie je správne: platiteľom poplatku - poplatníkom za KO, ktorému sa má zaslať Rozhodnutie o poplatku za KO je fyzická osoba, tvorca odpadu, ktorá má v obci trvalý pobyt a vlastník nehnuteľnosti len ručí za jeho zaplatenie z prípade, že poplatok nebol zaplatený???
==================
Áno..tak jest.

Obec by v tomto prípade mala poslať výmer jednoznačne tvorcovi odpadu.
Lenže nie je spomenuté, že ako to všetko dotiahli majiteľ nehnuteľnosti s obývajúcimi.
Toto sa malo urobiť už dávno...po nasťahovaní dotyčných do domu.
---------------------------
K vyššie uvedenému ohľadom trvalého pobytu by som snáď len podotkol (okrem toho NO NEHOVOR) to, že som vlastníkom viacerých nehnuteľností...a len v jednej platím plnú taxu za odpad. ;)
misoft
30.11.20,17:52
Musím ťa upozorniť na jeden fakt. Obec vyrúbi poplatok za TKO majiteľovi nehnuteľnosti. Pokiaľ je vlastníkom viacerých nehnuteľností, môže obec u ostatných znížiť, prípadne odpustiť poplatok.
Pokiaľ majiteľ nehnuteľnosť prenajme (teda je tam bývajúca a odpad tvoriaca osoba) a toto je oznámené správcovi miestnych daní a poplatkov, tento môže poplatok vyrúbiť majiteľovi, alebo po dohode inej osobe (bývajúcemu tam). ale NIKDY NEMÔŽE VYRÚBIŤ rovnaký poplatok na jednu adresu DVOM osobám, teda majiteľovi a zároveň bývajúcemu!!!! Dopustil by sa nezákonného obohatenia tým, že vyrúbil dvojitý poplatok za jedno miesto.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2004/582/20180101
§77 ods.1 písm.f a ods.6
Katy a R
30.11.20,18:33
neviem - ako myslíš dvojitý poplatok na jedno odberové miesto? ... to sa rieši pri množstvovom zbere. Ak ale sa bavíme o poplatku za osobu - tam obec vyrubuje poplatok za osobu. A aj keď je napr 5 spolumajiteľov - tak platia všetci. Už iná vec je - či vo VZN je nejaká zľava z poplatku, alebo oslobodenie. (napr môj jeden prípad - platilo nás 8 - 8x poplatok, býval len jeden;), dalo sa vybaviť odpustenie, resp zľava.
Zadávateľ si tiež môže vybaviť - ak tam nebýva (vycházdam z toho, že nespomínal v zadaní množstvový zber).
V každom prípade je dôležité - aké má obec údaje - že či sú splnené oznamovacie povinnosti (vznik, zánik, prípadné zmeny ..??) - a konkrétne VZN.
mints
30.11.20,18:37
Takto som vlastnickou nehnutelnosti s trvalym pobytom inde; je to nehnutelnost po rodicoch napisana na mna; rodicia byvaju v dome; maju tam trvaly pobyt. Polatok za KO ja ako vlastnik a oni na trvaly pobyt platime posledne 3 roky; preto ma to prekvapilo ... aj keď platim len polovicu ...
Katy a R
30.11.20,18:43
tiež mi to nedalo - sme podobné riešili (v dávnejšej minulosti to bolo trošku inakšie, ako v poslednej dobe) .. pozri ešte VZN - či by tam nebolo úplné oslobodenie? Mne keď kočka vysvetlila, že za akých podmienok sa dá úplne "oslobodiť" - tak som sa na to vybodla, toľko papierov okolo toho ... ale ak u vás bude dlhodobejší tento stav - tak môžeš skúsiť - ak sa dá☺
buchač
30.11.20,18:47
mints (Dnes 19:37) Takto som vlastnickou nehnutelnosti s trvalym pobytom inde; je to nehnutelnost po rodicoch napisana na mna; rodicia byvaju v dome; maju tam trvaly pobyt. Polatok za KO ja ako vlastnik a oni na trvaly pobyt platime
===============
Šak to je predsa v poriadku....či ?
Lebo tu ide o počet osôb ako takých.
Capisci ???
Škvrnka
30.11.20,20:16
Ďakujem. Som rada, že mám jedného človeka s rovnakým výkladom zákona. Zdvihol sa mi pocit istoty
mints
30.11.20,20:24
Škvrnka
01.12.20,19:38
Ďakujem za snahu, zákon vyzerá byť jasný. Problém zostáva v jeho aplikácii, pretože sú dané viaceré možnosti.
mints
01.12.20,19:50
Áno s tým úplne súhlasím...
buchač
01.12.20,20:03
Škvrnka (Dnes 20:38) Ďakujem za snahu, zákon vyzerá byť jasný. Problém zostáva v jeho aplikácii, pretože sú dané viaceré možnosti.
==============
Problém v jedincoch, nakoľko nevedia dané možnosti aplikovať v praxi.
Holt, nie je aplikácia (mobilná) ako aplikácia (reálna prax) ...

Zákon je zákon...no VZN je niečo iné. Niektoré mestá a či obce premietnu do reality aj zákon, iné na to kladú bobek....a keď natrafí jeden na iniciatívneho úradníka, tak má po chlebe.