IvanaSoch
03.12.20,23:57
Dobry den,

moje dieta navstevuje prvú triedu a nedavno, nahodne, som zistila, ze maju spojenu hodinu etickej vychovy s nabozenstvom. Prihlaseny je na eticku vychovu. Domov doniesol vylustenu krizovku , pan jezis je spasitel sveta,. Pred asi mesiacom vykrikoval, ze Boh je vsemocny, myslela som si ze to ma od spoluziaka ale uz viem odkial to ma. A dokonca som pocula, ze sa tam modlia, a deti ktore sa nikdy nemodlili len stoja. Hovorila som s riaditelkou, bolo mi povedane, ze kvoli korone nemozu spajat ine triedy. A preto sa strieda jeden tyzden nabozenstvo a dalsi eticka vych. . Tiez mi bolo povedane, ze s fararom uz pred tyzdnom nieco riesili, ze aby vyucovanie prebehlo v neutralnej forme.
Vobec sa mi to ale nepaci. Navrhla som, ze budem po syna chodit pred etickou vychovou, ale ma po etickej vychove este jeden predmet. Tak neviem ako tuto situaciu mam riesit. Vobec nie je spravne spajat eticku vychovu s nabozenstvom.
Je tu niekto , kto mi poradi.
Dakujem
ivka70
04.12.20,07:07
Myslim, ze v tejto situacii, s obmedzeniami, ako skoly funguju, s tym nic neurobis.
Poznam dokonca pripad, kedy bez nudzoveho stavu bolo len jedno dieta v celej skole, ktore chcelo eticku vychovu a kvoli jednemu nemohli platit ucitela, tak chodilo na nabozenstvo - kedze absolvovat jeden z tych predmetov je povinne.
Takze riesenie, ze pre neho budes chodit, aby na tej hodine nebol, nie je realizovatelne, aj keby to bola posledna hodina.

To, ze na dieta vo veku tvojho syna sa nalepi akakolvek "basnicka" , ktoru parkrat pocuje, predsa nezmeni jeho vnimanie sveta, ako ste mu ho od detstva vstepovali.

Skor na tom hladaj pozitivne veci,ze sa nauci tolerovat aj iny pohlad na svet a dozvie sa co to o nabozenstve.Urcite to z neho nabozenskeho fanatika neurobi, ani ked bude recitovat Otcenas :).
Zjavne to az take zle nie je, ked si zistila az po viac ako mesiaci, ze uz nejaku hodinu nabozenstva absolvoval.
Vysvetluj synovi doma, o com to je formou, ktorej rozumie. A o tom, ze ini ludia mozu mat iny nazor na svet a ze ho treba tolerovat. Da mu to do zivota ovela viac ako boj so skolou, kotra sa snazi zabezpecit len to, co sa da, v podmienkach ake ma.
buchač
04.12.20,07:17
NESÚHLASÍM...absolútny nesúhlas !!!!!!!!!!!!!!!
...a to nie iba s určitými vetami...ale s celkom ako takým.
ivka70
04.12.20,07:19
ja som ta snad ziadala o suhlas?
a este vykrikovanim a s desiatimi vykricnikmi?
kludne napis svoj nazor,aky mas, ak nejaky mas ...aj to je o tolerovani nazorov inych, ak ti to nieco hovori :)
lebo takyto komentar je naozaj ... o nicom ...
buchač
04.12.20,07:25
Šak som napísal názor...že nesúhlasím.
Výkričníky zvýrazňujú ten nesúhlas.
Prečo netoleruješ môj názor ? Síce napísaný určitou formou, ale aj to je názor....či ?
Žiadať súhlas ? Si robíš prdel ?

...a ozaj...samozrejme, že názor by som vedel rozpísať aj inou a aj dlhšou formou, ale má to význam ?
No nemá...nejak sa poslednou dobou moje komentáre " strácajú "...
ivka70
04.12.20,07:49
Napisal si "nazor" na moju odpoved
napisat vlastnu odpoved, kde poradis, na to uz gule nemas
preto ani tvoje komentare zmysel nemaju
misoft
04.12.20,07:51
ivka70
"a este vykrikovanim a s desiatimi vykricnikmi?"
CHYBA! Je ich tam pätnásť. :D:D:D
IvanaSoch
04.12.20,08:22
Dieta je prihlasene na eticku vychovu, tak ma chodit na eticku vychovu. Ak je situacia aka je tak mali zrusit nabozensku a eticku vychovu. Ja fararom neverim, hodiny mali viest v neutralnej forme a kedze sa nepodarilo tak prosim nepokracovat dalej. Robia si itak po svojom. Miesaju sa tu hrusky s jablkami. Sama som povedala, ze budem po neho chodit skor do skoly a mozu si pokracovat, ale dnes mi bolo povedane, ze hodiny bude viest uz len triedny ucitel. Tak si dam na to pozor. Nemozu vyucovat etikara nabozenstvo. Aj ked je taka aka je situacia, jednoducho pozastavit taku hodinu a hotovo. Stat medzi prvymi zakazal omse tak hadam tiez vydrzia bez nabozenskej vychovy. A ako hovorim sama som sa ponukla, ze budem chodit po dieta pred zacatim takej hodiny.
ivka70
04.12.20,09:18
Dieta musi absolvovat hodinu, ktoru ma predpisanu, prist po neho nie je riesenie, ospravedlnit ako rodic ho mozes len v definovanych pripadoch.
A co sa tyka zastupovania, moze aj ucitel nabozenstva suplovat hodinu etiky. Rovnako ako ucitel matematiky, nie je tam rozdiel.
buchač
04.12.20,09:39
ivka70 (Dnes 10:18) Dieta musi absolvovat hodinu, ktoru ma predpisanu, prist po neho nie je riesenie, ospravedlnit ako rodic ho mozes len v definovanych pripadoch.
A co sa tyka zastupovania, moze aj ucitel nabozenstva suplovat hodinu etiky.
====================
Ale trt makový... nik nemôže nútiť rodiča/dieťa do niečoho, s čím nie je stotožnené.
Rodiča nemusí zaujímať terajšia situácia...môže ju prepytujem osrať ( jak osiera Matovič celý štát)...škola nech sa stará.

...a ozaj...ty veríš, ty fakt veríš, že na hodine etiky, ktorú by viedol farár, že by do nej nevniesol prvky náboženstva ?
---------------------------------
Vrátim sa k tomuto :

" Skor na tom hladaj pozitivne veci,ze sa nauci tolerovat aj iny pohlad na svet a dozvie sa co to o nabozenstve. "

Prvákovi robiť mišung v hlave ?
Ty by si to dovolila ? ...a na situácii absolútne nezáleží.
Tolerovanie a iný pohľad na svet je práve cez náboženstvo ?

Kuwa...extrém na extrém....raz sa realizujú farárkovia a raz liberáli, ktorý by radi do osnov dali homobuzerantskú výchovu.
Deti majú potom v hlavách taký hokej, že až hrúza.
veronikasad
04.12.20,09:46
Juraj, zas si si vybral ďalšiu obeť (Ivka 70)? Vsak okrem nesuhlasu s jej odpoveďou daj konkrétne riešenie, keby sa jednalo napr.o tvoju vnučku..
buchač
04.12.20,10:00
Obeť ? To akože fakt vážne ?

Moje riešenie ohľadom vnučky ? Šak žiadne...predsa nie som zákonný zástupca...či ?

Ale v prípade mojej dcéry som do ZŠ teda raz nabehol, narobil trochu vetry...a to bolo proskám pekne za socíku....nie v terajšej demokratickej spoločnosti.

P.S.:
Priznám, že som trochu podráždený pri takejto téme.
Lebo mne na hodine náboženstva farárko takú facku vypálil , že som bral zo tri lavice aj so stoličkami.
Výchova etiky jak sviňa....
veronikasad
04.12.20,10:12
Schválne som som nenapísala dcery, lebo viem ze už su dospelé... Daj konkrétne riešenie
ivka70
04.12.20,10:15
Ale nevrav, povinna skolska dochadzka ti nic nehovori?
Ano, rodic moze zmenit skolu, ked sa mu nepaci ta aktualna, ale nedat dieta do skoly ci na konkretnu hodinu, na to opravnenie nema.
IvanaSoch
04.12.20,10:29
najlepsie bude uzavriet, dakujem. Suhlasim s buchac. Keby bolo na skole viac nabozenstiev a aj tie by spojili dokopy tak neverim,ze by katolikom a evanjelikom nevadilo, ze musia pocuvat inu vieru odlisnu od tej ich. to citim aj ja v tomto pripade.
kukučka
04.12.20,10:35
Výuka malého počtu žiakov a etiky je asi ten najmenší problém, ktorí majú dnes riaditelia škôl. Chýbajú učitelia, rozvrh pomiešaný lebo niektorí učia prvý aj druhý stupeň. A teraz druhý stupeň doma a treba ho učiť.
Koľko detí v triede chodí na etiku? Radšej nepokračujem.
IvanaSoch
04.12.20,10:42
Ale ta konkretna hodina ma byt eticka vychova. Ako stale hovorim, dieta je prihlasene na eticku vychovu a namiesto etiky maju nabozenstvo. Tak to nie je v poriadku. Keby sa ucili etiku, nepoviem nic .To ako namiesto slovenskeho jazyka by sa ucili uplne odlisny jazyk.
kukučka
04.12.20,11:20
Máš smolu, že máš prváka práve v tejto dobe, jednoduchšie by to bolo, keby bol už väčší. Práve šla domov susedka štvrtáčka, tak som sa jej pýtala, z celej triedy má etiku JEDEN spolužiak. Koľkí u vás? Ako by si to riešila ty?
BXLmiami
04.12.20,11:44
Čo riešiš prosím ťa.Znalosť Biblie patrí do všeobecného vzdelania a teda nemôže uškodiť.Pokiaľ len nie si iného náboženstva.
jelalim
04.12.20,12:20
Za mna nikde nevidim otazku, nedokazem rozoznat kde je problem, riaditelka dokonca situaciu jednoznacne a rozumne vysvetlila.
Alebo sa tu niekto chce vytahovat, ze je s tych stastnych kde funguje ich skola len s uplne minimalnymi obmedzeniami?
lubko6394
04.12.20,12:36
Nie je správne že namiesto etickej je náboženstvo. Problém ale je že sa ťahá náboženstvo do školy. Veriaci etiku nepotrebujú ? Im stačí poznanie Písma ? Ak je etika obsiahnutá v rečiach katechéta tak by nenáboženským deťom mala stačiť desaťminútovka a aj to preháňam.
Veriaci sa môžu vzdelávať vo svojej viere na fare, kostole , mešite či synagóge. Náboženstvo a politika na školách nemá mať miesto.
buchač
04.12.20,13:07
ivka70 (Dnes 11:15) Ale nevrav, povinna skolska dochadzka ti nic nehovori?
Ano, rodic moze zmenit skolu, ked sa mu nepaci ta aktualna, ale nedat dieta do skoly ci na konkretnu hodinu, na to opravnenie nema.
======================
Očuj ty obeť moja ;) :D ...bavíme sa predsa o hodine etiky a nie o celom vyučovaní.

Fiktívna otázka.
Čo by urobila škola, úrady a či štát vo svojom úradnom postupe, ak by som nedal svoje dieťa na konkrétnu hodinu, kde sa vyskytuje farár ?
Čo by sa dialo ? Nuž, ja si myslím, že nič.

Pokiaľ viem, tak u nás (našťastie) zatiaľ neplatia cirkevné zákony, ale svetské. Aj tie sú v určitom ohľade na hovno, ale čo už.
...a platí aj školský zákon alebo ho Matovič stihol zmeniť ?

Osobne si ale myslím, že hodiny náboženstva nemajú čo na základných školách (a ani nevravím už o materských školách)...tu ide v podstate o vnucovanie náboženstva.
Ak chcú rodičia dávať svoje deti na náboženstvo, nech si dajú. No tieto hodiny by sa mali vykonávať na cirkevnej pôde...

...a malé odbočenie ?
Už dávno mala platiť odluka cirkvi od štátu...dávno.

P.S.:
Ja mám svoju vieru...a nie som sám. Nepotrebujem k nej kostoly, farárov, odpustky...
------------------------------
Veronka...aké riešenie ? Predsa nie na všetko sa dá aplikovať rovnako.
Čo sa týka mojej dievky, tak išlo o niečo iné...v škole som si vyjasnil s dotyčnou osobou názor (teda ja som rozprával, daná osoba len mlčala ;))...a bol pokoj.
kukučka
04.12.20,13:36
Etická výchova aj náboženstvo sú samostatné predmety, deti sa delia. Že je to teraz " v čase diktátu korony" ináč, za to nemôže škola. Opätovne sa pýtam, koľko detí z triedy je prihlásených na etickú výchovu?
buchač
04.12.20,14:13
Presne tak...

...a to nevravím o pokrytectve veriacich (česť výnimkám...myslené len obrazne).
Veď aj tu na Porade je tých veriacich pokrytcov dosť...
ivka70
04.12.20,14:15
Hlasi sa obet :D :D
aj ja si myslim, ze hodiny nabozenstva nemaju co v skolach robit, zial, su.
Ale tvoje rozhodnutie nedat dieta na konkretnu hodinu = neospravedlnena hodina, a na tie su systemove riesenia, ktore sa aktivne uplatnuju v skolstve.
Normalny rodic to svojmu dietatu z takeho malicherneho dovodu, nespravi.
veronikasad
04.12.20,14:22
Keby ziakom namiesto etiky pridali radsej hodinu telesnej vychovy, aby sa viac hybali (neplatí pre aktuálnu situaciu). Náboženstvo sa vyucovalo v škole ako nepovinné po vyučovaní za mojich mladých cias (mam 65), aj v case keď chodili na základnú dcery (maju po 40-ke)
buchač
04.12.20,14:22
Ak sa vie, tak sa dá vydrbať so systémom...a to mi ver, že sa dá. Dokonca by boli hodiny ospravedlnené a podložené papierom a pečiatkou.

Malichernosť by to bola možno v iných časoch.
Lenže ja by som práve teraz, v tejto dobe, keď blázon cvičí s celou populáciou, práve preto by som si postavil hlavu...a nech sa škola trebárs aj zblázni.
veronikasad
04.12.20,14:27
Juraj, citaj po sebe este raz poslednú vetu. Nechcel by si byť v pozicii riaditeľa školy. Matovicove rozhodnutia nekomentujem...
veronikasad
04.12.20,14:31
S nabozenstvom sa dieťa stretne nielen v škole, ver mi, viem o com pisem, riesila dcera pred rokom s patrocnym synom picas spoločnej dovolenky...