CoffeeLover
05.12.20,21:31
Dobrý deň.

Založila som si živnosť, chcem doučovať jazyky popri zamestnaní. Neočakávam vysoké príjmy, tak 200-250 EUR mesačne a budem si uplatňovať paušálne výdavky.

Neplánujem prijímať platby v hotovosti, chcem doučovať len online (fyzické osoby na Slovensku a v zahraničí, pripadne cez nejakú slovensku jazykovku, študenti by platili jazykovke a jazykovka potom mne na základe odučených hodín).

Pokial viem, fyzickým osobám sa faktúry vystavovať nemusia. Stačí mi teda len zapisovať svoje príjmy do Excelu (mesiac, dátum, suma, počet hod a pod) a na konci roka len poslať ten Excel účtovníčke spolu s výpisom z účtu, na ktorý budú chodiť tie peniaze aby mohla spravit daňové priznanie? Či zle tomu rozumiem a treba ešte niečo z mojej stránky?

Vopred ďakujem za odpoved :)
Mila123
05.12.20,20:38
áno, ale pozor na zahraničie, pozrite si § 7a ZDPH .....
avalik
05.12.20,22:51
ak nie si platitel DPH "fakturu" vystavit a dorucit odberatelovi nemusis, ale "nejaky" doklad - zmluvu? by si mala mat

spotrebitelovi musis vystavit doklad o kupe - info v zakone o ochrane spotrebitela

a zahranicie - pozor na to, kto bude odberatel - od toho zavisi, ci sa budes musiet registrovat na SK DPH podla § 7a, alebo sa budes musiet registrovat na DPH v krajine bydliska odberatela, alebo MOSS

urcite odporucam dobreho uctovnika
CoffeeLover
06.12.20,20:33
Ďakujem. Ohľadom DPH som stále zmätená, bola som v tom, že ak budem poskytovať služby len fyzickým osobám, tak sa nepotrebujem registrovať pre DPH. Budem zisťovať ako to presne je.

Možno mám hlúpu otázku, ale ak si spravím zmluvu zo študentom, môže byt aj v angličtine? A môže to podpísať elektronický, keďže bude v zahraničí?
Mila123
06.12.20,20:42
so študentom........aká to bude zmluva? pozor na to, že budete musieť platiť poistné v tom zahraničí, záleží na type zmluvy a aj povinnosti v zahraničí.....
CoffeeLover
06.12.20,20:49
Rozmýšľala som že keďže potrebujem dať študentovi nejaký doklad, tak by som spravila zmluvu kde uvediem hodinovú sadzbu, môj bankový účet, podmienky zrušenia hodiny (v akom časovom predstihu a pod).