Silvia Szalaiova
06.12.20,12:55
Szčo, platca DPH kupuje v 12/2020 osobný automobil, ktorý kupuje na IČO, zahrnie si ho do obchodného majetku. V daňovom priznaní DPH za 4.kvartál si uplatní odpočet DPH v pomere 80% - podnikanie, 20% využitie na vlastné účely, teda neodpočíta si DPH v celej výške, kráti o 20% (alebo aký pomer odporučujete?)
Následne v DP 2020 si odpisy na vozidlo uplatní len na mesiac 12/2020. V DP z mot. vozidiel v januári 2021 odhlási terajšie auto, ktoré používal na podnikanie a hneď prihlási nové vozidlo, ktoré bude používať. Daň zaplatí 11 mes. na staré a 1 mesiac na nové vozidlo.
Prosím Vás môžete mi to odsúhlasiť, že to takto bude správne a či som na niečo nezabudla čo sa týka účtovania vozidla a nahlasovacích povinností? Ďakujem.
avalik
06.12.20,12:51
"stare vozidlo" - zanik danovej povinnosti nastal akym sposobom? bolo predane/prepisane na DI v 11/2020? - ak nie, tak danova povinnost k DzMV trva.

80/20 je pausal - iny pomer by sa musel dokazovat

80 % aj odpisy
80/20 aj ostatne suvisiace naklady (PZP, HP, ... )
Silvia Szalaiova
06.12.20,13:15
Staré vozidlo nebolo zahrnuté v obch. majetku, bolo prenajaté.

Nechápem prečo nemôže byť pomer 80/20, čítam Zákon o DPH § 49 ods. 5 - Pomer použitia hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie platiteľ určí podľa výšky príjmu z podnikania a iného príjmu ako je príjem z podnikania, doby používania hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie alebo podľa iného kritéria, použitie ktorého objektívne odráža rozsah použitia hmotného majetku a služieb na podnikanie a na iný účel ako na podnikanie.
Usudzujem, že 80/20 je adekvátny, v značnej miere sa bude využívať na podnikanie.
Dakujem za upozornenie, že aj odpisy aj ostatné výdavky si uplatňovať v pomere.
avalik
06.12.20,15:19
kde pisem, ze nemoze byt 80/20???
Silvia Szalaiova
06.12.20,15:54
prepáčte, zle som pochopila :)